Wiosna to często czas, który kojarzy się z radością, beztroską, dłuższymi, cieplejszymi dniami, relaksem przy rozmaitych świętach… Nie można jednak zapominać także o obowiązkach. Początkiem wiosny trzeba wykonać różne prace w ogrodzie. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dbaniem o ogród wczesną wiosną, podpowiemy Ci, na co warto zwrócić największą uwagę.
Zacznij od porządkowania ogrodu
Pozbądź się z trawnika zeszłorocznych liści i resztek roślin. Z rabatek i ścieżek usuń chwasty, a także śmieci, które w jakiś sposób trafiły do Twojego ogródka. Oczyść także z zanieczyszczeń oczka wodne i sprawdź, jak prezentują się filtry czy pompy, oraz pousuwaj z ogrodu zimowe osłony.
Przycinanie krzewów i koszenie trawy
W dalszej kolejności możesz przyciąć krzewy ozdobne i owocowe, usuwając w ten sposób suche, chore czy uszkodzone pędy. Najlepiej jest zrobić to do połowy marca. Następnie, gdy trawa będzie na wysokości powyżej ok. 6-7 cm, pora na pierwsze w nowym sezonie koszenie trawy (najlepiej zrobić to, gdy ustabilizuje się dodatnia temperatura, trawa będzi sucha i nie będzie ryzyka przymrozków). Jeśli decydujesz się na korzystanie z kosiarki elektrycznej, przydatny może być przedłużacz ogrodowy (na przykład bębnowy).
Polecamy artykuły:
Jak wybrać przedłużacz ogrodowy?
Czy przedłużacz ogrodowy trzeba rozwijać do użycia?
Dlaczego warto wybrać przedłużacz bębnowy? Przypominamy o zaletach takiego sprzętu
Nawożenie, wapnowanie, napowietrzenie
Wiosną konieczne będzie rozprowadzenie na trawniku, rabatkach i wokół krzewów nawozów organicznych (kompostu, obornika) lub mineralnych. Nawóz mineralny jest szczególnie polecany do trawnika. Poleca się także nawozy azotowe (stymulują wzrost liści i łodyg), fosforowe (dzięki nim rozwijają się kwiaty i korzenie) czy potasowe (pomagają roślinom w budowaniu odporności). Rośliny powinno się nawozić, gdy temperatura jest niższa (a więc wieczorem lub rano).
Sprawdź kwaśność gleby. Jeżeli jest zbyt wysoka, należy ją wapnować. Do rozprowadzania wapna możesz użyć ręcznego rozsiewacza lub opryskiwacza. Pamiętaj też, że po zimie gleba może być bardziej kwaśna niż w innych porach roku. Nieco późniejszą wiosną – w kwietniu powinno się także napowietrzyć trawnik. Można tego dokonać za pomocą wertykulatora, aeratora czy ręcznie lub za pomocą butów z kolcami (te drugie metody są jednak bardziej męczące i mogą nie zagwarantować głębokiego napowietrzenia).
Zasiej i posadź nowe rośliny
Wiosna to znakomity czas, żeby posadzić nowe rośliny: krzewy, kwiaty, warzywa, ale także drzewka. Pamiętaj, żeby przed siewem i sadzeniem odpowiednio spulchnić glebę. W marcu w ogrodzie możesz wysiać rośliny ozdobne, a także warzywa. Sprawdź dokładnie kalendarz wysiewu i sadzenia oraz upewnij się, gdzie możesz to zrobić
Pamiętaj o bezpieczeństwie – roślin i swoim
Rośliny w ogrodzie wiosną powinny być także odpowiednio zabezpieczone. Chodzi tu o chronienie ich przed nadal zmienną pogodą. Na przykład okrywanie agrowłókniną, gdy pojawią się przymrozki wiosenne. W obawie przed nimi powinno się także poczekać z sadzeniem do czasu, gdy niemal na dobre odejdą. Ważne jest też zabezpieczenie przed różnymi szkodnikami – mszycami, pędrakami, gąsienicami, śmietką kapuścianą, skoczkami czy przędziorkami. Uważnie oglądaj rośliny i stosuj profilaktyczne opryski z naturalnych preparatów (na przykład wywaru z pokrzywy).
Podczas wykonywania prac ogrodowych nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Stosuj odzież ochronną (w tym zwłaszcza rękawiczki) i odpowiednie narzędzia i urządzenia do danego rodzaju pracy. Jeśli tam, gdzie pracujesz, jest ciemno lub praca przeciąga się do wieczora, skorzystaj z odpowiedniej latarki nagłownej.
Polecamy artykuły:
Jaka latarka czołowa? Podpowiadamy, jak wybrać
Latarka akumulatorowa czy bateryjna – którą wybrać?
Jaka latarka czołowa do warsztatu?
Zadbaj też, by Twoje narzędzia były w dobrym stanie technicznym. Jeśli trzeba je wcześniej odpowiednio wyczyścić czy wymienić w nich baterie, zrób to. Szczególną ostrożność zachowaj przy użytkowaniu urządzeń elektrycznych czy produktów chemicznych. Jeśli masz jakieś wątpliwości, sprawdź w instrukcji albo poradź się bardziej obeznanych osób.
Po zakończeniu prac w ogrodzie dobrze wytrzep swoje ubranie i obejrzyj swoje ciało. Niestety wiosna jest też porą roku, gdy jeszcze bardziej atakują kleszcze.
Mamy nadzieję, że ta lista wiosennych prac w ogrodzie trochę Ci pomoże. Zachęcamy też do sprawdzenia naszego katalogu produktów i wybrania urządzeń i akcesoriów, które mogą być dla Ciebie przydatne.