fbpx
0
Twój koszyk

Czy przedłużacz ogrodowy trzeba rozwijać do użycia?

Szykują się mniej lub bardziej przyjemne zajęcia koło domu i w ogrodzie? Przyda Ci się w nich przedłużacz ogrodowy. Doprowadza prąd, dzięki któremu zrealizujesz wszystko, co masz do zrobienia, a wieczorem posiedzisz sobie przy świetle, muzyce czy grillu. Przy użytkowaniu przedłużacza ogrodowego może pojawić się jednak pytanie, jak właściwie z niego korzystać. Czy zawsze trzeba go rozwijać do użycia?

Czy przedłużacz ogrodowy musi być rozwinięty do pracy?

Krótka odpowiedź: co do zasady – tak. Jest to polecane, gdyż w przeciwnym razie będzie się nagrzewał. Może to skutkować uszkodzeniem go (zniszczeniem żył i izolacji), a w najgorszym wypadku pożarem. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy urządzenie podpinane do przedłużacza ma moc niższą niż plus minus 1000 W – wówczas przedłużacz nie musi być cały rozwijany.

Niektórzy nie rozwijają przedłużacza, bo nie chcą, żeby za duża ilość kabla walała się po ogrodzie. Dlatego dobrze jest wybrać taką długość przedłużacza, która będzie jak najlepiej pasowała do warunków u Ciebie. Niech nie będzie ani za długi, ani za krótki.

Gdy decydujesz się na zakup przedłużacza, polecamy zdecydowanie przedłużacze bębnowe. Mają one bęben, na który możesz w wygodny sposób nakręcić kabel. A do tego często znajdują się w nim również gniazdka elektryczne do podpięcia różnych urządzeń.

O czym jeszcze pamiętać, gdy planujesz zakup przedłużacza ogrodowego?

Przedłużacz ogrodowy to zasadniczo przedłużacz zewnętrzny, inny niż przedłużacze domowe. Dlatego musi on być przystosowany do pracy w mniej sterylnych warunkach i mieć ochronę przynajmniej na poziomie IP44. Sugeruje się, by izolacja była wykonana z gumy lub na przykład odporniejszego poli(chlorku winylu), czyli polwinitu lub PVC. Guma powinna wystarczyć, jeśli nie pracujesz z kwasami, silnymi rozpuszczalnikami albo benzyną. Pamiętaj też, że izolacja gumowa ulega z czasem degradacji (zwłaszcza, gdy jest za długo wystawiona na niekorzystne warunki).

Dodatkowo dobrze byłoby, aby wszystkie z gniazd zasilających miały zaślepki, dzięki którym nie przedostają się do nich krople czy pyłki. Zdecydowanie lepiej, by znalazło się w nim uziemienie, choć nie zawsze jest ono wymagane (na przykład przy kosiarce lub grillu elektrycznym). Możesz też wybrać przedłużacz z uchwytem przy wtyczce, który ułatwi jej wyciąganie bez niebezpiecznego szarpania (i uszkodzenia gniazdka). 

W kontekście wspomnianego powyżej przegrzewania się wybierz przedłużacz, który ma odpowiednie zabezpieczenie termiczne. Sprawdź też, jaka jest dopuszczalna temperatura długotrwałej pracy dla danej izolacji (dla PVC powinno być to 70 stopni Celsjusza). A także, że dopuszczalne maksymalne obciążenie jest odpowiednie do urządzeń elektrycznych, które chcesz podpinać. Zobacz także dopuszczalne obciążenie prądem znamionowym oraz napięcie znamionowe – przy zwiniętym i rozwiniętym kablu (najczęściej są one na poziomie 10 A oraz 230 V). 

Podczas użytkowania przedłużacza na zewnątrz uważaj także, by nie uszkodzić kabla na przykład kosiarką czy innym sprzętem ogrodowym. Pamiętaj, że kabel może nagrzać się także od słońca lub gdy umieszczono go zbyt blisko intensywnie pracującej maszyny

Jeżeli chcesz używać przedłużacza do pracy z urządzeniami o wysokiej mocy lub w cięższych warunkach, możliwe, że lepiej będzie, jeśli skorzystasz z przedłużacza budowlanego lub warsztatowego.

Przeczytaj również nasz artykuł:

Jak wybrać przedłużacz ogrodowy?

Sprawdź przedłużacze ogrodowe i nie tylko w ofercie Montis