fbpx
0
Twój koszyk

Jak wybrać przedłużacz ogrodowy?

Przedłużacz ogrodowy przyda się na wieczornego grilla lub imprezę koło domu. Ale także, gdy trzeba wykonać prace ogrodowe (na przykład koszenie trawy) albo zrobić coś w okolicy garażu lub warsztatu. Jak go wybrać? Jakie jego elementy są istotne?

Rodzaje przedłużaczy

  • przedłużacz domowy, z którego korzysta się zasadniczo w warunkach domowych. Dlatego też niekoniecznie nadaje się do prac czy zajęć na zewnątrz (jakkolwiek niektóre osoby próbują go tak wykorzystywać). Nie będzie też w w stanie obsłużyć urządzeń o dużej mocy; nadaje się raczej do podpięcia laptopa, radia czy lampy;
  • przedłużacz budowlany – mocniejszy wariant, który sprawdza się w bardzo trudnych warunkach pracy i jest pod nie przygotowany. Jest bardzo długi, a także zaprojektowany do obsługi sprzętu, który dysponuje dużą mocą. Podobny do niego jest przedłużacz warsztatowy;
  • przedłużacz ogrodowy – cechuje się o wiele większą wytrzymałością niż przedłużacz domowy, można go wykorzystywać w warunkach polowych. Bardzo często może być on przedłużaczem bębnowym. Przedłużacze bębnowe to takie, w których kabel nakręcany jest na bęben (można to czasem zrobić za pomocą specjalnego uchwytu). W bębnie takim znajdować się może czasem kilka gniazd, dzięki czemu można podpiąć więcej urządzeń elektrycznych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przedłużacza ogrodowego?

Na pewno na długość przedłużacza ogrodowego. Wbrew pozorom nie musi ona wcale być bardzo duża (a czasem może wręcz przeszkadzać). Dopasuj ją do najdłużej odległości, na jaką planujesz podpinać urządzenia elektryczne.

Pamiętaj także, że jeśli korzysta się z przedłużacza bębnowego, powinno się zawsze rozwijać cały przedłużacz, bez zostawiania zwiniętej części. W przeciwnym razie wytwarza się duże pole magnetyczne i kable się przegrzewa.

Skoro o tym mowa, to sprawdź, jakie są zabezpieczenia, które dany przedłużacz oferuje. Ochrona powinna być na poziomie przynajmniej IP44 (czyli ochrona przed obiektami większymi niż 1 mm i wodą bryzgającą ze wszystkich kierunków). Dobrze, gdy gniazdka mają też zaślepki. Sprawdź też z czego wykonana jest izolacja. Do warunków pozadomowych najlepsza będzie guma.

Jaka powinna być liczba gniazdek? To zależy, ile sprzętów chcesz mieć jednocześnie podpiętych. Czasem na wszelki wypadek lepiej, by było ich więcej niż jedno. Zobacz również, jakie może być maksymalne obciążenie. Wiąże się to z urządzeniami, które planujesz podłączać do przedłużacza. Obciążenie w przypadku przedłużacza ogrodowego powinno być na poziomie 10 A (dla urządzeń, które nie potrzebują ochronnego uziemienia, czyli na przykład kosiarki). Zwróć uwagę, że różni się ono w zależności od tego, czy przedłużacz jest zwinięty, czy rozwinięty. Napięcie znamionowe powinno być natomiast na poziomie 230 V.

Poznaj przedłużacze z oferty Montis

W ofercie Montis znajdziesz różnego rodzaju przedłużacze ogrodowe, zarówno przedłużacze bębnowe, jak i przedłużacze jednogniazdowe. Sprawdź przedłużacze elektryczne marki Montis!

Polecamy także:

Kabel do ładowarki – jak go wybrać?

Jak zabezpieczyć kable przed psem lub kotem?