fbpx
0
Twój koszyk

Kabel do ładowarki – jak go wybrać?

Często kabel do ładowarki jest tym samym, który dostaliśmy w zestawie z urządzeniem pokroju smartfona. Gorzej, gdy kupiliśmy urządzenie bez ładowarki albo stary kabel nam się zawieruszył czy uszkodził. Pojawia się wówczas potrzeba zakupu nowego kabla, ale i problem, jak takowy ogarnąć. Postaramy Ci się pomóc i podpowiedzieć, jak samodzielnie wybrać właściwy kabel do ładowarki.

Kabel od ładowarki – na co powinno się zwrócić uwagę?

Rodzaje złączy oraz obsługiwany standard.

Przede wszystkim – jakie złącza mają urządzenia, które chcesz podpiąć oraz Twoja ładowarka? Możesz spotkać

  • USB-A;
  • USB-B;
  • USB-C (obecnie najbardziej popularny);
  • microUSB;
  • Lightning i Thunderbolt (spotykane tylko w produktach Apple).

Szukając kabla do ładowarki musisz więc zwrócić uwagę na to, by dobrać ten właściwie pasujący. Często w opisie produktu możesz znaleźć informację do jakiego modelu urządzenia będzie pasował. Istotny jest też standard USB. Nowszy oznacza bardziej efektywne ładowanie. Do najnowszych należą USB 3.0 (znany też jako 3.1 Gen. 1), 3.1. (vel 3.1 Gen. 2) oraz 3.2.

Obsługa szybkiego ładowania oraz odpowiednie dopasowanie mocy

Czy smartfon i ładowarka obsługują szybkie ładowanie? Jeśli tak, kup kabel, który również będzie je wspierał. Pamiętaj, że jeśli nie dopisze któryś z elementów (zasadniczo chodzi o to, że kabel lub ładowarka nie będą wspierać którejś z technologii szybkiego ładowania), to nie uda Ci się skorzystać z deklarowanych przez producenta możliwości danego urządzenia. To samo tyczy się właściwego dopasowania mocy, którą kabel i ładowarka obsługują. Poziom powinien być tu dość podobny – kabel nie może być tu ani za słaby, ani za mocny.

 
Wytrzymałość
Sugeruje się wybrać kabel do ładowarki w solidniejszym oplocie (nylonowym, kevlarowym), a nie w standardowej, podatnej na uszkodzenia gumie czy tworzywie sztucznym. Warto także zdecydować się kabel, który ma usztywnienie przy złączu (co oczywiście nie zwalnia z tego, by o kabel dbać i unikać wyginania i uszkodzenia).

Długość i grubość kabla
Za krótki kabel do ładowarki zdecydowanie utrudni ładowanie (a szczególnie da się to we znaki, gdy zechcesz podładować sprzęt np. w kawiarni). Z drugiej strony za długi kabel może również wydłużyć czas ładowania – nie wspominając o możliwej niepotrzebnej plątaninie. Dlatego sugeruje się zakup kabla o długości maksymalnie do 3 metrów. Przyjmuje się, że kabel o większej średnicy (czyli, potocznie mówiąc, grubości) również zapewni szybsze ładowanie. W praktyce nie zawsze tak jednak jest.

Co jeszcze warto wiedzieć przy wyborze kabla do ładowarki?

Opisane powyżej cechy kabla do ładowarki są w zasadzie najważniejszymi. Możesz także spotkać się np. z podświetleniem kabli, co szczególnie ułatwia ładowanie po ciemku. Nie są tu już jednak elementy absolutnie niezbędne. Upewnij się też, że kabel pozwoli nie tylko załadować urządzenie, ale także przesłać dane np. ze smartfona do laptopa. Choć jest to już w zasadzie standard, lepiej sprawdzić ten detal (zwłaszcza, że bardzo tanie kable służą tylko jako kable do ładowarki). 

Polecane kable do ładowarki z naszej oferty

Kabel USB A – USB C 2.0 MT048

Solidny kabel w oplocie, o długości 2 metrów, z ze złączami USB-A i USB-C (kompatybilne ze złączami Thunderbol w sprzęcie Apple).

Sprawdź: https://e-montis.pl/produkt/kabel-usb-a-usb-c-2-0-mt048/

Kabel USB A – microUSB 2.0 MT049

Również i ten kabel ma 2 metry długości oraz oplot. Końcówki to USB-A oraz microUSB, dzięki czemu może współpracować z takimi urządzeniami, jak Arduino czy Raspberry PI.

Sprawdź: https://e-montis.pl/produkt/kabel-usb-a-microusb-2-0-mt049/ 

Kabel USB A – USB Lightning 2.0 MT047

Ten z kolei 2-metrowy kabel w oplocie jest przeznaczony do ładowania i przesyłania danych z urządzeń Apple (typu iPhone lub iPad).

Sprawdź: https://e-montis.pl/produkt/kabel-usb-a-usb-lightning-2-0-mt047/

Kabel USB C – Lightning MT051

Również i ten kabel do ładowarki jest przeznaczony do użytkowania ze sprzętem Apple. Wykorzystuje on jednak nowszy standard USB, który jest także kompatybilny ze złączem Thunderbolt. Jest także krótszy (długość 1 metr).

Sprawdź: https://e-montis.pl/produkt/kabel-usb-c-lightning-mt051/

Zobacz wszystkie kable i przewody w naszej ofercie: https://e-montis.pl/kategoria-produktu/kable-i-przewody/