fbpx
0
Twój koszyk

Bezpieczne użytkowanie przedłużacza bębnowego

Montis przedłużacz bębnowy tło ogród

Przedłużacze bębnowe są bardzo przydatne. Umożliwiają Ci zasilanie urządzeń elektrycznych w miejscach oddalonych od gniazdka sieciowego. Są to zatem świetne sprzęty, gdy chcesz pracować w ogrodzie czy w okolicy domu. Czy pamiętasz o kluczowych zasadach dla zapewniewnia bezpieczeństwa przy korzystaniu z przedłużacza na bębnie? Przypominamy je w tym tekście.

Wybierz odpowiedni przedłużacz bębnowy

Długość kabla przedłużacza musi odpowiadać Twoim potrzebom. Nie może być ani za krótka, ani za długa. Zwróć uwagę na jego przeznaczenie oraz powiązane parametry (napięcie, prąd znamionowy i stopień ochrony IP – ten ostatni jest szczególnie ważny, gdy chcesz pracować z przedłużaczem na zewnątrz), a także rodzaj i liczbę gniazd w przedłużaczu. Gniazda muszą pasować do urządzeń elektrycznych, z którymi chcesz pracować. Pamiętaj, by wybierać przedłużacz z wysokiej jakości materiałów i od wiarygodnych sprzwdawców.

Rozwiń kabel przedłużacza na bębnie

Przed podłączeniem do prądu całkowicie rozwiń kabel. Pozwoli to na lepsze odprowadzanie ciepła, zapobiegnie przegrzaniu oraz możliwemu stopieniu się powłoki. Po zakończeniu pracy natomiast zwiń kabel – unikniesz w ten sposób splątania i uszkodzeń.

Sprawdź artykuł:

Czy przedłużacz ogrodowy trzeba rozwijać do użycia?

Ręka na przedłużaczu bębnowym

Przestrzegaj maksymalnego dopuszczalnego obciążenia

Nie przekraczaj obciążenia, które wymieniono na obudowie przedłużacza. Podłączenie urządzeń o zbyt dużym poborze mocy może doprowadzić do przegrzania kabla czy nawet pożaru. Nie podpinaj też kilku urządzeń elektrycznych o dużym poborze mocy. Odradzane jest też łączenie przedłużaczy ze sobą.

Regularnie sprawdzaj stan przedłużacza

Przed każdym użyciem sprawdzaj kabel i wtyczki, czy przypadkiem nie ma uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa, lepiej nie używaj przedłużacza i skorzystaj z zasilania inną metodą. Pamitaj, by przechowywać przedłużacz w suchym miejscu (nawet jeśli ma klasę odporności na wodę).