fbpx
0
Twój koszyk

Co to jest standard VESA?

Grupa młodych pracowników biurowych relaksuje się i siedzi z kontrolerami do gry przed wyłączonym TV, który wisi na ścianie. Widok zza ich pleców.

Bardzo często przy recenzjach lub poleceniach telewizorów lub ekranów można spotkać się z pojęciem „standardu VESA”. Czy wiesz, co kryje się pod nim i dlaczego jest ono przydatne przy instalowaniu u siebie na przykład monitora lub TV? Podpowiemy Ci w tym krótkim artykule.

Co oznacza VESA?

VESA to nazwa międzynarodowej organizacji, która zajmuje się ujednolicaniem standardów, na przykład zwkiązanych z interfejsem (rozwinięcie VESA to Video Electronics Standards Association). Standard VESA to norma określająca rozstaw śrub montażowych w telewizorach i monitorach. Podawane liczby, np. VESA 200X100 oznaczają odległość między otworami na śruby w poziomie i pionie (odległość ta podawana jest w milimetrach).

Dlaczego standard VESA jest przydatny?

Standard VESA ułatwia ujednolicenie sposobu mocowania uchwytów ściennych do różnych modeli urządzeń. Ułatwia montaż ekranów na ścianach i zapewnia, że będą one solidnie wisieć.

Jak rozpoznać, czy dany ekran lub uchwyt obsługuje standard VESA?

Sprawdź podaną przez producenta specyfikację techniczną ekranu lub uchwytu. To najłatwiejszy sposób. Inna metoda to znalezienie oznaczenia VESA (z podanymi liczbami) lub logo VESA na ekranie lub uchwycie.

Mężczyzna chce powiesić telewizor na ścianie

Co zrobić, jeśli ekran czy uchwyt nie jest kompatybilny z systemem VESA?

System VESA jest niezwykle popularny, więc szanse, że dany ekran lub monitor będzie go obsługiwał są spore. Jeśli jednak jest wyjątkiem, możesz skorzystać z adapterów VESA. Pozwalają one zamontować ekrany i uchwyty nieskompatybilne ze standardem. Ale uwaga. Sprawdź, czy dany adapter jest wytrzymały i dostosowany do wagi ekranu. Tutaj przypominamy także, żeby – przed zakupem uchwytu ściennego – sprawdzić jego maksymalną nośność uchwytu i upewnić się, że jest ona zgodna z wagą ekranu.

Zobacz wszystkie uchwyty ekranowe, które oferuje Montis Polska

Polecamy także artykuły:

Jak wybrać dobry uchwyt do telewizora?

Jak samodzielnie zamontować uchwyt do telewizora?

Bezpieczny montaż. Jak zabezpieczyć uchwyt do telewizora?

Jaki uchwyt do monitora? Ranking uchwytów z naszej oferty