fbpx
0
Twój koszyk

Bezpieczny montaż. Jak zabezpieczyć uchwyt do telewizora?

Mężczyzna chce powiesić telewizor na ścianie

Montaż telewizora na ścianie to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca i stworzenie eleganckiego wyglądu pokoju. Aby w pełni cieszyć się tym rozwiązaniem, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie uchwytu, które zapewni stabilność i bezpieczeństwo Twojego telewizora. Jak upewnić się, że uchwyt będzie stabilnie utrzymywał telewizor na ścianie?

Wybierz odpowiedni uchwyt

Na samym początku musisz oczywiście wybrać odpowiedni uchwyt. Istnieje wiele rodzajów uchwytów (regulowane, do dużych telewizorów itd.). Przed zakupem uchwytu zmierz telewizor oraz sprawdź jego wagę, aby wybrać uchwyt o odpowiednich parametrach. Zobacz także, czy obsługuje standard VESA i ma odpowiednie otwory montażowe. W przeciwnym razie konieczne będzie zakupienie nie tylko uchwytu, ale także odpowiedniego adaptera.

Sprawdź miejsce montażu

Upewnij się, że wybrane miejsce na ścianie jest odpowiednio wytrzymałe i stabilne. Jeśli zamierzasz zamontować telewizor na płytach gipsowo-kartonowych, konieczne może być użycie specjalnych kołków rozporowych oraz płyt wzmacniających.

Logan MT079 Montis uchwyt TV

Zamontuj sam uchwyt, a następnie powieś telewizor

Gdy już wybrałeś odpowiedni uchwyt i miejsce, przystąp do montażu uchwytu zgodnie z instrukcją producenta. Upewnij się, że wszystkie elementy są prawidłowo przymocowane, a uchwyt jest stabilny i bez luzów. Jeśli wybrano uchwyt z możliwością regulacji, sprawdź, czy możesz bezproblemowo go obracać czy nachylać. Potem możesz przystąpić do montażu telewizora. Tu również musisz mieć pewność, że został stabilnie przykręcony. W przypadku ruchomego uchwytu ponownie sprawdź, czy wszystkie funkcje ruchome są dostępne także z zamontowanym TV; czy nic się nie blokuje.

Szerzej o montażu uchwytu TV, przygotowaniu do niego i wszystkich krokach piszemy w artykule:

Jak samodzielnie zamontować uchwyt do telewizora?

Mężczyzna używa poziomicy do przygotowania do zawieszenia na ścianie

Nie przeciążaj uchwytu

Pamiętaj, że uchwyt może przyjąć określony ciężar i lepiej nie testować jego wytrzymałości przez umieszczenie głośników czy soundbara. Jeżeli nie masz pewności co do wagi, którą dany uchwyt może utrzymać, postaraj się najpierw znaleźć odpowiednie informacje (w Internecie, serwisie, sklepie…). Zdecydowanie odradzamy wieszanie telewizora z optymistycznym nastawieniem, że “może wytrzyma”

Zadbaj o dodatkowe zabezpieczenia

Jeśli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta, warto również rozważyć dodatkowe zabezpieczenia. Na przykład specjalne blokady, które uniemożliwiają zrzucenie telewizora i wyrządzania sobie krzywdy. Niektórzy sugerują także zabezpieczenie i właściwe poprowadzenie kabli, żeby ich przypadkiem nie pociągnąć i nie zwalić całej konstrukcji.

Polecamy akcesoria – organizery do kabli oraz artykuł:

Jak skutecznie ukryć kable? Kilka prostych porad

Chłopiec patrzy na telewizor zawieszony na ścianie

Regularnie sprawdzaj uchwyt

Oczywiście nie chodzi tu, żeby robić to codziennie. Jednak sugerujemy regularne sprawdzanie, czy nic się nie odkręciło i nie poluzowało lub czy nie ma jakichś odkształceń uchwytu. Dobrze jest zbadać także co jakiś czas samą powierzchnię montażową – czy na ścianie nie ma żadnych pęknięć lub innych uszkodzeń.

Sprawdź wszystkie uchwyty TV, które znajdziesz w ofercie Montis Polska i niech telewizor zawiśnie bezpiecznie na Twojej ścianie!

 

Polecamy też inne artykuły, w których piszemy o zabezpieczaniu urządzeń i akcesoriów:

 

Sześć pomysłów, jak zabezpieczyć kable przed mrozem

Jak zabezpieczyć kable przed psem lub kotem?

Smartfon na mrozie. Jak dbać o smartfon, gdy panują ujemne temperatury?