W okresie zimowym jesteśmy wraz z naszymi urządzeniami elektronicznymi wystawieni na niesprzyjającą aurę. Sami odpowiednio dbamy o zdrowie. Nosimy czapkę, szalik, komin czy odblaskowe części ubrania. Unikamy przemaczania nóg, uważamy na śliskie chodniki i oblodzone ścieżki. A co ze smartfonem? Okazuje się, że i on potrzebuje opieki, gdy większa jest ekspozycja na mróz. Zapoznaj się z naszym artykułem i zadbaj o smartfona zimą.
Bateria w telefonie zimą
Zimno szkodzi Twojemu smartfonowi. Niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na żywotność oraz wydajność baterii w telefonie. Sprawią, że chwilowo zmniejszy się jej pojemność, a odczyty stanu naładowania będą nieprawidłowe. Innym zjawiskiem jest rozładowywanie baterii w niskich temperaturach. W skrajnych przypadkach następuje nawet automatyczne wyłączanie urządzenia. Może być to naprawdę przykra niespodzianka, gdy jesteś na wycieczce w górach lub w lesie, chcesz do kogoś zadzwonić czy coś sprawdzić na mapach lub w Internecie.
Sprawdź ofertę Montis Polska, w której znajdziesz ładowarki oraz kable, które pomogą Ci w ładowaniu baterii Twojego smartfona oraz innych urządzeń (zimą i nie tylko)
Polecamy także teksty:
Kabel do ładowarki – jak go wybrać?
Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz kabel do telefonu?
Ekran dotykowy i ujemne temperatury
Innym elementem smartfona, wyjątkowo narażonym zimową porą, jest ekran dotykowy. Temperatury poniżej zera mogą spowolnić jego czas reakcji. Wyświetlacz zimą może być też mniej jasny – to samo tyczy się stopnia kontrastu. Działanie smartfona zimą stanie się problematyczne i niewygodne.
Jak chronić smartfon przed zimnem? Czy i jak go rozgrzewać?
Gdy temperatura spada poniżej zera, postaraj się używać telefonu na zewnątrz możliwie jak najmniej. Gdy nic z nim nie robisz, niech spoczywa w szczelnej i ciepłej kieszeni kurtki, spodni lub torby. Uważaj też, by nie przesadzić w drugą stronę. Kiedy jesteś pomieszczeniu, nie kładź smartfona w bliskim sąsiedztwie grzejnika, piecyka i tym podobnych źródeł ciepła. W przeciwnym razie przegrzeje się, a może nawet dojść do stopienia się niektórych elementów.
Gwałtowne zmiany temperatury także są niewskazane. Jeśli ze smartfonem, który był wystawiony na działanie niskiej temperatury, wchodzisz do ciepłego domu, nie próbuj go rozgrzewać temperaturą przesadnie wysoką. Odradzamy przystawianie smartfona do grzejnika czy kierowanie na niego gorącego powietrza z suszarki. Poleca się raczej stopniowe ogrzewanie urządzenia. Jeżeli smartfon na mrozie się wyłączył, nie włączaj go natychmiast po wejściu – odczekaj chwilę. Dobrze jest też poobserwować telefon i to, jak będzie pracował. W razie problemów skonsultuj się z serwisem.
Zabezpiecz smartfon przed wilgocią i upadkami
Zima to nie tylko mróz, ale także deszcz ze śniegiem lub zwykły deszcz. Krople wody, które spadają na obudowę oraz ekran dotykowy, mogą w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynąć na pracę smartfona. Dlatego pamiętaj o szczelnym etui, a także folii lub szkle ochronnym. Tego rodzaju zabezpieczenie przydaje się przez cały rok. Jednak to właśnie zimą jest większe ryzyko, że na mokrej lub oblodzonej powierzchni przewrócimy się ze smartfonem lub zwyczajnie go upuścimy. Z etui oraz szkła warto skorzystać nawet wtedy, gdy masz bardziej wzmocniony telefon, z odpowiednią klasą szczelności. Etui na telefon jest polecane również do stopniowego ogrzewania smartfona, przed wejściem do ciepłego pomieszczenia.
Polecamy także inne artykuły, w których piszemy o technologii zimą:
Praca przy biurku jesienią i zimą – spraw, żeby nie była zmorą
Zimowe porządki w ogrodzie. Jak sobie poradzić z zimowymi pracami?