fbpx
0
Twój koszyk

Sześć pomysłów, jak zabezpieczyć kable przed mrozem

Montis blog kable na mrozie

Zima potrafi dokuczyć nie tylko ludziom i zwierzętom, ale także kablom w Twoim domu. Ale nie martw się. Mamy dla Ciebie sześć pomysłów i porad, które pozwolą zabezpieczyć kable przed mrozem, zapewniając im długą i niezawodną pracę nawet w srogie zimowe dni.

Moc termokurczliwego materiału

Termokurczliwy materiał izolacyjny chroni kable przed mrozem, tworząc warstwę ochronną. Jego instalacja jest bardzo prosta. Po prostu nałóż go dokładnie na zewnętrzną powierzchnię kabli i użyj gorącego powietrza lub pistoletu termokurczliwego. W efekcie otrzymujesz izolację, która gotowa jest na wszelkie mroźne wyzwania. Pamiętaj jednak o upewnieniu się, że wybrany przez Ciebie materiał jest kompatybilny z izolacją kabla. W przeciwnym razie może dojść do reakcji chemicznych i uszkodzenia kabli.

Skorzystaj z taśmy termoizolacyjnej

Taśma termoizolacyjna to wielofunkcyjne i trwałe rozwiązanie przed różnymi zagrożeniami, w tym niskimi temperaturami. Wybierz odpowiedni rodzaj taśmy (do kabla, ale i warunków – dobrze na przykład, by była ona odporna nie tylko na mróz, ale i UV). Delikatnie ją rozciągnij i równomiernie nawijaj wokół kabla. Musi do niego dokładnie przylegać. Uważaj, by nie przeciągnąć taśmy za mocno i jej w ten sposób nie rozciągnąć. Zadbaj szczególnie o zabezpieczenie złączy i połączeń. Zabezpiecz także końce taśmy, aby się przypadkiem nie odwinęła. Poczekaj, żeby dobrze osadziła się na kablu.

taśmy termoizolacyjne

Gumowe osłony kablowe

Ochrona przed mrozem może zacząć się od solidnej gumowej otoczki. Dzięki swojej elastyczności gumowe osłony kablowe są odporne na pękanie w niskich temperaturach. Polecane są szczególnie te wykonane z gumy EPDM (z monomerów etylenowo-propylenowo-dienowych) lub specjalnej gumy niskotemperaturowej. Jeżeli osłony mają zatrzaski lub zawleczki upewnij się, że po założeniu na kable są one odpowiednio zaciśnięte. Zamiast gumy możesz także wybrać osłony kablowe z nylonu czy PVC (polichlorku winylu) niskotemperaturowego.

Siła silikonu

Silikon działa doskonale w różnych warunkach atmosferycznych. Polecany jest taki o wysokiej elastyczności oraz wytrzymałości na czynniki zewnętrzne. Pokryj nim kable za pomocą pistoletu lub innego przeznaczonego do tego narzędzia. Rób to w umiarkowanej temperaturze. Szczególną uwagę zwróć na złącza i połączenia.

Jeśli kable są na stałe zainstalowane, upewnij się, że są suche i czyste. W razie potrzeby odkurz je przed nakładaniem silikonu.

Pistolet do silikonu

Ochrona kabli za pomocą gąbki lub koca

Możesz także spróbować chronić kable i złącza przy pomocy gąbki lub – w ostateczności – koca. Owiń szczelnie kable oraz złącza i dodatkowo zabezpiecz przy pomocy zatrzasków lub odpowiednich trytek.

Pamiętaj jednak, że jest to czasowe rozwiązanie. Koc może chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi i zimnem, ale już nie przed silną wilgocią. Trochę lepiej wygląda to w przypadku gąbki, ale zarówno ona, jak i koc mogą stanowić potencjalne zagrożenie pożarowe. Dlatego ochrona kabli przy pomocy gąbki lub zwłaszcza koca powinna być tylko czymś przejściowym, gdy nie masz pod ręką żadnych innych środków.

Zadbaj wcześniej o rdzoodporne złącza

Kilka razy podkreśliśmy już kwestię zabezpieczenia złączy przy ochronie kabli przed zimnem. W mroźne lub wilgotne dni mogę one ulec korozji. Dlatego wybieraj kable ze złączami rdzoodpornymi. Są one bardziej wytrzymałe wobec wilgoci czy soli używanej do odśnieżania dróg i na oblodzonych ścieżkach. Dzięki takim złączom Twoje połączenia będą trwałe, nawet gdy zimowa aura stanie się wysoce niesprzyjająca.

Jeżeli nie masz takich złączy, a nie chcesz kupować nowych kabli, możesz zastosować pastę antykorozyjną, specjalny płyn do zabezpieczania złączy elektrycznych lub lakier ochronny. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać stan złączy oraz kabli i w razie potrzeby dokonywać niezbędnych wymian czy napraw. Wszelkie zabezpieczenia przed mrozem nakładaj zawsze na dokładnie wyczyszczone i osuszone kable.