fbpx
0
Twój koszyk

Uszkodzony kabel – i co teraz? Jak naprawić uszkodzony kabel?

Zdarzyć się może, że kabel został uszkodzony. Pytanie – co teraz? Czy zawsze oznacza to, że trzeba go będzie wyrzucić? Czasem faktycznie tak, ale na szczęście nie zawsze. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób spróbować uratować uszkodzony kabel elektryczny, zajrzyj do naszego tekstu.

Poproś o pomoc fachowca

Opcja najbardziej bezpieczna, choć oczywiście nieco kosztowna. Jeśli kabel jest wmontowany w ścianę, to konieczna będzie jego wizyta u Ciebie, jeśli nie – musisz pofatygować się do serwisu.

Jeśli jednak czujesz się na siłach, możesz spróbować samodzielnie naprawić uszkodzony kabel. Pamiętaj jednak, by zachować wówczas ostrożność. Koniecznie upewnij się, że kabel jest odcięty od prądu, a także zadbaj o odzież i gogle ochronne. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich możliwości, naprawdę lepiej skonsultować się z ekspertem.

Jak samodzielnie naprawić przewiercony przewód elektryczny?

Jeżeli przypadkiem, na przykład podczas montażu jakiegoś sprzętu lub remontu, został przewiercony przewód elektryczny, sprawdź jaki jest stan zniszczeń. Jeśli tylko została uszkodzona osłona, wystarczy, że nałożysz taśmę izolacyjną. Niekoniecznie nawet musisz wówczas kuć ścianę. Gorzej, jeśli wiertło przebiło przewód i spowodowało zwarcie. Wtedy na pewno czeka Cię kucie ściany oraz nieco więcej roboty.

Na pewno musisz usunąć puszkę podtynkową. Potem najpewniej czeka Cię usunięcie uszkodzonej części. Zrób to i połącz ze sobą odpowiednie kolory przewodów. Następnie je połącz, najlepiej za pomocą lutowania. Lutowanie nie zawsze jest koniecznie, ale często daje większą pewność, co do tego, że przewody nie rozłączą się. Następnie zabezpiecz kabel, załóż puszki podtynkowe i sprawdź, czy wszystko działa.

Jak naprawić przecięty kabel?

Jeżeli został przecięty kabel, musisz połączyć ze sobą odpowiednie kolory przewodów i skręcić. Następnie zlutuj je, aby je połączyć i załóż nową izolację. Upewnij się, że jest dobrze założona i że przewód działa.

Jak naprawić stopiony kabel?

Jeżeli kabel się stopił, na pewno musisz sprawdzić, jaka była przyczyna takiej sytuacji (na przykład przeciążenie). Jeżeli została tylko naruszona izolacja, to wystarczy ją wymienić. Jeżeli jednak są uszkodzone przewody, musisz usunąć uszkodzoną część i zlutować przewody.

Jak naprawić przegryziony kabel?

Tu sytuacja jest dość podobna. Jeżeli została przegryziona część zewnętrzna, to wystarczy ją zakleić lub nałożyć nową izolację. Jeżeli doszło do uszkodzenia przewodów, trzeba usunąć uszkodzoną część i połączyć przewody, a dopiero potem nałożyć izolację.

Jeśli trzeba – wyrzuć uszkodzony kabel

Czasem może być tak, że uszkodzonego kabla nie da się już niestety uratować. Ewentualnie koszt naprawy może być zdecydowanie za duży i bardziej opłaci Ci się zakup nowego. O tym, gdzie możesz wyrzucić uszkodzony kabel, dowiesz się z naszego artykułu: Gdzie wyrzucać kable?

Zadbaj o bezpieczeństwo kabli

Jak nie dopuścić do sytuacji, w której jakiś kabel zostanie uszkodzony? Przed remontem upewnij się, że żaden kabel nie przebiega w miejscu, w którym chcesz wiercić lub coś przybijać. Staraj się nie zwijać i nie zginać za bardzo kabli – szczególnie uważaj na złącza. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, zadbaj o właściwe ukrycie i uporządkowanie kabli (na przykład przy pomocy organizera). Będzie to również z pożytkiem dla maluchów lub zwierzaków, które mogłyby zostać porażone przez prąd z uszkodzonego kabla.

 

Sprawdź także artykuły, w których piszemy o tym, jak zabezpieczyć kable:

Jak zabezpieczyć kable przed psem lub kotem?

Jak skutecznie ukryć kable? Kilka prostych porad

Wybieraj także kable, które są solidne i wytrzymałe. Jeżeli szukasz nowych kabli i przewodów, znajdziesz je w ofercie Montis Polska.

 

Polecamy także artykuły:

O czym warto pamiętać, gdy wybierasz kabel zasilający do komputera?

Jaki kabel do Internetu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni kabel sieciowy

Jakie kable do głośników? Jak wybrać kable głośnikowe?

Jakim kablem podłączyć telefon do telewizora?

Kable podróżne – jak je wybrać? Polecamy kable na wyjazdy wakacyjne i nie tylko