fbpx
0
Twój koszyk

Zimowe porządki w ogrodzie. Jak sobie poradzić z zimowymi pracami?

Kobieta odśnieża

Czy wraz z nadejściem jesieni kończą się dla nas prace ogrodowe? Często tak, zwłaszcza jeśli udało nam się wykonać dużo istotnych rzeczy jesienią. Czasrm może się jednak zdarzyć, że o czymś zapomnieliśmy, a czasem pojawiają się pewne dodatkowe kwestie. Sprawdź, czy jest coś, co musisz jeszcze zrobić w swoim ogrodzie lub koło domu.

Prace ogrodowe zimą – co powinno się zrobić?

  • Upewnij się, że woda już nigdzie nie płynie – wodę powinno się odcinać w zasadzie już nim pojawią się pierwsze przymrozki. W innym wypadku jest ryzyko uszkodzenia rur, a ich naprawy zimą mogą być nieco problematyczne.

  • Regularnie odśnieżaj wejście oraz ścieżki, z których korzystasz Ty oraz inne osoby i zwierzaki – odśnieżanie jest często taką samą syzyfową pracą, jak grabienie liści jesienią. Niestety nie da się często od niego uciec, choćby dlatego, by nie zostać uwięzionym w domu. Jeśli chcesz dodatkowo posypać je solą, postaraj się robić to tak, by nie narazić znajdujących się w pobliżu roślin;

  • Dbaj o rośliny – nawet zimą wymagają one podlewania, a czasem także nawożenia (choć z tym trzeba uważać, bo rośliny zimą nie potrzebują aż tylu składników odżwyczych i pojawia się ryzyko zasolenia gleby) oraz przycinania (na przykład niektóre drzewa iglaste lub róże). Postaraj się usuwać z gałęzi nadmiar śniegu, aby się nie łamały. Nie deptaj także trawnika;

  • Nie zapomnij o zwierzakach – zima jest dla nich szczególnie trudna. Pamiętaj o dokarmianiu ptaków. Jeśli Twoją okolicę odwiedzają bezdomne koty możesz przygotować dla nich budki (najlepiej ze styropianu, wyłożone polarem; pamiętaj, by regularnie wymienić takie „wkłady”). Tańszym rozwiązaniem jest zostawienie uchylonego okienka piwniczego i „zaproszenie” zwierzaka do środka. Nie jest to jednak zawsze możliwe, zwłaszcza jeśli piwnica jest z kimś współdzielona. Na pewno także warto je dokarmiać. Czasem może się zdarzyć, że odwiedzi Cię również jeż, który nie zapadł w hibernację. Dobrze jest zostawić dla niego, jeszcze jesienią, kupkę liści, w której się schowa.

praca ogrodowa z drzewkiem