Czasem kabel nie nadaje się już do dalszego użytku i trzeba kupić nowy. Co jednak zrobić z tym starym? Czy po prostu zostawić go w domu i zamienić go w magazyn elektrośmieci? Niekoniecznie. Podpowiadamy Ci, gdzie można wyrzucać kable i co z nimi zrobić.
Jak nie wyrzucać kabli?
Napisaliśmy już, że lepiej nie zostawiać kabli jako zapychacza przestrzeni domowej. Tak samo nie powinno się wyrzucać ich razem z innymi śmieciami, w ramach zwykłej segregacji odpadów. Wbrew temu, co można by sądzić, nie nadają się one do odpadów zmieszanych. A za pozbycie się ich w taki sposób możesz zapłacić bardzo wysoką grzywnę – nawet 5 000 PLN!
Zużyte kable należą bowiem do osobnej kategorii odpadów, zwanych elektrośmieciami lub elektroodpadami. Dzielą się one na kilka grup. Kable można zasadniczo zaliczyć do sprzętu małogabarytowego. Elektrośmieci nie można wyrzucać z innymi głównie z uwagi na znajdujące się w nich toksyczne, szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje.
Przydatna informacja – jeśli masz wątpliwość, czy dany produkt kwalifikuje się jako elektrośmieć, sprawdź, czy nie ma nim znaku przekreślonego kosza ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny).
Odnieś kable do PSZOK
Pod nazwą tą kryje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tam właśnie można zanosić różnego rodzaju nietypowe i kłopotliwe odpady (meble, leki, materiały budowlane… a także elektrośmieci). Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy PSZOK, a jeśli masz wątpliwość, czy przyjmie Twoje elektroodpady, zadzwoń. W niektórych miejscach mogą działać także mobilne PSZOK-i.
Poszukaj kontenera na elektroodpady
W niektórych miastach można znaleźć specjalne kontenery przeznaczone na elektrośmieci. Nadają się one zwłaszcza dla sprzętu małogabarytowego, a więc dla kabli.
Oddaj do sklepu z urządzeniami elektronicznymi (lub zostaw w serwisie)
Nie żartujemy. Stare kable możesz odnieść do salonu RTV/AGD. W małych salonach możesz oddać elektrośmieci przy zakupach tego samego sprzętu (i w proporcjach jeden za jeden – czyli oddajesz jeden stary kabel, kupujesz jeden nowy).
W przypadku większych salonów, o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych, możesz oddać zużyty sprzęt bez potrzeby zakupu nowego. Personel może wprawdzie odmówić jego przyjęcia, ale chodzi tu raczej o urządzenia, które stwarzają zagrożenie, bo na przykład coś się z nich wylewa. Żaden z wymiarów nie może też przekraczać 25 cm. Pamiętaj, by oddawać elektrośmieci kompletne – nie próbuj samodzielnie niczego wydłubywać czy usuwać.
Wspominamy, że możesz także pozostawić elektrośmieci w serwisie, jeśli ich naprawa nie jest już opłacalna czy możliwa.
Skorzystaj ze zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego
Obserwuj, czy w Twoim otoczeniu nie jest ogłoszona zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego. Będzie to okazja do pozbycia elektrośmieci – w tym kabli. Można również wspomnieć o ofertach darmowego odbioru zużytego sprzętu elektronicznego. W większości opisanych wyżej przypadków elektrośmieci trzeba dostarczyć osobiście.
Sprzedaj stare kable
Stare kable możesz również spróbować sprzedać. Rozejrzyj się, czy gdzieś nie ma ogłoszeń skupu – lokalnego lub online.
Zaopatrz się w nowe kable
Kabli pozbywasz się nie tylko dlatego, że są uszkodzone, ale również dlatego, że nie obsługują już nowoczesnych standardów. W takim wypadku również nie ma sensu, by stare kable, już niepotrzebne, były przetrzymywane w domu. Oczywiście inna sytuacja jest, gdy dalej używasz starych sprzętów lub kable są Ci potrzebne z innych względów.
Jeżeli jednak potrzebujesz nowych kabli i przewodów sprawdź te w ofercie Montis.