fbpx
0
Twój koszyk

Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz kabel do telefonu?

Czy w XXI wieku udało się nam zupełnie wyeliminować kabel do telefonu? Nie. I nie chodzi tu tylko o kabel do telefonu stacjonarnego, ale również urządzenia pokroju smartfonów czy komórek. Kabel jest nadal bardzo potrzebnym akcesorium – zarówno do ładowania sprzętu, jak i przenoszenia plików. W jaki sposób wybrać kabel do telefonu, do jego ładowania i nie tylko? O jakich kwestiach warto pamiętać?

Kabel kablowi nierówny – patrz na złącza i wybierz właściwy

Najważniejsze jest właściwe dopasowanie złącza wyjściowego. Musi ono pasować do tego, które masz w telefonie. Obecnie będzie to jedno z poniższych (pomijamy przestarzałe już miniUSB):

  • USB-C;
  • microUSB;
  • Lighting (złącze spotykane w iPhone’ach).

Po drugiej stronie będzie najpewniej złącze USB-A lub (w przypadku urządzeń od Apple) Thunderbolt. Gdy wybierasz kabel, upewnij się, że jest on właściwy i będzie pasował do Twojej elektroniki. Zwróć uwagę na kompatybilność (np. kabel z USB-C jest kompatybilny ze złączem Thunderbolt).

 

Uniwersalny kabel do telefonu? Czy coś takiego istnieje?

Tak. Na rynku można spotkać propozycje kabli, które posiadają trzy złącza wyjściowe (microUSB, USB-C oraz Lightning). Tym samym może on umożliwić podpięcie telefonów różnych marek i producentów. Alternatywą jest skorzystanie z przejściówki, np. USB-C na microUSB czy Lighting. Kupując tego typu rozwiązania, upewnij się, że są one dobre jakościowo i mają szeroką funkcjonalność (do czego zaraz przejdziemy).

 

Ładowanie, przesyłanie danych – czyli do czego ma Ci służyć kabel do telefonu?

Można błędnie założyć, że każdy kabel do telefonu umożliwia zarówno ładowanie sprzętu, jak i przesyłanie zdjęć czy plików pomiędzy jednym a drugim urządzeniem. W istocie nie zawsze tak jest i dlatego dobrze jest sprawdzić, czy kabel do telefonu, który chcesz kupić pozwala Ci na więcej. Pocieszające jest to, że ograniczenie do ładowania pojawia się najczęściej w najtańszych kablach.

Jak szybko (i z jakim natężeniem) działa Twój kabel do telefonu?

 Wiąże się to zarówno z prędkością przesyłania danych, jak i ładowania. O prędkości powie nam standard USB. Najstarsze i najsłabsze w tym zestawieniu USB 2.0 przesyła dane z prędkością maksymalną 480 Mb/s, natomiast nowocześniejsze USB 3.2 Gen 2 może osiągnąć 10 Gb/s (a USB 3.2 Gen 2×2 nawet 20 Gb/s). Pewnym problemem może być nazewnictwo, bo np. niegdysiejszy standard USB 3.0 nazywany jest dziś USB 3.2 Gen 1, a wcześniej był to USB 3.1 Gen 1 (prędkość wynosi tu 5 Gb/s).
 

Zwróć też uwagę na długość i grubość kabla. Najlepiej by miał on około 3 metrów. Z kolei gruby kabel nie zawsze oznacza większą prędkość ładowania (nawet jeśli przyjmuje się, że tak jest). Pamiętaj też koniecznie o dopasowaniu kabla pod ładowarkę oraz możliwości samego telefonu (chodzi zasadniczo o moc i natężenie prądu) oraz typ ładowania (chodzi przede wszystkim o to, czy obsługuje szybkie, jeśli na nim Ci zależy).

Solidność i wytrzymałość

Kabel do telefonu nierzadko ulega zniszczeniom. Tyczy się to głównie przerwań powłoki z gumy. Dlatego poleca się zakup kabla do telefonu w oplocie.

Jeśli już decydujesz się koniecznie na gumę lub tworzywo sztuczne, upewnij się, że są one dobrej jakości. Najlepiej kupić kabel do telefonu od dobrego i sprawdzonego producenta. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, pamiętaj, by nie zginąć zbytnio kabla – uszkodzi to przewody wewnątrz. Dotyczy to również usztywnień przy złączu. Nawet jeśli takie jest, nie testu go przesadnie. Kabel postaraj się też wyciągać z telefonu, ładowarki lub komputera delikatnie.

 

Polecamy szeroki wybór kabli i przewodów z naszej oferty – znajdziesz tu nie tylko kabel do telefonu.

Przeczytaj też nasz artykuł: Kabel do ładowarki – jak go wybrać?