Czy w XXI wieku udało się nam zupełnie wyeliminować kabel do telefonu? Nie. I nie chodzi tu tylko o kabel do telefonu stacjonarnego, ale również urządzenia pokroju smartfonów czy komórek. Kabel jest nadal bardzo potrzebnym akcesorium – zarówno do ładowania sprzętu, jak i przenoszenia plików. W jaki sposób wybrać kabel do telefonu, do jego ładowania i nie tylko? O jakich kwestiach warto pamiętać?
Kabel kablowi nierówny – patrz na złącza i wybierz właściwy
Najważniejsze jest właściwe dopasowanie złącza wyjściowego. Musi ono pasować do tego, które masz w telefonie. Obecnie będzie to jedno z poniższych (pomijamy przestarzałe już miniUSB):
- USB-C;
- microUSB;
- Lighting (złącze spotykane w iPhone’ach).
Po drugiej stronie będzie najpewniej złącze USB-A lub (w przypadku urządzeń od Apple) Thunderbolt. Gdy wybierasz kabel, upewnij się, że jest on właściwy i będzie pasował do Twojej elektroniki. Zwróć uwagę na kompatybilność (np. kabel z USB-C jest kompatybilny ze złączem Thunderbolt).
Uniwersalny kabel do telefonu? Czy coś takiego istnieje?
Tak. Na rynku można spotkać propozycje kabli, które posiadają trzy złącza wyjściowe (microUSB, USB-C oraz Lightning). Tym samym może on umożliwić podpięcie telefonów różnych marek i producentów. Alternatywą jest skorzystanie z przejściówki, np. USB-C na microUSB czy Lighting. Kupując tego typu rozwiązania, upewnij się, że są one dobre jakościowo i mają szeroką funkcjonalność (do czego zaraz przejdziemy).
Ładowanie, przesyłanie danych – czyli do czego ma Ci służyć kabel do telefonu?
Można błędnie założyć, że każdy kabel do telefonu umożliwia zarówno ładowanie sprzętu, jak i przesyłanie zdjęć czy plików pomiędzy jednym a drugim urządzeniem. W istocie nie zawsze tak jest i dlatego dobrze jest sprawdzić, czy kabel do telefonu, który chcesz kupić pozwala Ci na więcej. Pocieszające jest to, że ograniczenie do ładowania pojawia się najczęściej w najtańszych kablach.
Jak szybko (i z jakim natężeniem) działa Twój kabel do telefonu?
Zwróć też uwagę na długość i grubość kabla. Najlepiej by miał on około 3 metrów. Z kolei gruby kabel nie zawsze oznacza większą prędkość ładowania (nawet jeśli przyjmuje się, że tak jest). Pamiętaj też koniecznie o dopasowaniu kabla pod ładowarkę oraz możliwości samego telefonu (chodzi zasadniczo o moc i natężenie prądu) oraz typ ładowania (chodzi przede wszystkim o to, czy obsługuje szybkie, jeśli na nim Ci zależy).
Solidność i wytrzymałość
Kabel do telefonu nierzadko ulega zniszczeniom. Tyczy się to głównie przerwań powłoki z gumy. Dlatego poleca się zakup kabla do telefonu w oplocie.
Jeśli już decydujesz się koniecznie na gumę lub tworzywo sztuczne, upewnij się, że są one dobrej jakości. Najlepiej kupić kabel do telefonu od dobrego i sprawdzonego producenta. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, pamiętaj, by nie zginąć zbytnio kabla – uszkodzi to przewody wewnątrz. Dotyczy to również usztywnień przy złączu. Nawet jeśli takie jest, nie testu go przesadnie. Kabel postaraj się też wyciągać z telefonu, ładowarki lub komputera delikatnie.
Polecamy szeroki wybór kabli i przewodów z naszej oferty – znajdziesz tu nie tylko kabel do telefonu.
Przeczytaj też nasz artykuł: Kabel do ładowarki – jak go wybrać?