fbpx
0
Twój koszyk

Jak zabezpieczyć kable przed psem lub kotem?

Merdający czy mruczący towarzysz życia potrafi wprowadzić wiele szczęścia do domu. „Właściciele” kotów oraz psów wiedzą jednak, że zwierzaki nie są tylko źródłem radości, ale też wymagają odpowiedzialności. A czasem mogą też narobić nieco problemów. Jak wtedy, gdy Azor czy Mruczysław stwierdzą, że dobrą zabawą i pomysłem jest to, żeby pogryźć wystające kable. Jak sobie poradzić i zabezpieczyć kable przed niszczycielskimi zapędami czworonogów?

Polecane sposoby na to, jak zabezpieczyć kable przed psem i kotem

Najczęściej poleca się maskownice, czyli specjalne osłony w formie listew (lub stworzone samodzielnie z rurek czy sprężyn – w typie DIY). Maskownicę można dodatkowo pokryć specjalną substancją o nieprzyjemnym smaku, który może sprawić, że kot lub pies nie będzie więcej zainteresowany gryzieniem maskownicy.

Można tu wspomnieć także o naturalnych zapachach, które odstraszają czworonogi. Kot np. nie przepada za cytrusami i jeśli poczuje mandarynkę lub pomarańczę da drapaka. Cytrusów nie lubi też pies. Zwierzaki niechętnie przebywają także tam, gdzie unosi się woń octu lub naftaliny. Pies nie lubi też amoniaku, a kot – ruty zwyczajnej.

Oczywiście sięgając po któryś z zapachów, wybierz taki, który nie przegoni Ciebie czy innych domowników. Niestety może się okazać, że z zapachami trzeba trochę eksperymentować, aby znaleźć skuteczny „odstraszak”. Pamiętaj też, że nie chodzi o to, żeby psu czy kotu dokuczyć, ale po prostu o to, żeby go zniechęcić do gryzienia kabli.

Kable można również podwiesić za pomocą uchwytu czy organizera lub schować w specjalnym pojemniku. Niektórzy sugerują też drobne przemeblowanie i ukrycie kabli za meblami, z dala od wścibskich oczu kota czy psa.

 
 

O czym jeszcze pamiętać przy ukrywaniu i zabezpieczaniu kabli przed zwierzętami domowymi?

Choć pokutuje opinia, że zwierzęta (zwłaszcza koty) gryzą kable, bo są z natury złośliwe, to w rzeczywistości nie robią tego, bo chcą Ci dokuczyć. Nawet jeśli na widok pogryzionego kabla świerzbią Cię ręce i skacze Ci ciśnienie, postaraj się opanować złość. Oczywiście czasem przyda się stanowczość – zwłaszcza w przypadku psa, gdzie sugeruje się wydać komendę „nie wolno”, kiedy ten zabiera się za gryzienie kabli.

Powody gryzienia kabli mogą być naprawdę różne. Często takie zachowanie pupila może być normalnym elementem rozwoju. Czasem jest także objawem znudzenia – warto więc poświęcić nieco więcej czasu na zabawę z czworonogami. Można również zapewnić mu jakieś inne zabawki, przysmaki lub sprzęty, które zastąpią „gryzak” w postaci kabla.

Czasem pogryzanie kabli może być jednak objawem chorobowym czy złej diety lub deficytów pokarmowych. Możliwe więc, że będzie potrzebna konsultacja weterynaryjna, zwłaszcza kiedy dochodzą do tego inne budzące wątpliwości czynniki.

Dobrym rozwiązaniem jest też kontakt z dyplomowanym profesjonalnym behawiorystą (zoopsychologiem), który może pomóc w oduczeniu gryzienia kabli lub we wskazaniu przyczyny takiego zachowania.

Pamiętaj, że kable warto zabezpieczyć nie tylko ze względów estetycznych czy praktycznych (uniknięcia awarii sprzętu), ale również dla dobra psa czy kota. Pogryzienie kabla może bowiem skończyć się porażeniem nawet niewielką ilością prądu. Choćby dlatego warto skorzystać z naszych porad.

 

Sprawdź wybór kabli i przewodów w ofercie Montis 

Polecamy także:

Jak skutecznie ukryć kable? Kilka prostych porad.