fbpx
0
Twój koszyk

Oświetlenie kampingowe – jakie powinno być?

Wielofunkcyjna lampa kempingowa Montis MT101 świeci po zmroku na molo

Wiosna i nadchodzące lato zachęcają Cię do wybrania się na kemping? Świetnie. Nie zapomnij tylko o odpowiednim sprzęcie. W Twoim wyposażeniu powinno się na pewno znaleźć oświetlenie kempingowe. Jak je wybrać, o czym pamiętać? Podpowiemy Ci w tym artykule.

Dlaczego warto pamiętać o odpowiednim oświetleniu kempingowym?

Oświetlenie kempingowe powinno ułatwić nam realizowanie na wypadzie rozmaitych rzeczy – zarówno potrzebnych prac, jak i odpoczynku. Pamiętaj, że często kemping oznacza brak stałego dostępu do prądu, a także różne aktywności po ciemku (często także takie, których nie da się zaplanować). Dlatego oświetlenie kempingowe jest bardzo istotne. Powinno byc dobrane zgodnie z paroma czynnikami, o których więcej piszemy niżej.

Nieco stara żółta lampa naftowa podwieszona pod sufitem na zewnątrz domku letniskowego

Jakie rodzaje oświetlenia kempingowego możesz ze sobą zabrać?

  • Lampy kempingowe – tradycyjne kempingowe źródło światła, z charakterystycznym uchwytem do trzymania lub podwieszenia w namiocie. Różni się rodzajem zasilania – możesz spotkać lampy na baterie elektryczne, ale także bardziej klasyczne lampy naftowe czy lampy gazowe. W każdym z przypadków musisz pamiętać o zapewnieniu paliwa (czy to w postaci baterii, czy nafty czy kartuszy z gazem). Przy lampach gazowych i naftowych należy także zachować większa ostrożność. Dobrym wyborem może być uniwersalna lampa, która sprawdzi się nie tylko na kempingu, ale również w warunkach domowych (na przykład model Montis MT101).

  • Latarki – może to być zarówno latarka ręczna, jak i nagłowna (czołowa). Ta druga ma tę zaletę, że pozwala Ci zwolnić ręce, dzięki czemu możesz w bardziej efektywny sposób pracować, składać lub rozładowywać coś, naprawiać lub robić inne rzeczy.

  • Lampy solarne – ten typ lamp kempingowych jest na pewno bardziej ekologiczny, natomiast problemem może być duże uzależnienie się od pogody, dłuższy czas ładowania oraz ograniczona moc.

  • Reflektory – ich zaletą jest na pewno duża moc i duży zasięg oświetlanego terenu. Problemy wiążą się z kosztami. Reflektory są często dość drogie, mają duże zużycie energii. Do tego są dość ciężkie i mało mobilne, a do tego dochodzi kwestia zanieczyszczenia światłem (innymi słowy światło reflektorowe będzie przeszkadzało innym osobom, ale może być także drażliwe dla zwierząt).

Z powyższego przeglądu widać, że najlepiej jest wyposażyć się w lampy kempingowe oraz latarki. Lampy solarne oraz reflektory można rozważyć zależnie od miejsca, w które się wybieramy, aktywności, które planujemy, a także budżetu jakim dyspononujemy.

Brodaty mężczyzna i kilkunastoletni chłopiec pod namiotem, czytają coś. Chłopiec ma w ręku latarkę lub lampkę, która daje im światło.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia kempingowego?

  • wybierz oświetlenie turystyczne, które będzie lekkie i łatwe w użyciu – nie bierz do bagażu przesadnie ciężkiego, nieporęcznego sprzętu. Pamiętaj, że możliwe, że będzie on używane w nie do końca komfortowych warunkach. Postaraj się także, by było to oświetlenie odpowiednio intuicyjne;

  • wybierz odpowiednią moc oświetlenia oraz zasięg świecenia -zastanów się, do czego będziesz używać oświetlenia (na przykład do oświetlania namiotu i otoczenia wystarczy lampa o mocy 50-100 lumenów, ale już do dużego obszaru lub biwaku potrzebna będzie mocna lampa o mocy ponad 300 lumenów; lampy o zasięgu do 10 metrów wystarczą do oświetlania namiotu i najbliższego otoczenia, a lampy o zasięgu powyżej 20 metrów są idealne, gdy ktoś się zgubi i trzeba zarządzić poszukiwania).

  • sprawdź rodzaj zasilania – jeśli jest to zasilanie bateryjne, sprawdź jakiego rodzaju są to baterie i zaopatrz się w zapas. Przy zasilaniu akumulatorowym nie zapomnij o naładowaniu lampy lub latarki, a jeśli masz możliwość to weź ze sobą źródło energii w postaci powerbanku lub ewentualnie stacji zasilania. Przy lampach gazowych lub naftowych, pamiętaj zabraniu odpowiedniego paliwa. Sprawdź również deklarowany czas pracy na jednej „baterii” czy w określonym czasie.

  • jeśli wybierasz lampy i latarki elektryczne, postaw na latarki LED i lampy LED – ledowe oświetlenie to lepsze, bardziej energooszczędne rozwiązanie, które będzie Ci służyło przez dłuższy czas.

  • wybierz sprzęt, który będzie wodooporny czy nawet wodoszczelny – latarki i lampy na kemping powinny być odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych (na przykład deszczu) czy nawet przypadkowe zanurzenie. O odporności oświetlenia dowiesz się ze skali IP (IPX4 to lampka lub latarka, która nadaje się na deszcz; IPX7 to lampka wodoszczelna).

  • sprawdź dodatkowe funkcje oświetlenia – szczególnie przydatna będzie możliwość włączenia czerwonego światła, które znakomicie sprawdzi się do czytania map po ciemku. Do tego może dojść na przykład funkcja powerbanku czy uruchamiania gestem.

Wybierz mądrze i dobrze swój kempingowy ekwipunek – sprawdź lampki i latarki w ofercie marki Montis

Polecamy także teksty:

Jaka latarka czołowa? Podpowiadamy, jak wybrać

Latarka akumulatorowa czy bateryjna – którą wybrać?

Jaki sprzęt elektroniczny zabrać na kemping? Polecamy produkty