fbpx
0
Twój koszyk

Jak wybrać odpowiednią listwę zasilającą?

Montis artykuł Jak wybrać listwę zasilającą Zbliżenie na jedno z gniazdek listwy zasilającej

Listwa zasilająca to przydatne urządzenie, które może znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo korzystania z wielu urządzeń elektrycznych. Pozwala na utrzymanie kabli w większym porządku, ułatwia dostęp do gniazdek, a także chroni urządzenia przed uszkodzeniami. Wybór listwy zasilającej wydaje się dosyć prosty i często użytkownicy biorą pierwszą lepszą z brzegu. Tymczasem dobrze jest zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Czym kierować się przy wyborze listwy zasilającej? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

  • Liczba gniazd – należy wybrać listwę z odpowiednią liczbą gniazd, aby móc podłączyć wszystkie urządzenia, których używamy.
  • Rodzaj gniazd – należy wybrać listwę z gniazdami odpowiednimi do typu wtyczek używanych w danym kraju (warto mieć to na względzie, gdy chcesz się przeprowadzić lub dużo podróżujesz).
  • Uziemienie – najczęściej w postaci charakterystycznego metalowego bolca w każdym z gniazd. Pozwala na odprowadzenie prądu udarowego do ziemi w przypadku zwarcia lub innego uszkodzenia urządzenia. Choć jest ono powszechnie spotykane, warto upewnić się, że kupowana listwa je ma. Należy też pamiętać, że nie każda listwa z uziemieniem jest również listwą przeciwprzepięciową (zdarza się, że te dwie funkcje są ze sobą mylone).
  • Długość kabla – wybierz listwę zasilającą z kablem o odpowiedniej długości, aby móc wygodnie podłączyć ją do gniazdka ściennego.
  • Moc znamionowa – musi być równa lub większa łącznej mocy podłączonych urządzeń.
  • Maksymalna wartość prądu udarowego (lp)  w przypadku listew przeciwprzepięciowych określa maksymalną wartość prądu, jaki listwa może pochłonąć przy napięcia. Im wyższa wartość Ip (wyrażana w amperach), tym lepsza będzie ochrona przed silnymi przepięciami. Typowe wartości Ip dla listew domowych są w przedziale 6000-10000 A.
  • Możliwość ręcznego wyłączenia listwy – za pomocą wyłącznika (może on obejmować zarówno całą listwę, jak pojedyncze gniazda).

Jak wybrać listwę do użytku wewnętrznego, a jak do użytku zewnętrznego?

Listwy do użytku wewnętrznego i zewnętrznego różnią się dwoma istotnymi parametrami:

  • Stopień ochrony: Listwy do użytku zewnętrznego muszą posiadać stopień ochrony co najmniej IP44, co oznacza, że są odporne na zachlapanie wodą z różnych kierunków.
  • Materiał wykonania: Listwy do użytku zewnętrznego powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz i promienie UV.
Listwa zasilająca Montis MT139