fbpx
0
Twój koszyk

Latarka akumulatorowa czy bateryjna – którą wybrać?

Wybierasz się w góry lub do lasu albo szykujesz się do prac warsztatowych? Przyda Ci się latarka czołowa (nagłowna). Tylko którą wybrać? Akumulatorową czy bateryjną? I po co w ogóle to pytanie? Odpowiadamy w tym właśnie tekście.

Dlaczego w ogóle latarka nagłowna ?

Na początek krótko odpowiadamy na pytanie, dlaczego w ogóle korzystać z latarki czołowej. Czy nie jest to sprzęt tylko dla zawodowych, ekstremalnych grotołazów? Czy nie wystarczy zwykła latarka ręczna?

Niekoniecznie. Latarka nagłowna sprawdza się nie tylko przy tych trudniejszych wyprawach górskich, ale również przy zwykłych wycieczkach czy wyjazdach pod namiot czy na biwak albo spokojnych górskich wędrówek. Przydaje się również do prac w warsztacie, garażu, ogrodzie, domu. Jej najważniejszą zaletą jest to, że uwalnia Twoje ręce. To ważna rzecz przy wykonywaniu różnego rodzaju czynności i zadań – pracy z narzędziami, niesieniu tobołków lub jakichś przyrządów, konieczności przytrzymywania się czegoś.

O wyborze latarki czołowej dowiesz się więcej z naszego innego artykułu:

Jaka latarka czołowa? Podpowiadamy, jak wybrać

Jaką latarkę lepiej wybrać – bateryjną akumulatorową czy bateryjną? Zalety i wady obu latarek

Latarka może być zasadniczo zasilana na dwa sposoby – przez baterie lub akumulator. Oba rodzaje latarek mają swoje zalety i wady.

Latarka bateryjna

Latarka bateryjna to rozwiązanie idealne tam, gdzie nie masz stałego dostępu do prądu. Z drugiej strony musisz pamietać o tym, by regularnie wymieniać baterie i zawsze kupować właściwe, dopasowane do Twojej latarki.

Ważną rzeczą jest to, jak długi jest czas pracy na jednych bateriach, a także jak często planujesz korzystać z latarki. Może się bowiem okazać, że dużo bardziej korzystną opcją dla Ciebie oraz Twojego portfela będzie zakup latarki akumulatorowej. Pamiętaj też, że latarki bateryjne są z reguły lżejsze niż ciężkie latarki akumulatorowe.

Latarka akumulatorowa

Latarka akumulatora pozwala Ci zaoszczędzić na regularnym zakupie baterii. Musisz jednak pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora lub akumulatorów. Postaraj się wybrać akumulator odpowiednio pojemny, ale też taki, który nie zamieni latarki nagłownej w przesadnie ciężką koronę.

Jeśli tam, gdzie się wybierasz, z prądem może być średnio (bo to las, stare schronisko czy domek na głębokiej wsi), zabierz ze sobą pojemny powerbank (i upewnij się, że możesz do takiego podpiąć swoją latarkę). Tu również musisz zwrócić uwagę na ile wystarczy energii w jednym cyklu ładowania. A także jak szybko uda Ci się załadować akumulator. 

Czasem latarka akumulatorowa ma w zestawie dołączoną odpowiednią ładowarkę czy kabel USB. Upewnij się zawsze, w jaki sposób możesz poprawnie załadować daną latarkę.

Czołowa latarka hybrydowa, czyli połączenie latarki akumulatorowej 

Warto wspomnieć, że na rynku możesz także znaleźć alternatywę dla latarki akumulatorowej i latarki bateryjnej. To latarka hybrydowa, która wykorzystuje zarówno akumulator, jak i baterie.

Sprawdź latarki nagłowne w ofercie Montis