Znasz takie powiedzenie, że “nie święci garnki lepią”? A jak to jest z wieszaniem telewizora? Na szczęście bardzo podobnie. I choć nie jest to żadna fizyka nuklearna czy wiedza tajemna, to podpowiemy Ci – krok po kroku – jak szybko, pewnie, bezpiecznie oraz samodzielnie zamontować uchwyt do telewizora.
Co będzie potrzebne do zamontowania uchwytu?
- wiertarka i wiertła dopasowane do materiału, z którego wykonana jest ściana, na której chcesz zawiesić telewizor;
- poziomica;
- kołki rozporowe – one również muszą być dobrane do materiału, z którego jest ściana;
- wkrętak;
- ołówek.
Jak zamontować uchwyt do telewizora na ścianie? Krok po kroku
- Wybierz ścianę, na której chcesz powiesić swój telewizor. Pamiętaj, że powinna być gładka (czyli bez kolorowych tapet z wzorkami) oraz nie naprzeciwko okna.
- Ustal właściwą wysokość, na jakiej powinien się znajdować TV. Zaznacz ołówkiem punkt środkowy ekranu telewizyjnego.
- Przyłóż uchwyt w to miejsce na ścianie i za pomocą poziomicy, wypoziomuj go.
- Zaznacz ołówkiem miejsca dla kołków rozporowych.
- Wiertarką zrób otwory montażowe i wsadź do nich kołki.
- Załóż uchwyt do telewizora na ścianę i przykręć go przy pomocy śrub montażowych oraz podkładek (powinny być one dostępne w zestawie razem z uchwytem).
- Umieść i przykręć telewizor do uchwytu.
Jak zamontować uchwyt do telewizora na ścianie z karton gipsu?
Powyższa instrukcja odnosi się przede wszystkim do montażu telewizora na ścianie betonowej lub ceglanej. Nieco inaczej wygląda to, jeśli ściana jest z płyt gipsowo-kartonowych (czyli karton gipsu). Upewnij się najpierw, że konstrukcja takiej ściany umożliwia powieszenie telewizora. Generalnie nie ma przeciwwskazań, by wieszać nawet telewizory o dużej przekątnej, jednak niektórzy sugerują, że to raczej rozwiązanie dla lżejszych TV.
Na pewno do wieszania na ścianie z płyt G-K potrzebne będą również specjalne kołki rozporowe, na przykład typu molly (dlatego wcześniej była mowa o tym, by dobrać je pod materiał, z którego jest ściana). Dodatkowo poleca się montaż nie na gołą ścianę, ale zastosowanie konstrukcji wspierającej. Jeśli chodzi o wiertarkę, to poleca się takie, które nadają się do uniwersalnych zastosowań i miękkich materiałów.
Dokładność i współpraca, czyli kilka uwag na koniec
Pamiętaj, że wszystkie pomiary i czynności musisz wykonywać bardzo dokładnie. Inaczej może się zdarzyć, że powiesisz telewizor krzywo, zniszczysz sobie ścianę, a w najgorszym wypadku cała konstrukcja poleci. Dlatego, choć cały proces nie jest aż tak skomplikowany, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skorzystaj z pomocy profesjonalnego montera.
Nawet jeśli decydujesz się na to, że uchwyt do telewizora zawiesisz bez wzywania specjalisty, dobrze jest mieć jedną osobę jako wsparcie. Pomoże Ci ocenić, czy wszystkie pomiary i oznaczenia zostały wykonane prawidłowo, a przede wszystkim – użyczy rąk i mięśni przy wieszaniu telewizora..
Sprawdź uchwyty do telewizorów dostępne w naszej ofercie
Polecamy także tekst:
Jak wybrać dobry uchwyt do telewizora?
A jeśli interesuje Cię temat ukrycia kabli od powieszonego telewizora: