Minęły już czasy, kiedy telewizor był stojącym na meblościance kineskopowym pudłem. Teraz Twój TV może być powieszony na ścianie czy nawet na suficie. Jak wybrać dobry uchwyt do telewizora? Jak połapać się w szczegółach takich, jak standard VESA czy rodzaje uchwytów? W poniższym tekście wskazujemy, na co warto zwrócić uwagę.
Jaki ma być uchwyt do TV? Czyli rodzaje uchwytów do telewizora
W ofertach można spotkać zasadniczo trzy rodzaje uchwytów do telewizora. Dwa główne to ścienny oraz sufitowy. Obok nich jest jeszcze mniej popularny jeśli chodzi o telewizory uchwyt biurkowy (przeznaczony jest raczej do TV o niewielkich rozmiarach, a najbardziej nadaje się do monitorów komputerowych).
Jeśli chodzi o uchwyty ścienne, możemy wyróżnić, które mają możliwość regulacji kąta nachylenia oraz te bez niej, które utrzymują TV w jednej tylko pozycji. Te drugie są stosunkowo tanie, ale trzeba powiesić telewizor na wysokości wzroku, bardziej utrudniony jest też dostęp do złączy. Są sugerowane, jeśli TV ogląda jedna osoba, w małym pokoiku.
Jeżeli chodzi o uchwyty, w których jest możliwość regulacji, to możesz wybrać uchylny, ruchomy, a także uchwyty obrotowe, które pozwalają dowolnie obracać TV. Pamiętaj, że cena ruchomego uchwytu wynosi zazwyczaj więcej. Przydadzą się, jeśli telewidzów jest więcej i chcą patrzeć na ekran telewizora z różnych zakątków domu. Tego rodzaju uchwyty są też polecane do większych telewizorów i przestrzeni.
Są również zaawansowane uchwyty naścienne ze sterowaniem pilotem.
Uchwyt stały będzie zazwyczaj najbliżej ściany, uchwyt ruchomy dalej – bliskość do ściany traktowana jest jako zaleta, choć jest to też kwestia względna i bardziej dotycząca estetyki. W przypadku uchwytu z regulacją warto sprawdzić zakres regulacji. A także czy potrzebne będą dodatkowe narzędzia do tego, by właściwie ustawić możliwość regulacji uchwytu.
Montaż telewizora na suficie polecany jest wtedy, gdy masz słabą ścianę (np. działową kartonowo-gipsową), a Twój ciężki TV mógłby z niej najzwyczajniej w świecie spaść. Możesz też spotkać się z teleskopowym uchwytem do telewizora.
600×400 albo 200×200 mm, czyli standard VESA
Skrót VESA oznacza Video Electronics Standards Association. Standard VESA informuje, jaki jest rozstaw otworów montażowych z tyłu TV. Może sięgać od 75×75 mm do znacznie wyższych wartości – w tym nawet 800×600 mm. Jak takie coś odczytać? Weźmy przykładowo 600×400 mm. Oznacza to, że między dolnym a górnym otworem mocującym jest 600 mm, a między pierwszym i ostatnim otworem w rzędzie jest 400 mm. Większy telewizor to jednocześnie wyższe liczby w standardzie.
No dobrze, a co jeśli producent telewizora nie umieścił informacji o standardzie VESA? Spokojnie, na rynku znajdziesz też uniwersalne uchwyty. Dobierz taki uchwyt zależnie od tego, jakie są rozmiary telewizora oraz jego jego ciężar.
Jaki ciężar jest w stanie przyjąć uchwyt? Maksymalny udźwig uchwytu
Co jeszcze, gdy rozważasz zakup odpowiedniego uchwytu?
Warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, które oferuje dany uchwyt. Chodzi tu o śruby montażowe czy szablon do wiercenia otworów, zwijarkę do przewodów czy poziomicę. Oczywiście można nabyć je osobno, ale dobrze, gdy są od razu w zestawie. Zastanów się też na tym, gdzie chcesz umieścić TV, skąd ma być widoczny, na jakiej wysokości, czy musisz mieć częsty dostęp do złączy telewizyjnych, ile urządzeń (typu tuner lub konsola) będzie podpiętych do TV. Pytania tego typu pomogą Ci wybrać i kupić uchwyt, który Cię usatysfakcjonuje.
Co zamiast uchwytu do TV?
Oczywiście uchwyt nie jest obowiązkowym elementem. Telewizor może równie dobrze stać na stojaku. Pamiętaj jedynie, że może on wtedy zajmować więcej miejsca na meblach (od razu pytanie, czy jest go wystarczająco dużo?). Do tego zadbaj, by stojak był stabilny, a sam telewizor nie ucierpiał od dokazujących dzieciaków czy zwierzaków (ich obecność jest czasem argumentem za zakupem uchwytu).