fbpx
0
Twój koszyk

Jaki kabel sieciowy do światłowodu? Podpowiadamy wybór kabla ethernetowego

Montis kabel Ethernet światłowód

Wybór odpowiedniego kabla Ethernet do światłowodu jest kluczowy dla zapewnienia efektywnej transmisji danych w sieciach optycznych. Przyjrzyjmy się parametrom, rodzajom oraz zastosowaniom tych kabli, aby wybrać najlepszy kabel ethernetowy i cieszyć się jak najlepszym połączeniem z siecią.

Czym jest Internet światłowodowy? Dlaczego warto z niego korzystać?

Internet światłowodowy to technologia transmisji danych, w której zamiast tradycyjnych przewodów miedzianych wykorzystuje się przewody przekazujące promienie świetlne. To zaawansowane rozwiązanie, z szeregiem zalet – wysoką przepustowością, niską awaryjnością i podatnością na zakłócenia czy wsparciem dla przesyłania na duże odległości. Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw Interetu światłowodowego potrzebny będzie odpowiedni sprzęt i akcesoria, w tym kable sieciowe.

Światłowód czarn tło

Kable internetowe do światłowodu – zastosowania

Kable ethernetowe do światłowodu są wykorzystywane głównie do połączeń pomiędzy urządzeniami końcowymi (komputerami, laptopami…) a urządzeniami aktywnymi w sieciach optycznych (routerami, switchami…). Mogą być stosowane zarówno w sieciach lokalnych (LAN), jak i rozległych (WAN). Ich główne zastosowania to:

  • połączenia komputerów z routerami czy switchami w sieciach lokalnych;

  • połączenia urządzeń teleinformatycznych (serwerów, macierzy dyskowych, urządzeń do routingu i przełączania…) w centrach danych;

  • wdrożenie architektury sieciowe FTTH (Fiber to the Home) w celu bezpośredniego dostarczania szybkiego Internetu do domów.

MT116 2 scaled

Parametry kabla ethernetowego do światłowodu

Przy wyborze kabla ethernetowego do światłowodu warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • prędkość oraz odległość transmisji danych – określają je kategorie kabli sieciowych;

  • ekranowanie kabli sieciowych – chodzi tu dodatkową warstwę ochronną, która zabezpiecza kable przed zakłóceniami. Dla kabli sieciowych do światłowodu ekranowanie jest polecane przy kablach o długości powyżej 30 metrów oraz gdy będą one używane przy urządzeniach, które mogą wytwarzać zakłócenia (smartfonach, radiach, telewizorach…);

  • rodzaj wtyku – najlepiej by był to wtyk RJ-45;

  • średnica kabla – nie jest ona być może najistoniejsza, ale warto o niej pamiętać przy układaniu kabli w różnych miejscach (w tym przede wszystkim trudno dostępnych).

Szerzej o wyborze kable sieciowego napisaliśmy w artykule:

Jaki kabel do Internetu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni kabel sieciowy

Jaki będzie najlepszy kabel ethernetowy do światłowodu?

Kabel sieciowy do światłodowu w przypadku nowszych instalacji powinien mieć kategorię 6 lub 6a czy 7 (jako minimum do starszych instalacji wskazuje się cat. 5e, która zapewnia przepustowość do 1 Gb/s). Na rynku dostępne są różne długości kabli ethernetowych, natomiast te krótsze mogą zapewnić lepszą wydajność. Jeżeli kabel ma być również używany na zewnątrz, powinien być odporny na czynniki atmosferyczne. Pamiętaj, że kabel ekranowany czy przygotowany na różną pogodę będzie zazwyczaj grubszy niż kabel nieekranowany czy do użytku wewnętrznego.

MT116 3 scaled

Pamiętaj, że wybór kabla ethernetowego do światłowodu zależy od specyfiki konkretnej instalacji oraz Twoich potrzeb. Jeżeli masz wątpliwości skonsultuj się z instalatorem, dostawcą Internetu czy sprzedawcą.

Sprawdź wszystkie kable Ethernet dostępne w ofercie Montis Polska!