fbpx
0
Twój koszyk

Jaki kabel do Internetu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni kabel sieciowy

Pod pojęciem „kabel do Internetu” lub „kabel sieciowy” kryje się nic innego, jak tylko kabel Ethernet. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z połączenia przewodowego, które jest bardziej stabilne niż to za pośrednictwem Wi-Fi. Jaki wybrać kabel internetowy? Na co zwracać uwagę?

Czym jest kabel Ethernet?

Nazwa Ethernet odnosi się do rodziny przewodowych technologii sieciowych, które są stosowane w sieciach lokalnych (LAN) i rozległych (WAN), a także metropolitalnych (MAN). Została ona opracowana w latach 1973-1974 w ośrodku badawczym Xerox PARC na bazie sieci Alto Aloha, która powstała, aby połączyć komputery Altos w jednolity system. Jednym z jej twórców był Robert Metcalfe, który również nadał nazwę Ethernet. Odnosi się ona do obalonej przez teorię względności koncepcji świetlistego eteru – ośrodka, który wypełnia wszechświat i w którym rozchodzą się fale elektromagnetyczne. Technologia Ethernet została oddana do użytku komercyjnego w 1980 roku.

Kabel Ethernet jest kablem typu skrętka (twisted pair cable), czyli wykorzystywanym do przesyłania sygnałów elektrycznych w sieciach telekomunikacyjnych i komputerowych. Nazwa pochodzi od tego, że znajdujące się wewnątrz druty (miedziane lub aluminiowe) są skręcane w parze. Kabel Ethernet jest również nazywany skrętką komputerową.

Oprócz kabla Ethernet (RJ45) skrętką jest również kabel telefoniczny (RJ11); RJ oznacza zarejestrowane gniazdo (registered jack), a numery oznaczają kategorię gniazda. Skrętki te różnią się liczbą pinów (RJ45 ma ich więcej) i dlatego nie można ich używać zamiennie. Warto na to zwrócić uwagę przy zakupach kabla sieciowego.

Rodzaje kabli Ethernet

Kable Ethernet można podzielić z uwagi na ekranowanie, kategorie oraz końcówki.

Ekranowanie kabli sieciowych

Ekranowanie kabli Ethernet oznacza, że mają wewnątrz warstwę ochronną, która zabezpiecza przewody przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Możemy spotkać między innymi takie rodzaje ekranowania:

  • STP (Shielded Twisted Pair) – skrętka całościowo ekranowana siatką;
  • FTP (Foiled Twisted Pair), często używane zamiennie z F/UTP (Foiled / Unshielded Twisted Pair) – skrętka całościowo ekranowana folią;
  • S/FTP (Shielded Foiled Twisted Pair) – skrętka całościowo ekranowana siatką, z dodatkową folią ochronną na parach przewodów;
  • DF/FTP (Double Foiled / Foiled Twisted Pair) – skrętka ekranowana podwójnie (z dwoma warstwami folii; jedna na parze przewodów, druga na wszystkich parach)
  • UTP (Unshielded Twisted Pair) lub U/UTP (Unshielded / Unscreened Twisted Pair) – skrętka nieekranowana siatką ani folią.

Kategorie kabli sieciowych

Poszczególne kategorie kabli mówią natomiast o długości, przepustowości częstotliwości oraz prędkości transmisji danych na określoną odległość. Obecnie mamy następujące kategorie:

  • Cat. 5e – przepustowość do 10/100 Mb/s, częstotliwość do 100 MHz, prędkość do 1 Gb/s na odległość do 100 m;
  • Cat. 6 – przepustowość do 100/1000 Mb/s, częstotliwość do 250 MHz, prędkość do 10 Gb/s na odległość do 55 m ;
  • Cat. 6a – przepustowość do 10 Gb/s, częstotliwość do 500 MHz, prędkość do 10 Gb/s na odłegość do 100 m;
  • Cat. 7 – przepustowość do 10 Gb/s, częstotliwość do 600 MHz, prędkość do 10 Gb/s do 100 m;
  • Cat. 8 – przepustowość do 40 Gb/s, częstotliwość do 1 GHz, prędkość do 25-40 Gb/s do 30 m.

Końcówki kabli do internetu

Końcówki kabli sieciowych są zasadniczo dwie i różnią się one układem kolorowych pinów:

  • końcówka typu Abiało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy;
  • końcówka typu B – biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy

Jeżeli po obu stronach kabla znajduje się taka sama końcówka, mówimy, że jest to kabel prosty (patchcord). Natomiast jeśli mamy zarówno końcówkę typu A, jak i typu B, wtedy jest to kabel krosowany (crossover).

Jakie powinny być parametry kabla do Internetu?

  • ekranowanie – do użytku domowego może wystarczyć skrętka nieekranowana (UTP). Jest to rozwiązanie opłacalne, ale również bezpieczne w takich warunkach. Jeśli jednak szukać czegoś do biura lub firmy, w której jest dużo komputerów oraz innych urządzeń, które mogą generować zakłócenia elektromagnetyczne, wybierz skrętki z ekranowaniem – STP, FTP, S/FTP czy najbardziej zaawansowana, ale również najdroższa DF/FTP;
  • kategoria – do rozwiązań domowych może wystarczyć kategoria 5e, ale lepiej wybrać przynajmniej kategorię 6 lub 6a. Jest ona także polecana pod kątem światłowodu. Wyższa kategoria przewodu jest sugerowana do bardziej zaawansowanych rozwiązań i sytuacji.
  • końcówka oraz typ kabla – sprawdź, który rodzaj końcówki pasuje do Twojego urządzenia (bardziej popularne są końcówki typu B). Do połączenia komputera z routerem lepszy będzie kabel prosty, a do połączenia dwóch komputerów – kabel krosowany;
  • długość kabla – jeśli odległość między jednym a drugim urządzeniem, które chcesz połączyć nie jest zbyt duża, może wystarczyć Ci kabel o długości do pół metra. W innych przypadkach postaraj się o kabel dłuższy. Maksymalna długość kabla Ethernet może być liczona nawet w setkach metrów.

Postaraj się wybrać także wysokiej jakości przewód sieciowy, który nie zostanie łatwo uszkodzony.

Zobacz też:

Jak zabezpieczyć kable przed psem lub kotem?

Montis kabel Ethernet rozwinięty skręcony