fbpx
0
Twój koszyk

Ulepsz swoje doświadczenia online. Jak poprawić jakość Internetu w domu?

Montis blog dobra jakość Internetu zadowolona użytkowniczka

W dzisiejszych czasach korzystanie z Internetu jest już w zasadzie nieodłączną częścią życia codziennego. Aby w pełni cieszyć się korzyściami sieci, konieczne jest zapewnienie wysokiej jakości połączenia. Niestety czasem pojawiają się różne przeszkody. Dlatego w artykule tym omówimy różne metody poprawy jakości Internetu.

Co może wpływać na jakość połączenia internetowego?

Przyczyn kłopotów z Internetem może być wiele. Zakłócenia elektromagnetyczne, obciążenie sieci w godzinach szczytu, zbyt dużo podłączonych naraz urządzeń, korzystanie z przestarzałego sprzętu lub niewłaściwe jego ulokowanie czy nieprawidłowe ustawienia sieci. Dobrze zidentyfikuj, gdzie leży problem, aby można było go poprawnie usunąć.

Połączenie przewodowe – gdy zależy Ci na szybkości i stabilności

W erze dominacji łączności bezprzewodowej połączenia przewodowe są często niedoceniane. Jednak korzystanie z kabla Ethernet może znacząco poprawić jakość połączenia internetowego. Połączenia przewodowe są bardziej stabilne, eliminują zakłócenia radiowe i znacznie zwiększają prędkość transmisji danych. Często są one polecane do wszelkich aktywności, gdzie zależy nam na maksymalnie stabilnym połączeniu.

Montis kabel Ethernet rozwinięty skręcony

Wybór dobrego kabla Ethernet – najważniejsze cechy

Nie każdy kabel Ethernet jest taki sam, dlatego przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na kilka ważnych cech. Przede wszystkim kategorię kabla. Cat. 5e, Cat,6 czy Cat. 6a zapewnią różne prędkości transferu danych na określoną odległość. Trzeba zatem dopasować kabel do indywidualnych potrzeb. Istotnym szczegółem jest też ekranowanie kabli. Choć nie jest obowiązkowe, może ograniczyć zakłócenia elektromagnetyczne i poprawić stabilność połączenia przewodowego. Bardzo ważne są też końcówki kabla (A lub B) i jego rodzaje (prosty lub krosowany), odpowiednie do urządzenia oraz rodzaju połączenia.

Więcej napisaliśmy o tym w artykule:

Jaki kabel do Internetu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni kabel sieciowy

Sprawdź także kable Ethernet w ofercie Montis Polska

MT041 (14)

Konfiguracja routera i optymalizacja Wi-Fi

Połączenie przewodowe nie zawsze jest wygodne, zwłaszcza w przypadku urządzeń mobilnych lub smart home. Dlatego warto także poświęcić czas na optymalizację sieci Wi-Fi. Konfiguracja routera, ustawienia sieci i sprawdzenie prędkości połączenia to ważne kroki w zapewnieniu efektywnej sieci bezprzewodowej.

 

Czasem konieczna może być wymiana routera, który się zestarzał i nie obsługuje nowych standardów Wi-Fi lub szyfrowania. Wybierz nowoczesny model, odpowiadający Twoim potrzebom. Jeżeli z jednego routera korzysta więcej urządzeń, dobrze by obsługiwał on między innymi:

  • funkcję QoS (Quality of Service), która umożliwia nadawanie priorytetu konkretnym urządzeniom,
  • pozwalającą na udostępnianie sieci wielu klientom jednocześnie technologię MU-MIMO,
  • opcję kontrolowania pasma.

Polecane są także modele, które obsługują przynajmniej dwa pasmo (2,4 oraz 5 GHz). Dzięki temu możliwe jest przełączanie na to, które jest mniej zatłoczone. Istotne są również takie detale, jak procesor i jego częstotliwość taktowania czy ilość pamięci RAM. A także liczba portów Ethernet (do podłączenia przewodowego) i oferowana przez nie przepustowość.

Router Wi-Fi na biurku

Wesprzyj się łącznością LTE

Niektóre modele routerów mają również slot na kartę SIM. Umożliwia on przełączenie się na Internet mobilny LTE. To rozwiązanie, które jest szczególnie polecane tam, gdzie nie ma ani dobrej łączności Wi-Fi, ani Internetu przewodowego. Pamiętaj jednak o limitach danych czy innych kwestiach, jak zależność od zasięgu LTE czy zakłócenia, gdy w danym rejonie wiele urządzeń korzysta z LTE.

Aktualizowanie oprogramowania routera

Niezależnie od tego, jaki rodzaj routera wybierzesz, jego oprogramowanie powinno być na bieżąco aktualizowane. Aktualizacje zazwyczaj pobierają się i instalują automatycznie. Czasem jednak trzeba tę funkcję uruchomić w panelu administracyjnym. Ewentualnie samodzielnie sprawdzać co jakiś czas dostępność aktualizacji na stronie producenta, pobrać ją i zainstalować.

Aktualizacja oprogramowania

Odpowiedni zasięg sieci

Zasięg sieci jest kluczowy dla połączeń przewodowych i bezprzewodowych. Zbyt mały może prowadzić do wolnego Internetu, martwych stref, zrywania połączeń czy pobieraniem plików. Zainwestuj w router Wi-Fi o odpowiednim zasięgu, aby zapewnić płynne działanie sieci w całym domu.

Alternatywą dla routera oraz sposobem na rozszerzenie zasięgu może być zakup systemu Mesh Wi-Fi. To rozwiązanie polecane szczególnie do średnich i dużych domów, gdzie wiele rozsianych urządzeń korzysta z Internetu. System taki składa się z kilku tak zwanych węzłów – routera oraz dodatkowych jednostek, które umożliwiają doprowadzenie sygnału do każdego zakątku domostwa. Dobry system Mesh Wi-Fi powinien być łatwy w rozbudowie (dodaniu w razie potrzeby kolejnych węzłów), a także zapewniać płynny roaming, czyli przełączanie się pomiędzy węzłami, gdy poruszasz się z danym urządzeniem po całym domu. Wadą systemu Mesh może być wyższa cena w stosunku do routera oraz mniej portów Ethernet.

Inne urządzenia, które poprawiają zasięg sieci to na przykład wzmacniacze (extendery, repeatery lub boostery Wi-Fi), adaptery sieciowe (powerline adapters) lub punkty dostępowe (access points). Powinny być one zawsze dobrane właściwie do miejsca, które chcesz pokryć Internetem, oraz warunków środowiska i sieci, z której korzystasz. Urządzenia powinny być umieszczone tak, by zasięg był równomiernie rozprowadzany, nic go nie blokowało. Lepiej ustawić je lub powiesić wyżej niż niżej. Jeżeli router ma zewnętrzne anteny, a Ty mieszkasz w domu lub mieszkaniu z jednym piętrem, ustaw je w kierunku pionowym. Jeśli Twój dom ma więcej pięter, a router ma dwie anteny, jedna pozostaje w pionie, a druga w poziomie. W przypadku większej liczby anten, sprawdź, które najlepiej spełniają Twoje oczekiwania co do rozprowadzania sygnału i jakie zakresy obejmują. Jeżeli masz możliwość wymiany anten, możesz zmienić je na kompatybilne, o wyższym zysku.

Unikaj zakłóceń elektromagnetycznych

Oprócz wyboru właściwego urządzenia sieciowego, istotne jest także jego odpowiednie umiejscowienie. Sprzęt taki nie powinien znajdować się obok innych, które mogą powodować zakłócenia elektromagnetyczne. To na przykład kuchenki mikrofalowe, bezprzewodowe stacje pogodowe, elektroniczne zasilacze, telewizory LED i LCD, systemy bezpieczeństwa i alarmowe, ale także urządzenia Bluetooth czy nawet żelazka i suszarki.

Najprostszą metoda ustalania źródła zakłóceń elektromagnetycznych, jest stopniowe wyłączanie urządzeń i sprawdzanie, jak reaguje na to sieć. Router lub powiązana z nim aplikacja mogą także oferować narzędzia do monitorowania pasm częstotliwości. Oprócz ustawienia routera w oddaleniu od generującego zakłócenia sprzętu, można także przełączyć się na mniej obciążony kanał Wi-Fi lub używać sprzętu w innych porach (ewentualnie zaprogramować harmonogram pracy).

Router bezprzewodowy w tle mężczyzna przy komputerze

Regularne czyszczenie pamięci podręcznej

Czasem na jakość połączenia z siecią może mieć wpływ zapchana pamięć podręczna, czyli cache. Przechowywane są w niej tymczasowe dane, na przykład elementy stron internetowych. Dlatego co jakiś czas wyczyść pamięć podręczną. Jest to czynność polecana również pod kątem bezpieczeństwa. Pamięć cache może być wykorzystywana przez hakerów do przeprowadzania ataków.

Więcej o bezpieczeństwie dowiesz się z artykułu:

Bezpieczeństwo danych – jak o nie zadbać?

Resetowanie ustawień sieci

Czasami problemy z jakością połączenia mogą wynikać z nieprawidłowych ustawień sieci. Resetowanie ustawień sieci to skuteczny sposób na pozbycie się ewentualnych konfliktów poprzez przywrócenie domyślnych konfiguracji. Po wykonaniu resetu konieczne może być ponowne skonfigurowanie połączenia. Z jednej strony może być nieco kłopotliwe, ale z drugiej może przynieść poprawę jakości Internetu.

Test szybkości i monitorowanie jakości połączenia

Regularne przeprowadzanie testów szybkości połączenia jest użyteczne w monitorowaniu jakości Internetu. Dzięki temu możesz szybko zidentyfikować potencjalne problemy i podjąć odpowiednie kroki w celu ich rozwiązania.

Zmiana dostawcy Internetu? Czy pomoże?

Jedną z porad, które można dostać przy okazji rozwiązywania kłopotów z połączeniem sieciowym jest „zmień dostawcę Internetu”. Faktycznie – czasami wina leży po jego stronie, a rzeczywista szybkość łącza jest niższa od deklarowanej. Nowy dostawca może oferować nowoczesną infrastrukturę (na przykład Internet światłowodowy), lepsze prędkości i mniej opóźnień. Na nowych klientów czekają też często atrakcyjne promocje i warunki. 

Z drugiej strony trzeba liczyć się z karą za rozwiązanie umowy (jeśli robisz to przed upływem jej końca). Z takiego zabezpieczenia korzysta wielu dostawców. Problem może być również z przeniesieniem usług telefonicznych oraz z dostępnością konkretnej infrastruktury. Dlatego przed zmianą dostawcy Internetu najlepiej rozważyć wszystkie argumenty „za” i „przeciw”.

Światłowód Ethernet kable

Podsumowanie – w jaki sposób poprawić jakość Internetu w Twoim domu?

  • poprawnie określ główne przyczyny problemów z Internetem;
  • skorzystaj z bardziej stabilnego połączenia przewodowego – pamiętaj, że potrzebujesz do niego dobrego kabla Ethernet;
  • zadbaj o dobry router Wi-Fi z potrzebnymi funkcjami (obsługa nowoczesnych standardów Wi-Fi, QoS, MU-MIMO, przynajmniej dwa pasma) i z właściwą konfiguracją;
  • jeżeli masz problem z dostępem do Wi-Fi i Internetu przewodowego, wybierz model routera na kartę SIM;
  • pamiętaj o aktualizowaniu oprogramowania routera;
  • zadbaj o dobry zasięg – właściwie umieść router, a jeśli nie jest on wystarczający, wybierz system Mesh Wi-Fi lub inny sprzęt sieciowy, odpowiedni do Twojego domu i Internetu;
  • unikaj zakłóceń elektromagnetycznych, które powodują inne domowe urządzenia;
  • regularnie czyść pamięć cache, resetuj ustawienia sieci, a także monitoruj prędkości przy pomocy testów;
  • rozważ zmianę dostawcy Internetu – czy będzie dla Ciebie opłacalna?