fbpx
0
Twój koszyk

Jak czyścić komputer sprężonym powietrzem?

Twój komputer zaczyna już powoli wyglądać jak z memów o zapalonym graczu? Pora na porządki. Nie chodzi tylko o względy estetyczne. Kurz może wpływać negatywnie na pracę komputera. Okruszki pod nakładkami klawiatury na pewno przeszkadzają w pisaniu. Do tego zwyczajnie praca w takim brudzie nie jest zdrowa – bakterie rozwijają się właśnie w takich zanieczyszczonych środowiskach. Jak się zabrać za sprzątanie i jak wyczyścić komputer za pomocą puszki sprężonego powietrza? Jakie inne akcesoria będą Ci potrzebne?

Jak wybrać sprężone powietrze do czyszczenia komputera?

Przede wszystkim sprawdź, czy jest to sprężone powietrze przeznaczone do urządzeń elektronicznych. Musi być pozbawione zabarwienia i zapachów. Ważnym elementem jest też wąska, ale solidna rurka. To z jej pomocą będzie można dokładnie wprowadzić odpowiednią ilość powietrza w miejsce, z którego chcesz usunąć kurz czy pyłki. Nie może ona również wydmuchiwać powietrza pod zbyt dużym ciśnieniem, bo może to uszkodzić sprzęt.

Co jeszcze przyda się do czyszczenia sprzętu elektronicznego oprócz sprężonego powietrza?

Oprócz sprężonego powietrza w czyszczeniu komputera poleca się patyczki z miękkimi zakończeniami oraz ściereczkę z mikrofibry i specjalną piankę do czyszczenia plastiku. Dodatkowo warto zaopatrzyć się także w antystatyczne pędzelki ESD z miękkim i twardym włosiem. Niektórzy polecają jako alternatywę miękką szczoteczkę do zębów. Ewentualnie możesz zakupić również opaskę antystatyczną, która uchroni Cię przed wyładowaniem elektrostatycznym.

Jak wyczyścić komputer za pomocą sprężonego powietrza?

Upewnij się, że komputer jest odłączony od prądu i (bardzo ważne!) że nie jest gorący. Następnie rozkręć i zdejmij obudowę urządzenia (uważaj, żeby nie pogubić części). Wstrząśnij puszkę ze sprężonym powietrzem, a potem wydmuchuj kurz krótkimi seriami. Trzymając puszkę z rurką ok. 5-15 czy nawet 20 cm od obudowy (nie możesz stać za blisko, bo możesz uszkodzić sprzęt). Zacznij od wentylatorów (poleca się przytrzymać wirniki palcem). Potem przejdź do płyty głównej, a dopiero na samym końcu wyczyść obudowę.

Jeżeli zabrudzenia będą zbyt trudne do usunięcia samym powietrzem, sięgnij po wspomniane wyżej patyczki czy pędzelki oraz ściereczkę, ewentualnie także po piankę. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności. Chodzi o to, żeby nie uszkodzić żadnego elementu. Staraj się wprowadzać do komputera jak najmniej substancji z zewnątrz albo wcale. Dmuchając sprężonym powietrzem uważaj, żeby przypadkiem nie przedmuchać kurzu gdzieś dalej, bo całe sprzątanie zmieni się w jeszcze większe brudzenie.

Sugeruje się czyszczenie komputera przy otwartej przestrzeni, po której kurz i pyłki będą mogły się rozchodzić bez narażania czyszczącego na wdychanie złych substancji. Stąd poleca się czyszczenie komputera na zewnątrz lub przy otwartym oknie. A jednocześnie ostrzega się, by nie robić tego w wilgotny lub deszczowy dzień. Nie chodzi o żadne przesądy. Po prostu nawet odrobina wody może dostać się do wnętrza obudowy komputera i powodować mniejsze lub większe problemy.

Jak wyczyścić klawiaturę?

Sprężone powietrze do czyszczenia klawiatury jest lepszą alternatywą dla suszarki lub odkurzacza, które również są czasem polecane. 

Choć to bardziej podręczne sprzęty (znajdziesz je zapewne znacznie łatwiej u siebie w domu niż sprężone powietrze w puszce), mogą one również uszkodzić Twoje akcesorium (odkurzacz, który pracuje przy zbyt wysokiej mocy, zerwie capsy, a suszarka może nawet je stopić, jeśli ustawisz zbyt dużą temperaturę). Tu warto też dodać, że odkurzacz jest zdecydowanie odradzany do czyszczenia samego komputera.

Wprowadź rurkę pomiędzy klawisze i wydmuchuj zanieczyszczenia – od prawa do lewa. Możesz także zaopatrzyć się w specjalną szczotkę, patyczki czy żel, płyn albo piankę do czyszczenia klawiatury. Przetrzesz za ich pomocą capsy, a także usuniesz trudniejsze zabrudzenia. Pamiętaj oczywiście, że podczas czyszczenia klawiatura musi być odłączona od prądu (a jeśli jest połączona z laptopem, odłączony musi być całe urządzenie – można spotkać też polecenie wypięcia baterii). Jeżeli masz taką możliwość, możesz zdjąć capsy – ułatwi to czyszczenie pod nimi.

O czym jeszcze pamiętać w kontekście czyszczenia sprzętu komputerowego i elektronicznego?

Przede wszystkim utrzymuj urządzenia elektroniczne (komputer, ale nie tylko) w czystości i dobrym stanie. W miarę możliwości ogranicz posiłki spożywane przy komputerze lub w ogóle przy nim nie jedz. Uważaj też z piciem – nietrudno je bowiem rozlać i zabrudzić lub nawet uszkodzić sprzęt.

Jeśli bierzesz się za czyszczenie monitora lub ekranu, skorzystaj ze ściereczki z mikrofibry lub specjalnie przeznaczonych chusteczek oraz płynów.

Jeżeli chcesz kupić alkohol do czyszczenia elektroniki, najlepiej by był to izopropylowy. A jeśli żel czyszczący, to bez alkoholu. Pamiętaj, że przy czyszczeniu komponentów komputera zasadniczo nie powinno się używać żadnych płynów.

Do transportu laptopa używaj plecaka lub torby ze specjalną kieszenią i odpornego na zamoczenie. A w przypadku urządzeń pokroju smartfona zaopatrz się w stosowne etui lub szybki, które pomogą chronić Twoje urządzenie.


Sprawdź środki czyszczące dla Twojego sprzętu w ofercie Montis

Polecamy też artykuły:

Gdzie wyrzucać kable?

Jak skutecznie ukryć kable? Kilka prostych porad

Jak zabezpieczyć kable przed psem lub kotem?