fbpx
0
Twój koszyk

O czym warto pamiętać, gdy wybierasz kabel zasilający do komputera?

Chcesz wybrać dobry kabel zasilający do komputera? Na co powinno się w takiej sytuacji zwrócić uwagę? Podpowiadamy i przypominamy o kilku kwestiach, które są ważne przy wyborze kabla zasilającego.

Sprawdź typ złącza

Typ złącza, które obsługuje dany kabel zasilający jest bardzo istotny. Dlatego upewnij się, jaki port zasilania znajduje się w komputerze oraz jakie masz gniazdko elektryczne, do którego planujesz podłączać swój sprzęt. W Polsce standardowym gniazdkiem będzie Uni Schuko (Schutzkontakt) PL, które bardzo łatwo poznać po okrągłych otworach na wtyczki i dodatkowym metalowym pinie w kształcie litery L. W przypadku komputerów standardem jest z kolei złącze IEC C13.

Przy okazji warto już tutaj wspomnieć, że budowa gniazdek (i nie tylko) różnią się pomiędzy krajami. Dlatego jeśli zamierzasz się przeprowadzić, trzeba będzie wymienić swoje kable zasilające.

Upewnij się co do napięcia oraz prądu znamionowego

Napięcie znamionowe (wyrażane w woltach lub kilowoltach) oraz prąd znamionowy (wyrażany w amperach) określają wartości, które umożliwiają bezpieczne użytkowanie urządzenia. Odczytaj, jakie napięcie i prąd obsługuje kabel zasilający, a także Twój komputer.

Dowiedz się więcej na temat typu przewodu w kablu

Jednym z najczęściej spotykanych typów przewodów jest H05VV-F, o napięciu znamionowym 300/500 V i z PVC. Można jednak spotkać również inne, na przykład H03VV-F, czyli o napięciu 300/300 V, czy ogniotrwały H07RN-F do mniej przyjaznych środowisk.

Zawsze sprawdź zarówno napięcie i prąd, jak i rodzaj przewodu w kablu, aby uniknąć uszkodzeń.

Wybierz kabel, który nie będzie ani za długi, ani za krótki

Długość kabla to również istotna kwestia. Za krótki kabel zasilający uniemożliwia wygodną, dobrą pracę. Nie ma też sensu kupować zbyt długiego kabla, z którym potem trzeba się będzie męczyć i go ukrywać.

Zobacz też:

Jak skutecznie ukryć kable? Kilka prostych porad

Pamiętaj, że ważne jest bezpieczeństwo

Odnosząc się do jednego z powyższych akapitów – pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo użytkowania kabla zasilającego jest bardzo ważne. Wybierz kabel, który ma niezbędne certyfikacje (na przykład CE) i jest zgodny z obowiązującymi normami. Powinien być także wykonany z solidnych, wysokojakościowych materiałów.