W dobie rosnącej liczby urządzeń multimedialnych wybór pomiędzy korzystaniem ze złącza HDMI a DisplayPort może wydawać się czymś trudnym. Oba standardy oferują zaawansowane możliwości przesyłania sygnału audio i wideo. Który z nich będzie lepszy? Przedstawiamy krótkie porównanie obu standardów, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji zakupowej.
DisplayPort i HDMI. Co warto wiedzieć o tych standardach?
DisplayPort to standardowe złącze stosowane do przesyłania sygnałów audio-wideo o wysokiej jakości między urządzeniami elektronicznymi – głównie pomiędzy komputerem i monitorem, ale także pomiędzy komputerem i systemem kina domowego.
Został opracowany przez konsorcjum dla standaryzacji grafiki komputerowej VESA (Video Electronics Standards Association) w 2006 roku jako alternatywa dla istniejących standardów (VGA czy DVI). Obecnie jest dostępny w wielu komputerach, monitorach, notebookach, tabletach czy nawet nowoczesnych telewizorach.
Obsługuje duże przepustowości oraz wielokanałowy dźwięk i wiele zaawansowanych funkcji audio (w tym także 3D Stereo).
Najnowsza wersja to wypuszczony w 2022 roku DisplayPort 2.1, który obsługuje przepustowość do 77 Gb/s oraz rozdzielczość 8K przy odświeżaniu 60 Hz. Wcześniejsze wersje to – idąc do tyłu – 2.0, 1.4a i 1.4, 1.3, 1.2a, 1.2 oraz 1.0 do 1.1a.
VESA dba o to, żeby urządzenia, które deklarują zgodność ze standardem, faktycznie ją oferowały. Dlatego prowadzi programem, w ramach którego każdy system musi przejść testy zgodności. Dodatkowo producent OEM musi być członkiem VESA. Gwarantuje to, że zna najnowsze specyfikacje i aktualizacje związane z DisplayPort.
HDMI (skrót od High-Definition Multimedia Interface) to inny rodzaj standardowego złącza wykorzystywanego do przesyłania sygnałów audio-wideo pomiędzy różnymi urządzeniami multimedialnymi. Zostało wprowadzone na rynek w 2003 roku i szybko stało się jednym z najpopularniejszych standardów w przemyśle elektronicznym.
Obecnie występują trzy standardy HDMI: standard HDMI (typ A), mini-HDMI (typ C) oraz micro-HDMI (typ D). Dostępne na rynku rodzaje kabli HDMI to z kolei: standard HDMI (obsługuje rozdzielczość 720p i 1080i), High Speed HDMI (obsługuje 720p, 1080i, 1080p, 4K przy 30 Hz, 3D oraz technologię Deep Color), Premium High Speed HDMI (obsługuje 4K przy 60 Hz oraz HDR) i Ultra High Speed HDMI znany też jako 48G (obsługuje rozdzielczości 4K, 5K, 8K, 10K przy 120 Hz oraz połączenie Ethernet).
Więcej o HDMI dowiesz się z naszego artykułu:
High Definition Multimedia Interface. Jaki kabel HDMI wybrać?
Co warto wybrać – HDMI czy DisplayPort?
Oba standardy oferują możliwość przesyłania obrazu i dźwięku w wysokiej jakości. Wspierają nowoczesne programy i rozwiązania, w tym dotyczące ochrony przesłanych treści.
Różnice dotyczą szczegółów. Na przykład oba standardy obsługują technologię synchronizacji odświeżania ekranu, jednak HDMI nie ma natywnej obsługi AdaptiveSync i korzysta z technologii FreeSync.
HDMI jest nadal standardem o wiele bardziej popularnym, także jeśli chodzi o dostępność miniaturowych złączy. Wprowadzony na rynek w 2019 roku DP Mini jest nadal mniej powszechny niż złącza mini-HDMI czy micro-HDMI. DisplayPort uważany jest za bardziej przyszłościowe rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w różnych perfyferiach czy komponentach (np. kartach graficznych). Wskazuje się go także jako lepszy wybór pod kątem obsługiwanej przepustowości. Umożliwia także łączenie typu daisy chaining (tzn. szeregowe) i Multi-Stream Transport, co pozwala na stworzenie łańcucha monitorów.
Jeżeli pracujesz z kilkoma nowoczesnymi komputerami lub jesteś graczem, DisplayPort może być dobrym wyborem dla Ciebie. Do zwykłego użytku domowego, zwłaszcza jeśli korzystasz z wielu różnych urządzeń, może wystarczyć korzystanie z HDMI.
Pamiętaj, by wybierany kabel był kompatybilny z Twoim sprzętem. Warto także wspomnieć o przejściówkach DisplayPort-HDMI, które dają większą elastyczność, gdy masz sprzęt i peryferia z różnymi złączami.
Sprawdź kable DisplayPort oraz kable HDMI, a także przejściówki dostępne w ofercie Montis Polska
Polecamy także inne artykuły poświęcone tematom kabli:
Jakie przykładowe rodzaje przejściówek znajdziesz na rynku?
Jaki kabel do Internetu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni kabel sieciowy
O czym warto pamiętać, gdy wybierasz kabel zasilający do komputera?