fbpx
0
Twój koszyk

Jakim kablem podłączyć telefon do telewizora?

Gdy myślimy o połączeniu telefonu z innym urządzeniem, najczęściej do głowy przychodzi nam zapewne komputer. A co zrobić, gdy chcesz podłączyć smartfon do telewizora, by prowadzić mobilną rozgrywkę na dużym ekranie, wyświetlić zdjęcia z urlopu czy materiał współpracownikom albo uczniom? Możesz to zrobić w sposób bezprzewodowy, ale i przewodowy. Jaki kabel będzie Ci do tego potrzebny?

Jak podłączyć telefon do telewizora za pomocą kabla?

W przypadku starszych telefonów (produkowanych do roku 2018-2019) można to zrobić za pomocą przejściówki MHL (Mobile High-Definition Link) z końcówką HDMI. Podłącza się ją do portu microUSB albo USB-C smartfona oraz portu HDMI telewizora. Ważne, by zarówno smartfon, jak i telewizor obsługiwały MHL.

Takie połączenie telewizora z telefonem sprawia, że ten drugi zużywa bardzo dużo energii. Dlatego polecane są przejściówki, które zapewnią dodatkowy przesył prądu smartfonowi.

Zasadniczo Nowsze smartfony umożliwiają połączenie za pomocą USB-C – HDMI, ewentualnie USB-C – USB-C. Musi być to jednak kabel ze złączem USB-C typu Thunderbolt 3.

Jeśli natomiast masz iPhone’a (4S lub nowszego), polecane jest połączenie z telewizorem za pośrednictwem przejściówki Lightning-HDMI.

Temat jest nieco złożony, dlatego możesz też upewnić się w serwisie, czy dane modele (telewizora i telefonu) będą ze sobą współpracowały i jaki kabel będzie dla Ciebie najlepszy. Kiedy wybierasz opcję połączenia telewizora ze smartfonem w sposób przewodowy, sprawdź, czy kabel jest odpowiedniej długości. Umożliwi to wygodniejsze korzystanie z obu urządzeń.

Sprawdź kable HDMI, kable USB oraz przejściówki w ofercie Montis

Polecamy też:

High Definition Multimedia Interface. Jaki kabel HDMI wybrać?

Bezprzewodowe połączenie telefonu z telewizorem. Jak to zrobić?

Oprócz połączenia przewodowego, możliwe (i obecnie coraz bardziej popularne) jest też połączenie telefonu i telewizora bezprzewodowo, za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji (obecne w telewizorze oraz smartfonie fabrycznie lub do pobrania ze sklepu). Twój odbiornik musi jednak być wyposażony w SmartTV. Zarówno on, jak i smartfon powinny znajdować się w tej samej sieci Wi-Fi, czyli być podpięte do jednego routera.

Alternatywą jest połączenie telewizora ze smartfonem przez Wi-Fi Direct. Wówczas nie ma potrzeby, żeby urządzenia te były w tej samej sieci. Nie musisz także w ogóle mieć routera.

Jeszcze inne rozwiązanie łączenia telefonu z telewizorem bezprzewodowo polega na skorzystaniu z przystawki telewizyjnej (STB), która musi być połączona z routerem. To rozwiązanie, gdy dany model TV nie ma funkcji smart.

Które połączenie telewizora i smartfona będzie lepsze – przewodowe czy bezprzewodowe?

Połączenie bezprzewodowe jest wygodniejsze od przewodowego. Nie masz tutaj plączącego się kabla. Jednak porównaniu z nim jest mniej stabilne, a za to bardziej wrażliwe na zakłócenia czy opóźnienia.

Nie jest to więc rozwiązanie polecane, gdy zależy Ci na bardzo płynnej rozgrywce z szybkim reagowaniem czy kiedy pokazujesz wideo w bardzo wysokiej rozdzielczości (np. 4K). Spokojnie nada się jednak na do prezentacji na ekranie telewizora zdjęć, filmów o niższej rozdzielczości czy innych materiałów.

Połączenie przewodowe jest również polecane, gdy masz starszy model telewizora, bez funkcji smart i opcji łączności bezprzewodowej. Upewnij się jedynie wtedy, jakie ma złącza oraz jakie technologie obsługuje.


Zobacz wszystkie kable i przewody w ofercie Montis

Polecamy też nasze inne artykuły na temat kabli i przewodów:

Kabel do ładowarki – jak go wybrać?

Jak skutecznie ukryć kable? Kilka prostych porad

Jak zabezpieczyć kable przed psem lub kotem?

Gdzie wyrzucać kable?

Jakie kable do głośników? Jak wybrać kable głośnikowe?