fbpx
0
Twój koszyk

Jakim kablem podłączyć telefon do telewizora?

Gdy myślimy o połączeniu telefonu z innym urządzeniem, najczęściej do głowy przychodzi nam zapewne komputer. A co zrobić, gdy chcesz podłączyć smartfon do telewizora, by prowadzić mobilną rozgrywkę na dużym ekranie, wyświetlić zdjęcia z urlopu czy materiał współpracownikom albo uczniom? Możesz to zrobić w sposób bezprzewodowy, ale i przewodowy. Jaki kabel będzie Ci do tego potrzebny?

Jak podłączyć telefon do telewizora za pomocą kabla?

W przypadku starszych telefonów (produkowanych do roku 2018-2019) można to zrobić za pomocą przejściówki MHL (Mobile High-Definition Link) z końcówką HDMI. Podłącza się ją do portu microUSB albo USB-C smartfona oraz portu HDMI telewizora. Ważne, by zarówno smartfon, jak i telewizor obsługiwały MHL.

Takie połączenie telewizora z telefonem sprawia, że ten drugi zużywa bardzo dużo energii. Dlatego polecane są przejściówki, które zapewnią dodatkowy przesył prądu smartfonowi.

Zasadniczo Nowsze smartfony umożliwiają połączenie za pomocą USB-C – HDMI, ewentualnie USB-C – USB-C. Musi być to jednak kabel ze złączem USB-C typu Thunderbolt 3.

Jeśli natomiast masz iPhone’a (4S lub nowszego), polecane jest połączenie z telewizorem za pośrednictwem przejściówki Lightning-HDMI.

Temat jest nieco złożony, dlatego możesz też upewnić się w serwisie, czy dane modele (telewizora i telefonu) będą ze sobą współpracowały i jaki kabel będzie dla Ciebie najlepszy. Kiedy wybierasz opcję połączenia telewizora ze smartfonem w sposób przewodowy, sprawdź, czy kabel jest odpowiedniej długości. Umożliwi to wygodniejsze korzystanie z obu urządzeń.

Sprawdź kable HDMI, kable USB oraz przejściówki w ofercie Montis

Polecamy też:

High Definition Multimedia Interface. Jaki kabel HDMI wybrać?

Bezprzewodowe połączenie telefonu z telewizorem. Jak to zrobić?

Oprócz połączenia przewodowego, możliwe (i obecnie coraz bardziej popularne) jest też połączenie telefonu i telewizora bezprzewodowo, za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji (obecne w telewizorze oraz smartfonie fabrycznie lub do pobrania ze sklepu). Twój odbiornik musi jednak być wyposażony w SmartTV. Zarówno on, jak i smartfon powinny znajdować się w tej samej sieci Wi-Fi, czyli być podpięte do jednego routera.

Alternatywą jest połączenie telewizora ze smartfonem przez Wi-Fi Direct. Wówczas nie ma potrzeby, żeby urządzenia te były w tej samej sieci. Nie musisz także w ogóle mieć routera.

Jeszcze inne rozwiązanie łączenia telefonu z telewizorem bezprzewodowo polega na skorzystaniu z przystawki telewizyjnej (STB), która musi być połączona z routerem. To rozwiązanie, gdy dany model TV nie ma funkcji smart.

Które połączenie telewizora i smartfona będzie lepsze – przewodowe czy bezprzewodowe?

Połączenie bezprzewodowe jest wygodniejsze od przewodowego. Nie masz tutaj plączącego się kabla. Jednak porównaniu z nim jest mniej stabilne, a za to bardziej wrażliwe na zakłócenia czy opóźnienia.

Nie jest to więc rozwiązanie polecane, gdy zależy Ci na bardzo płynnej rozgrywce z szybkim reagowaniem czy kiedy pokazujesz wideo w bardzo wysokiej rozdzielczości (np. 4K). Spokojnie nada się jednak na do prezentacji na ekranie telewizora zdjęć, filmów o niższej rozdzielczości czy innych materiałów.

Połączenie przewodowe jest również polecane, gdy masz starszy model telewizora, bez funkcji smart i opcji łączności bezprzewodowej. Upewnij się jedynie wtedy, jakie ma złącza oraz jakie technologie obsługuje.


Zobacz wszystkie kable i przewody w ofercie Montis

Polecamy też nasze inne artykuły na temat kabli i przewodów:

Kabel do ładowarki – jak go wybrać?

Jak skutecznie ukryć kable? Kilka prostych porad

Jak zabezpieczyć kable przed psem lub kotem?

Gdzie wyrzucać kable?

Jakie kable do głośników? Jak wybrać kable głośnikowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *