fbpx
0
Twój koszyk

Jakie przykładowe rodzaje przejściówek znajdziesz na rynku?

Adaptery nazywane popularnie przejściówkami to jeden ze sposobów na to, by połączyć się z danym urządzeniem nawet wtedy, gdy nie ma ono jakiegoś złącza. Czy wiesz, jakie rodzaje przejściówek możesz znaleźć w obrocie sprzętem elektronicznym?

Czym jest przejściówka?

Przejściówka czy też, bardziej technologicznie mówiąc, adapter to najczęściej kabel, przeważnie z dwoma zakończeniami, który umożliwia połączenie ze sobą różnych urządzeń. Są one dobrym, a często jedynym wyjściem, jeśli na przykład masz sprzęt różnych producentów, o różnym wieku (starszy i nowszy) lub po prostu z różnymi złączami. 

Oczywiście można spotkać także inne rodzaje adapterów, na przykład umożliwiających zamontowanie konkretnego typu obiektywu w aparacie fotograficznym.

Jakie są przykładowe rodzaje przejściówek?

Przejściówek na rynku znajdziesz bardzo wiele. Wśród popularnych typów można wyróżnić między innymi:

  • przejściówkę USB-C do USB-A – to przejściówka, która umożliwia podłączenie sprzętów z portem nowszym (USB-C) i starszym (USB-A);
  • USB do Ethernet – umożliwia podpięcie danego urządzenia do sieci przewodowej;
  • DisplayPort do HDMI – pomaga podłączyć urządzenia z DisplayPort do urządzeń z HDMI (monitorów, telewizorów);
  • microUSB do USB – za jej sprawą możesz podłączyć urządzenie ze starszym złączem microUSB z nowszym USB-C;
  • USB-C do Jacka 3,5 mm – taka przejściówka może się przydać, gdy chcesz podłączyć słuchawki przewodowe do smartfona, który nie ma już Jacka 3,5 mm;
  • USB-C/Thunderbolt do HDMI/DisplayPort – pozwala Ci podłączyć urządzenie z USB-C lub Thunderbolt do monitora lub telewizora z DisplayPort;
  • USB do Lightning – umożliwia połączenie urządzenia z portem USB ze sprzętem Apple;
  • MHL do HDMI – pozwala podłączyć starsze smartfony (produkowane do roku 2019) z telewizorami.

O czym warto pamiętać, gdy chcesz wybrać odpowiednią przejściówkę dla siebie?

Pamiętaj, że przejściówka zasadniczo dopasowuje się do gorszego portu. Jeśli jeden z nich nie ma możliwości przesłania obrazu lub dźwięku albo ma ograniczenia prędkości przesyłu danych, adapter będzie raczej dostosowany do tego drugiego.

Upewnij się też, że kupujesz właściwą przejściówkę, to znaczy, że będzie ona pasowała nie tylko do portu, ale i jego wersji. Sprawdź, czy masz do przesyłanie tylko w jednym kierunku, czy w oba. Dotyczy to zarówno prądu, jak i danych. Pamiętaj, by wybierać solidne i wytrzymałe przejściówki.