Kiedy sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie swojego jednośladu, by móc cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą. Przedstawiamy poradnik, w którym tłumaczymy, jak samodzielnie przygotować rower do sezonu, sprawdzić jego stan po zimie oraz zadbać o bezpieczeństwo jazdy.
Zgromadź odpowiednie akcesoria
Nim rozpoczniesz wiosenny przegląd roweru upewnij się, że masz odpowiednie akcesoria narzędzia, jak ściągacz do łańcucha, klucz dynamometryczny i klucz imbusowy, manometr, pompka rowerowa oraz śrubokręt. Przyda Ci się także stojak. Pamiętaj też o oleju do przerzutek i smarze łańcuchowym.
Wstępne mycie i czyszczenie roweru
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac konserwacyjnych dokładnie oczyścić rower. Nawet jeśli był on czyszczony przed zimowym odpoczynkiem, zdejmij kurz, który mógł osadzić się na z ramie i nie tylko. Możesz skorzystać ze specjalnych środków czyszczących lub szczotek do czyszczenia roweru.
Sprawdzenie stanu i ciśnienia opon
Koła i opony to kluczowe elementy roweru. Dlatego tak ważne jest zadbanie o ich odpowiedni stan. Sprawdź, czy opony nie są uszkodzone, bez przebitek, a także jakie jest ciśnienie. Wpływa ono nie tylko na komfort jazdy, ale także na bezpieczeństwo. Ciśnienie opony możesz sprawdzić przy pomocny manometru. Jeśli go nie masz, pozostaje Ci stara i sprawdzona, choć jednak mniej dokładna metoda „na palec” (obejmij obręcz palcami i naciśnij oponę kciukiem; jeśli tylko nieznacznie się ugnie, to znaczy, że ciśnienie jest odpowiednie). Ciśnienie w rowerze miejskim powinno wynosić 4-5 bar, górskim – 2-3 bar, a w szosowym – 7-9 bar.
Kontrola hamulców
Bardzo istotne jest także sprawdzenie, czy poprawnie działają hamulce. Zweryfikuj stan klocków hamulcowych oraz tarcz, czy nie są nierównomiernie zużyte lub pęknięte. Zrób test hamowania – zaciśnij klamkę hamulca i sprawdź, czy siła jest wystarczająca. Jeśli nie, może to oznaczać, że trzeba odpowietrzyć układ hamulcowy. Zwróć też uwagę na ewentualne piszczenie, które będzie oznaczało, że trzeba wymienić lub wyczyścić klocki. W razie potrzeby dokonaj stosownej regulacji – poluzuj albo dokręć śruby.
Przegląd napędu
Kolejny krok to sprawdzenie napędu rowerowego. Przyjrzyj się, czy łańcuch oraz zębatki kasety/tarczy nie są zbyt zużyte, czy przerzutki działają płynnie oraz czy wszystkie elementy są dobrze naoliwione. W razie potrzeby posmaruj je środkiem odpowiednim do pory roku i warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że smarowanie łańcucha i reszty napędu przeprowadzać dopiero po czyszczeniu.
Zamontuj oświetlenie roweru i pamiętaj o kasku rowerowym
Oświetlenie roweru oraz kask i inne ochraniacze to kolejne elementy, których nie możemy pominąć przy przygotowaniu roweru na sezon. Dobrze widoczne światła rowerowe zwiększają bezpieczeństwo jazdy, szczególnie wieczorami czy w warunkach ograniczonej widoczności. Sprawdź, czy wybierane oświetlenie nada się do jazdy także przy niezbyt dobrej pogodzie (w deszczu). Z kolei kask rowerowy i ochraniacze powinny być wygodne, solidne i wytrzymałe.
Sprawdź oświetlenie roweru dostępne w ofercie Montis Polska
Wymiana części i akcesoria oraz pomoc serwisu
W trakcie przeglądu warto również ocenić stan pozostałych elementów roweru. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zużycie czy uszkodzenia, może będzie to pora na ich wymianę. Jeżeli natomiast masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy jesteś w stanie samodzielnie przeprowadzić przegląd techniczny, niezbędne wymiany czy naprawy, skorzystaj z pomocy serwisu rowerowego.
Pora na jazdę próbną
Po wykonaniu wszystkich czynności konserwacyjnych możesz wybrać się na krótką jazdę próbną, aby upewnić się, że rower działa poprawnie. Sprawdź hamulce, przerzutki oraz ogólną stabilność roweru.
Życzymy szerokiej drogi i udanych, bezpiecznych wycieczek rowerowych!
Sprawdź także artykuł:
Polecane produkty do domu i do prac ogrodowych na późną wiosnę i wczesne lato