fbpx
0
Twój koszyk

Kontrola zużycia prądu dla większej oszczędności. Kilka wskazówek oraz urządzeń, które mogą Ci się przydać

Oszczędności za prąd

Rachunki za energię elektryczną potrafią być bolesne dla budżetu. Z drugiej strony eksperci oraz aktywiści zwracają uwagę na potrzebę oszczędzania energii dla dobra środowiska. Jak to zrobić? Podpowiadamy kilka mniej lub bardziej oczywistych rzeczy, o ktorych warto pamiętać, a także podsuwamy propozycje urządzeń do monitorowania zużycia prądu.

Rozwiązania, które pomogą w zmniejszeniu rachunków za energię

Dla oszczędzania energii najczęściej poleca się proste codzienne czynności, choć obok nich pojawiają się również i takie, które wymagają pewnego nakładu pracy i trudu. Są to między innymi:

  • unikanie korzystania z trybu uśpienia – popularny standby również może pobierać prąd;

  • pamiętanie o wyłączaniu urządzeń lub oświetlenia, z którego nie korzystasz – wychodząc z pokoju zgaś światło, nie zasypiaj przy włączonym telewizorze;

  • prawidłowe ustawianie termostatu – zimą temperatura powinna być niższa, a latem wyższa;

  • zadbanie o izolację termiczną – chodzi tu zarówno o ocieplenie domu, jak i korzystanie z termoizolacyjnych firanek;

  • korzystanie z energii słonecznej – na przykład za pomocą paneli solarnych.

Żarówka oszczędzaj energię

Urządzenia, które pomogą w optymalizacji wydatków

Oprócz dobrych praktyk służących do oszczędności energii można skorzystać także z pewnych urządzeń. Ale zaraz, zaraz – czy właśnie proponujemy jakiegoś dziwnego rozwiązania? Bo kupowanie dodatkowej elektroniki na coś takiego wygląda. Może się jednak zdarzyć, że właśnie dodatkowa elektronika będzie pomocna.

Niektórzy sugerują korzystanie z urządzeń smart home. To rozwiązanie w sam raz dla geeków i miłośników nowoczesnych technologii. Inteligentne urządzenia pozwalają na pomiar żużycia energii oraz zdalne wyłączanie danego sprzętu. Zapominasz o wyłączeniu światła, a już jesteś w połowie drogi do pracy? Spokojnie, zgasisz je w aplikacji, z której wszystkim sterujesz.

A co, jeśli ktoś nie chce używać – z różnych względów – produktów smart home? Na przykład nie uśmiecja mu się korzystanie z aplikacji i sterowanie swoimi sprzętami przez sieć, która może być podatna na włamanie? Albo zwyczajnie rozwiązanie takie wydaje mu się nazbyt kosztowne? Można wówczas skorzystać z innych rozwiązań. Na przykład programatorów mechanicznych, które również pozwalają na czasowe wyłączenie urządzeń. Inną propozycją sa wpinane do gniazdek specjalne mierniki prądu. Dzięki nim ustalisz kiedy i które urządzenie zużywa najwięcej energii. Może być do krok do wymiany sprzętu na bardziej energooszczędny.

MT0113 6

Sprawdź mierniki i programatory w ofercie Montis Polska

Polecamy także nasz artykuł:

Ile kosztuje naładowanie telefonu?