fbpx
0
Twój koszyk

Ile kosztuje naładowanie telefonu?

Rachunek za energię elektryczną to coś, co zdecydowanie nie wywołuje wielkiej radości. Chcesz obniżyć kwotę, szukasz zatem zapewne różnych sposób oszczędności. Jednak zużycie prądu zużyciu nierówne. Wszystko zależy od różnych czynników. Ile kosztuje ładowanie telefonu, czyli urządzenia, bez którego już sobie raczej nie wyobrażamy życia i które towarzyszy nam w pracy, nauce i odpoczynku? Czy jest to faktycznie aż tak drogie?

Ile kosztuje rocznie ładowanie smartfona?

W zasadzie moglibyśmy powtórzyć już to, co napisaliśmy powyżej. To jest, że wszystko zależy od różnych czynników. W grę wchodzi zarówno model smartfona i ładowarki, jak i miejsce zamieszkania czy stawka, którą ustalił Twój dostawca. Jako średni roczny koszt ładowania smartfona wskazuje się w 2023 roku 1,70 zł.

Choć można znaleźć wyższe obliczenia, nadal nie są to jakieś astronomiczne sumy, zwłaszcza w porównaniu np. z telewizorem, czajnikiem elektrycznym, piekarnikiem czy lodówką.

Dobry zwyczaj – wyjmij ładowarkę. Pobór prądu ładowarki bez smartfona

Po naładowaniu telefonu powinno się usunąć ładowarkę z gniazdka. Podpięta ładowarka pobiera prąd nawet wtedy, gdy nie jest z nią połączony żaden smartfon. Pocieszeniem może być to, że to koszt, który rozpina się między 1,5 zł do 5 zł rocznie. Nie trzeba więc może rozdzierać szat, ale również nie ma po co zostawiać niepotrzebnie ładowarki w gniazdku.

Sugeruje się także, by nie pozostawiać niepotrzebnie podpiętego smartfona, który jest już naładowany w 100%. Tyczy się to np. ładowania nocnego. Warto również pamiętać, że nie poleca się ładowania do 100%, gdyż zmniejsza ono cykl życia ogniwa. Poleca się ładowanie do 80-95%, a a do pełna – raz na miesiąc.