fbpx
0
Twój koszyk

Jaka ładowarka indukcyjna? Jak wybrać takie akcesorium?

Stajesz przed dylematem jaka ładowarka indukcyjna, bo akurat trafił Ci się smartfon lub inne urządzenie, które obsługuje ładowanie bezprzewodowe? Zastanawiasz się, jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę? Jak nie wpakować się na sprzęt, który będzie niezbyt dla Ciebie przydatny? Zajrzyj do naszego tekstu.

Jaka ładowarka indukcyjna? Zwróć uwagę na te detale

Uznawany standard ładowania oraz rodzaj ładowarki

Podstawowe kwestie to zgodność ładowarki z uznawanym standardem (najbardziej powszechnym jest Qi).  A także to, czy dana ładowarka indukcyjna obsłuży tylko modele konkretnej marki, czy np. jest w stanie załadować również urządzenia różnych producentów.

Rozmiar powierzchni aktywnej, czyli ładującej w ładowarce indukcyjnej

Ważna sprawa – nie jest on tym samym, co rozmiar ładowarki indukcyjnej. Dlatego duże akcesorium niekoniecznie musi Ci się wygodniej ładować smartfon. Dopytaj lub sprawdź, czy cewki ładujące są równomiernie porozmieszczane (wtedy nie trzeba się skupiać, by odkładać smartfon do ładowania w jedno konkretne miejsce).

A ponieważ pojawiła się tu kwestia rozmiarów, pamiętaj, by wybrać ładowarkę indukcyjną pod miejsce, w którym chcesz najczęściej ładować swoje urządzenie.

Natężenie prądu, napięcie ładowania oraz maksymalna moc

To od natężenia prądu i napięcia ładowania zależy, jak szybko ładowarka indukcyjna pozwoli Ci naładować smartfon. Minimalna wartość natężenia, która jest też standardem, to ok. 1,8-2A, a jeśli chodzi o napięcie to wskazuje się na 9 V. Większe natężenie to zasadniczo większa prędkość ładowania (jakkolwiek można spotkać opinię, że zwiększenie natężenia przekłada się na zwiększenie zużycia baterii). Jeżeli zależy Ci na technologii szybkiego ładowania, bo Twój sprzęt taką obsługuje, poszukaj ładowarki indukcyjnej, która również pozwala na korzystanie z niego.

Jeśli natomiast chodzi o maksymalną moc, to pamiętaj, że smartfony mogą mieć ograniczenia. Czyli niekoniecznie deklarowana górna granica ładowarki indukcyjnej się tu pojawi (raczej ładowarka dopasuje się do maksimum smartfona).

Wykonanie ładowarki indukcyjnej

Ładowarka indukcyjna powinna być – jak zresztą każde urządzenie – wytrzymała i trwała. Obudowa nie może łatwo ulec zniszczeniu, a podpięty telefon powinien do niej dobrze przylegać i nie zjeżdżać. Ona sama także nie powinna się ślizgać po biurku czy szafce.. Dobrze również, by odpowiednią wytrzymałością odznaczał się kabel, którym podłączysz ładowarkę do źródła mocy.

Zabezpieczenia przed prądem i wysoką temperaturą

Oprócz ochrony przed uszkodzeniem mechanicznym, ładowarka indukcyjna powinna być także odporna na zbyt wysoki prąd czy przegrzanie się (szybkie nagrzewanie się jest tym, z czym ładowarki indukcyjne muszą się zmagać). Sprawdź, czy ładowarka, która Cię interesuje, ma zatem takie rodzaje zabezpieczeń. W niektórych ładowarkach indukcyjnych można także spotkać wentylator, który pomaga zadbać o odpowiednią temperaturę (choć czasem zarzuca się, że głośno pracuje).

Dodatkowe kwestie związane z ładowarką indukcyjną

To np. dioda lub ekran, która pozwoli określić stan naładowania urządzenia. Ale także przeznaczenie ładowarki indukcyjnej do użytku w aucie.. Jest również kwestia designu i kształtu. Choć może nie są to rzeczy najważniejsze, to być może zechcesz wybrać sprzęt, który będzie także ładny, stylowy i będzie komponował się z resztą Twojej elektroniki czy innych sprzętów. Są również modele, które umożliwiają ładowanie więcej niż jednego sprzętu.

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy chcesz kupić ładowarkę indukcyjną?

Przede wszystkim o tym, że choć jest ona na pewno bardziej wygodna od klasycznej ładowarki przewodowej (po prostu kładziesz i zdejmujesz ładowany smartfon), ładowanie przy jej pomocy nie będzie takie szybkie, jak gdyby było to robione za pomocą kabla. Ponieważ ładowanie przerywa się, gdy podnosisz smartfon, może to być nieco kłopotliwe, gdy ktoś (np. kolega, szef, klienci…) będzie do Ciebie wydzwaniał podczas ładowania.

 

Ładowarka indukcyjna wymaga również niestety ciągłego połączenia ze źródłem prądu (gdy zostaje przerwane, ładowanie ustaje). Nawet we wspomnianej opcji samochodowej ładowarka indukcyjna musi być podpięta do gniazdka zapalniczki. Musisz więc sobie samodzielnie odpowiedzieć na pytanie, czy ładowarka indukcyjna to faktycznie najlepszy wybór dla Ciebie – przynajmniej na razie.

Jeśli natomiast chodzi o takie kwestie, jak to, czy ładowarka indukcyjna niszczy baterie albo – co ważniejsze – czy szkodzi zdrowiu, to tutaj jest już bardziej pozytywnie. Jeżeli stosujesz wysokiej jakości, sprawdzony sprzęt z certyfikatami ryzyko uszkodzenia baterii jest znikome. Co do kwestii zdrowotnych – choć brak zdecydowanego stanowiska, uważa się, że ładowanie indukcyjne i wytwarzane pole elektromagnetyczne zasadniczo nie powinny być szkodliwe dla ludzi (o ile zachowamy odpowiedni, przynajmniej kilkucentymetrowy odstęp od ładowarki oraz – znowu – korzystamy z porządnych akcesoriów od zaufanych, sprawdzonych marek i z dobrych źródeł).

Jaka ładowarka indukcyjna z oferty Montis Polska? Sprawdź, co polecamy

Ładowarka bezprzewodowa Qi MT007

Niczym agent w służbie Jej Królewskiej Mości przybędzie z pomocą, by uratować Twojego smartfona. Wyposażona jest w antypoślizgową tkaninę, która sprawi, że telefon nie zjedzie niczym Pierce Brosnan z ośnieżonego stoku. Qi MT007 może także naładować telefon w etui, jeśli grubość nie przekracza 8 mm. Są też różne rodzaje ochrony (termiczna, przed wysokim napięciem) czy możliwość wykrywania metalowych obiektów, które mogą zakłócić proces ładowania.

Sprawdź Qi MT007