fbpx
0
Twój koszyk

Zimowe ustawienie okien. Podpowiadamy, jak ustawić okna na zimę

ustawianie okien zimą

Co powinno się zrobić w okresie okołozimowym z oknami? Odpowiedzi mogą być różne, ale czy wiesz, że okno powinno się wyregulować, aby zachowac komfort cieplny w domu oraz oszczędzać energię? Poznaj proste wskazówki dotyczące regulacji okien zimą.

Czym jest regulacja okna na zimę i dlaczego powinno się ją przeprowadzić?

Regulacja okien na zimę to dostosowanie okuć, uszczelek i mechanizmów okiennych do warunków zimowych. Pozwala zachować szczelność okien w okresie niskich temperatur. Właściwa regulacja okien zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza do wnętrza, eliminuje nieprzyjemne przeciągi, a także znacząco redukuje koszty ogrzewania. Prawidłowo wyregulowane okna są lepiej zabezpieczone przed wilgocią i przemarzaniem, co przedłuża ich żywotność i zapobiega powstawaniu pleśni na ościeżnicach.

regulacja okien

Jak wyregulować okno?

Większość nowoczesnych okien posiada możliwość przełączenia na tzw. tryb zimowy. Należy odnaleźć specjalny trzpień w górnej części okna. Jego przesunięcie trzpienia w odpowiednią pozycję zwiększy docisk skrzydła. Pamiętaj, że zmiana ta powinna być wykonana najlepiej jesienią. Na wiosnę możesz przywrócić okni do trybu wiosennego.

W oknach PCV możemy także przeprowadzić regulację zawiasów i okuć za pomocą klucza imbusowego. Przekręcamy nim mimośród (to okrągły metalowy element z otworem, który jednak nie znajduje się dokładnie na środku – dlatego mimośród) w kierunku znaku “+”. Zwiększa to docisk. Powinien być na tyle mocny, by przy zamykaniu okna czuć lekki opór

Kluczowy element zabezpieczający przed utratą ciepła to uszczelki. Należy dokładnie sprawdzić ich stan. Nie mogą być popękane ani odklejone. W razie uszkodzeń konieczna jest wymiana na nowe. Warto przetrzeć je specjalnym preparatem, który zapobiegnie ich wysychaniu

Możesz także rozważyć zastosowanie dodatkowych rozwiązań. Na przykład uszczelnienie okien silikonem od zewnątrz (w miejscach łączenia ramy z murem) czy montaż dodatkowych uszczelek samoprzylepnych w miejscach, gdzie czuć przewiew.