Praca w biurze lub home office ma wiele pozytywnych stron. Niestety zdarza się, że motywacja, produktywność oraz dobre nastawienie mogą spaść. Dzieje się tak zwłaszcza jesienią i zimą. W jaki sposób pracować przy biurku w tych okresach, aby zachować higienę organizmu, wyrabiać się ze swoimi zadaniami oraz pozostawać zadowoloną osobą?
Zadbaj o odpowiednie światło
Oświetlenie to jeden z najważniejszych składników pracy przy biurku. Wewnątrz budynku naturalne światło jest często ograniczane. Dlatego trzeba zadbać o dobrą jakość oraz wykorzstanie tego sztucznego. Najlepiej, by było to światło zimne, umożliwiające skupienie się (o temperaturze barwowej ok. 5000-6000K), z możliwością regulacji ciepła barwy oraz natężenia świetlnego. W miarę możliwości korzystaj też ze światła naturalnego.
Sprawdź również nasz artykuł, w którym piszemy więcej o dobrym oświetleniu:
Human Centric Lighting, czyli oświetlenie zgodne z potrzebami człowieka. Jak o nie zadbać?
Zachowaj odpowiednią odległość wzroku od monitora i pozwól oczom odpoczywać
Długa praca przy monitorze może się w końcu dać we znaki. Twoje oczy szybko odczują przemęczenie. Dlatego postaraj się umieścić monitor nieco poniżej swojego wzroku lub na jego wysokości. Odległość oczu od monitora powinna wynosić 50-70 cm (w przypadku monitorów do 24 cali; jeśli używasz większego monitora, odległość ta powinna być również większa). Musisz także robić sobie przerwy od spoglądania w ekran. Często można się spotkac z zasadą 20-20-20. Chodzi w niej o to, że po 20 minutach pracy powinno się przez 20 sekund patrzeć na obiekt, który oddalony jest o około 20 stóp (czyli 6 metrów) i dopiero wtedy wrócić do patrzenia na monitor.
Nie zapomnij o ruchu i ćwiczeniach przy biurku
Długie siedzenie przy biurku nie sprzyja nie tylko oczom, ale również kręgosłupowi. Dlatego co jakiś czas warto się oderwać i zrobić kilka prostych ćwiczeń. Może to być rozciągnie szyi, pleców, ramion oraz nadgarstków. Możesz także spróbować zrobić parę lekkich przysiadów albo dotykania podniesionego kolana przeciwległym łokciem (pozostając w pozycji siedzącej). Przy biurku zachowuj też odpowiednią pozycję. Klawiatura powinna być tak ustawiona, żeby dało się zginać łokcie pod kątem 90 stopni, a przedramiona mogły spokojnie leżeć na oparciu fotela lub biurku.
Wygodny fotel na dłuższy czas pracy przy biurku jest również bardzo istotny
Kolejna rzecz, o którą warto zadbać w kontekście pracy przy biurku, to wygodny fotel. Musi mieć regulację oparcia oraz wysokości, a także odpowiednie wyprofilowanie dla lędźwi (ewentualnie regulowaną podporę). Powinien być także wykonany z materiału, który nie będzie Cię obcierał czy powodował alergii, natomiast umożliwiał właściwą wentylację (może być to na przykład siatka). Dobrze, żeby miał również regulowane podłokietniki, dało się nim łatwo poruszać i go przestawiać oraz aby dobrze się na nim siedziało przez wiele godzin.
Zdrowy styl życia oraz zdrowe nawyki – pamiętaj o nich
Jeżeli pracujesz zdalnie, w domu, może się zdarzyć, że balans pomiędzy pracą a czasem wolnym zostanie zachwiany. Choć nie zawsze i wszędzie będzie to pewnie możliwe, postaraj się nie przesiadywać w pracy dłużej niż jest to potrzebne. Jeżeli masz możliwość, pracuj także w innym pomieszczeniu niż to, w którym śpisz lub odpoczywasz.
Jesienią i zimą jesteśmy bardziej podatni na infekcje. Przeziębienie, grypa oraz inne choroby nie pozostają bez wpływu. Dlatego zadbaj o zdrowe, pełnowartościowe menu, bogate w witaminy i potrzebne składniki odżywcze. Unikaj śmieciowego jedzenia lub żywności mocno przetworzonej. Korzystaj także z suplementów – uzupełnią one zdrowe jedzenie. Wspomnieliśmy o ćwiczeniach przy biurku – warto pamiętać także o gimnastyce, przynajmniej parę razy w tygodniu.
Dbaj także o porządek pracy, który przełoży się zarówno na lepszą organizację, jak i większy komfort psychiczny. Jeżeli masz problem z utrzymaniem skupienia w pracy przy biurku, możesz skorzystać z różnych metod. Na przykład popularnej techniki Pomodoro. Do skorzystania z niej wystarczy Ci najzwyklejszy minutnik, choć są też specjalne strony oraz aplikacje. Polega ona na maksymalnym skupieniu przez 25 minut, po których następują kilkuminutowe przerwy (trzy krótsze do 5 minut i jedna dłuższa – do 15 lub 30). Postaraj się też o mądre planowanie pracy – czy to za pomoca zwykłego kalendarza, czy specjalistycznych narzędzi lub platform.
Nie biczuj się, gdy coś nie będzie idealnie wychodziło
Pamiętaj wreszcie, że każdy może mieć słabszy dzień lub dwa. Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na spadki aktywności, gorszy nastrój czy samopoczucie. Jest to związane między innymi z brakiem światła słonecznego czy szybszym nastawaniem wieczoru. Dlatego nie zamartwiaj się, jeśli Twoja produktywność nie zawsze wynosi 100 procent i nie zakładaj, że zawsze musisz 100 procent normy lub coś ponad nią. Czasem po prostu trzeba zaakceptować, że ma się gorszy czas i pozwolić sobie na działanie na mniejszych obrotach.
Oczywiście jeżeli zły stan będzie się jednak utrzymywał, postaraj się poszukać pomocy. Porozmawiają z bliskimi, spróbuj jeszcze raz podzielić się obowiązkami ze współpracownikami, zgłoś przełożonemu, że masz problem z obłożeniem zadaniami lub odwiedź specjalistę.
Jeżeli szukasz urządzeń, które mogą Ci pomóc w pracy przy biurku jesienią, zimą w i inne miesiące, sprawdź lampki biurkowe oraz inne sprzęty czy akcesoria w ofercie Montis Polska!