fbpx
0
Twój koszyk

Oświetlenie do pokoju dziecięcego – jak je wybrać?

Dobre oświetlenie w pokoju dziecka jest czymś bardzo ważnym. Oczy młodego człowieka nadal się rozwijają. Nieodpowiednie dobrane światło będzie szkodziło wzrokowi, negatywnie wpłynie też na samopoczucie. Jak wybrać odpowiednie światło do pokoju dziecka?

Oświetlenie pokoju malucha a oświetlenie pokoju starszego dziecka

Noworodek, niemowlę, dziecko w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, a może starsze. To, dla jakiego dziecka wybierasz oświetlenie, jest kluczowe, bo kilkumiesięczny bobas ma inne potrzeby niż uczeń ósmej klasy.

Oświetlenie w pokoju najmłodszych dzieci (noworodka, niemowlaka) powinno być odpowiednio przyjazne dla malucha i wprowadzające u niego spokój. Nie może być zbyt intensywne – tyczy się to również światła naturalnego. Stąd też polecane są źródła światła, których intensywność można regulować, a także żaluzje lub rolety. Sugerowane są rozpraszające światło kinkiety lub lampy stojące. Oczywiście powinny mieć one abażury, które powstrzymają zbyt mocne oświetlenie. Jeżeli chcesz, by w pokoju niemowlaka było oświetlenie sufitowe, ono również powinno być odpowiednio wytłumione. Temperatura barwowa musi być ciepła i mieścić się w przedziale do ok. 3000K.

Już od pierwszych tygodni dziecko zaczyna poznawać otaczający je świat. Dlatego nic dziwnego, że często polecane lampki nocne dziecięce mają przyjemne kształty i obudowy. Nadają się one nie tylko dla niemowlęcia, ale również dla małego dziecka. Sugeruje się, by lampki w kształcie kotków, misiów lub postaci z bajek były lampkami dodatkowymi. Wymienisz je, gdy dziecko podrośnie. W przypadku światła głównego można kupić wymienny abażur.

Oświetlenie pokoju niemowlaka musi być również dobre dla opiekunów. Najlepiej, by były to bardziej dyskretne lampki, które zapewnią odpowiednio dobre światło (na przykład do przewijania), ale nie sprawią, że dziecko się niepotrzebnie pobudzi lub będzie rozdrażnione. Pamiętaj także, by nie zostawiać włączonego światła na całą noc. Nie chodzi tylko o kwestie oszczędnościowe, ale także o to, że może ono źle wpływać na sen dziecka oraz rozwijać złe nawyki (dziecko nie będzie potem w stanie zasnąć w ciemności).

Oświetlenie pokoju małego dziecka oraz przedszkolaka, a także dziecka w wieku szkolnym powinno uwzględniać to, że staje się ono coraz bardziej zainteresowane światem. Powoli można tutaj wprowadzać rozmieszczenie oświetlenia w pokoju dla dziecka, które uwzględnia strefę odpoczynku i snu, jak i strefę zabawy (z czasem będzie to strefa nauki i pracy). W tej pierwszej światło powinno być bardziej ciepłe. W tej drugiej może się ono stopniowo ochładzać i być bardziej punktowe (choć zależy to od danej aktywności). Maluch, który częściej się jeszcze bawi niż uczy, powinien mieć raczej nadal światło ciepłe. Głównym źródłem światła może być lampa sufitowa lub żyrandol.

Jeśli dziecko lubi, gdy czytasz mu książki lub komiksy, samo je przegląda wieczorami lub próbuje samodzielnie składać literki, zadbaj o lampkę nocną przy łóżku. Lampka nocna powinna być łatwo dostępna i łatwa w obsłudze. Przyda się ona także wtedy, gdy maluch obudzi się przestraszony w nocy. Temperatura barwowa lampki nocnej dziecięcej również powinna być na poziomie do 3000K.

Ponieważ małe dziecko jest też już bardziej ruchliwe, poleca się oświetlenie wytrzymałe, które nie zostanie łatwo strącone oraz nie będzie łatwe do uszkodzenia. O solidnych lampach warto również pomyśleć w innych pomieszczeniach, szczególnie jeśli są dostępne dla dziecka. Światło oraz włącznik lub ściemniacz powinny być także bezpieczne, by aktywny urwis przypadkiem się nie poparzył lub by nie poraził go prąd. Dlatego również warto zadbać o właściwe ukrycie kabli oraz przedłużaczy lub listew (sugeruje się także, by było ich możliwie jak najmniej).

Polecamy artykuł:

Jak skutecznie ukryć kable? Kilka prostych porad

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym i jego urządzenie często należy już do samego dziecka, a właściwie już nastolatka. W dalszym ciągu można mu jednak pomóc lub coś zasugerować. Na pewno warto, by oświetlenie pasowało do wnętrza, było funkcjonalne, umożliwiało łatwe regulowanie natężenia i temperatury barwowej. W strefie pracy już coraz częściej potrzebne będzie zimne światło punktowe, które ułatwiać będzie skupienie nad trudnymi lekcjami, zadaniami bądź materiałami.

Wybór oświetlenia do pokoju dziecka – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Prócz wieku dziecka, kwestii bezpieczeństwa czy podziału na strefy relaksu oraz zabawy czy nauki, warto zwracać także uwagę na sam oświetlany pokój. Jaka jest jego powierzchnia (przyjmuje się, że dla 10 m2 potrzeba 3000-3500 lumenów, ale nie jest to reguła), kolor mebli oraz ścian (czy są one mocno odblaskowe), a także indywidualne preferencje dziecka.

Warto także zadbać o elektryczne gniazdka w pokoju dziecięcym. Gdy dziecko dorośnie i zacznie używać na przykład lampki biurkowej (i nie tylko), możliwe, że potrzebne będzie więcej gniazd. Niektórzy sugerują, by dużo gniazd było już od początku, a jedynie niech zabezpieczają je dobre i solidne zaślepki.

Odpowiednie światło w pokoju dziecka i rodziców

Czasem może się zdarzyć tak, że dziecko (zwłaszcza bardzo małe) dzieli pokój z rodzicami. Jak w takim wypadku rozwiązać kwestię oświetlenia? Niekoniecznie trzeba rezygnować z głównego, sufitowego oświetlenia, ale warto zadbać o odpowiednie jego stłumienie przy pomocy abażura. Warto również zainstalować rolety, które sprawią, że łatwiej będzie ograniczać światło naturalne. Jeśli dziecko korzysta nadal z łóżeczka, nie powinno się znajdować tuż przy nim źródło intensywnego światła. Dobrze jest, jeśli masz możliwość regulowania natężenia oraz barwy.

Oświetlenie w pokoju chłopca a oświetlenie w pokoju dziewczynki?

Niektórzy rozróżniają także oświetlenie w pokoju dziecka ze względu na jego płeć. Czy jest to zasadne? Często oświetlenie takie jest sugerowane na podstawie aktywności, którymi zajmują się chłopcy, a którymi dziewczynki. Polecamy dobranie go właśnie pod zainteresowania dziecka. Niekoniecznie bowiem to dziewczynki muszą bardziej zajmować się wycinankami lub kolorowankami. To samo dotyczy kolorystyki lub kwestii estetycznych.

Przy zabawach kreatywnych i konstrukcyjnych (czyli malowania, budowania z klocków itd.) najlepsze będzie równomiernie rozprowadzane, jasne światło. Dobrze jest wspierać się światłem naturalnym, a jeśli dziecko potrzebuje być bardziej skupionym – światłem chłodniejszym, na przykład lampką biurkową. Do zabaw ruchowych – tańca czy gimnastyki – dobrze, by światło było rozproszone i zapewniało dobrą widoczność w całym pokoju (chodzi o to, żeby dziecko się przypadkiem o coś nie przewróciło czy nie uderzyło). Do zabaw z lalkami lub figurkami poleca się ciepłe światło o niskiej intensywności, wspierane światłem naturalnym lub punktowym. Z kolei do grania lub czytania na komputerze przyda się chłodne światło punktowe, natomiast do czytania książek – bardziej ciepłe.

Jaka powinna być lampka na biurko dla dziecka?

Lampka biurkowa, z której dziecko będzie korzystało przy nauce lub odrabianiu lekcji, powinna mieć łatwą możliwość regulacji – zarówno natężenia i barwy, jak i kąta nachylenia oświetlenia. Nie może być ani mało intuicyjna w obsłudze, ani za ciężka. Młody człowiek powinien być w stanie samodzielnie przestawić i dopasować lampę zależnie od tego, jakie światło i z jakiego miejsca będzie mu potrzebne.

Lampka taka powinna być także atrakcyjna, w przyjemnym kolorze, które dziecko lubi, ale także, który pasuje do wystroju. Dobrze również, gdy ma dodatkowe funkcjonalności – na przykład możliwość włożenia fiszek czy długopisów.

Zadbaj także o właściwe umieszczenie samego biurka. W miarę możliwości postaraj się, by było ono przy oknie, tak, by można było jak najczęściej korzystać ze światła naturalnego.

Chłopiec przy b

Podsumowanie oświetlenia do pokoju dziecka – o czym warto pamiętać?

  • rodzaj oświetlenia do pokoju dziecięcego zależy od wieku dziecka;
  • oświetlenie pokoju niemowlaka nie powinno być zbyt intensywne, lepiej postawić na lampki z kinkietami lub stojące – ważna jest możliwość regulacji i dawkowania światła (także naturalnego);
  • oświetlenie to powinno także uwzględniać potrzeby opiekunów;
  • małe dziecko powinno mieć już lampkę nocną przy łóżku, a oświetlenie w jego pokoju powinno być z jednej strony łatwo dostępne, a z drugiej wytrzymałe i odporne na upadki czy uszkodzenia;
  • małe dziecko, przedszkolak, dziecko w wieku szkolnym i nastolatek muszą mieć wyraźnie wydzielone strefy odpoczynku i zabawy/ nauki / pracy – w pierwszej ciepłe światło powinno umożliwiać relaks, a w drugiej – skupienie. Oświetlenie, które pomaga w skupieniu powinno się wprowadzać stopniowo, odpowiednio do wieku dziecka;
  • starszemu dziecku i nastolatkowi warto już zostawić nieco więcej swobody przy wyborze oświetlenia, ale dobrze mu doradzić, by było ono funkcjonalne i pasowało do wnętrza; w strefie / pracy nauki powinno także dominować chłodne światło;
  • oświetlenie powinno być wytrzymałe i bezpieczne – warto ograniczyć liczbę kabli oraz listew lub odpowiednio je zamaskować;
  • jeśli dziecko śpi w tym samym pokoju, co rodzice, niekoniecznie trzeba rezygnować z sufitowego oświetlenia, jednak dobrze jest je odpowiednio wytłumić, by nie było zbyt intensywne (szczególnie, gdy dziecko jest małe);
  • zamiast dobierać oświetlenie pod płeć dziecka, lepiej skupić się na czynnościach, którymi się zajmuje;
  • przy wyborze lampki biurkowej dobrze jest zwrócić uwagę na możliwość dopasowywania natężenia i barwy światła, łatwość obsługi i przestawiania, a także na dodatkowe funkcjonalności;
  • zadbaj także o dostęp do światła naturalnego (zarówno do zabawy, jak i nauki).

Sprawdź lampki biurkowe w ofercie Montis Polska, które przydadzą się w pokoju dziecka

Polecamy także nasze pozostałe artykuły, które pomogą w wyborze oświetlenia do pokoju dziecięcego i nie tylko:

Human Centric Lighting, czyli oświetlenie zgodne z potrzebami człowieka. Jak o nie zadbać?

Jaka lampka na biurko? Jak rozjaśnić sobie pracę?