fbpx
0
Twój koszyk

Lampki kempingowe – LED czy gazowe? Szybkie porównanie

Dwie kobiety na kempingu w nocy oświetlenie namiotu i na stole

Wygoda wypoczynku na kempingu może zależeć od wielu czynników. Jednym z nich jest wybór właściwego oświetlenia. Wybierać możesz spośród różnych rodzajów lampek kempingowych. W tym krótkim tekście przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom bardziej nowoczesnych lampek LED oraz tradycyjnych, nieśmiertelnych gazowych.

Kempingowa lampka gazowa – zalety i wady

Lampka gazowa ma długą tradycję i była wykorzystywana przez całe pokolenia wczasowiczów. Dla wielu osób właśnie już to może być sporym plusem. Są oczywiście także bardziej praktyczne argumenty. Lampka gazowa jest niezależna od prądu, a więc nie trzeba się martwić blackoutem czy tym, że nasze domyślne źródło padło albo w ogóle go nie ma. Światło dawane przez lampkę gazową jest jaśniejsze, bardziej intensywne niż to lampki elektrycznej, a także jest ciepłe i przyjemne. Lampki gazowe nie działają jednak jak perpetuum mobile i również muszą być stale zasilane – kartuszami gazowymi. Trzeba pamiętać o ich kupnie oraz regularnej wymianie. Kempingowa lampka gazowa generuje także ciepło, które może być uciążliwe w gorące noce, a także gazy (nie jest więc do końca w 100 procentach ekologiczna). Może również zgasnąć przy mocniejszym wietrze,  a także wywołać pożar. Przy obchodzeniu się z nią trzeba zachować szczególną ostrożność.   

Kempingowa lampka LED – zalety i wady

Jak natomiast wygląda sprawa  z kempingową lampką LED-owa? Jej światło jest chłodniejsze, co może nie spodobać się każdemu, ale też nie wytwarza gorąca, które może być irytujące w upalne lato.  Można także wygodnie regulować poziom jasności. Zazwyczaj lampki LED są lekkie, nadają się świetnie do przenoszenia w plecaku. Trzeba pamiętać o bateriach (AA oraz AAA) lub ładowaniu, jeśli lampka ma wbudowany akumulator. Widać więc, że zarówno lampka gazowa, jak i LED zawsze będzie wymagała jakiegoś „paliwa” – kwestia, które będzie łatwiej znaleźć i używać. Średni czas pracy na jednym ładowaniu (czy na jednych bateriach) jest także o wiele dłuższy niż w przypadku standardowego kartusza gazowego o pojemności 220 g.  Lampka LED jest też bardziej bezpieczna i choć ryzyka pożaru w 100 procentach wykluczyć nie można, to jednak jest ono o wiele mniejsze niż w przypadku lampki gazowej. 

MT101 lampka kempingowa na szarym tle z plamkami

Lampka gazowa czy LED-owa na kemping? Którą lepiej wybrać?

Jak zwykle wszystko zależy od indywidualnych preferencji.  Jeżeli cenisz sobie wakacyjną tradycję, wolność od prądu,  nie przeszkadza Ci noszenie cięższej lampy oraz dodatkowych kartuszy (a ich wymiana nie jest dla Ciebie niczym trudnym), to możesz wybrać lampkę gazową. Jeżeli jednak potrzebujesz bardziej komfortowego, bezpiecznego oświetlenia, które stosunkowo łatwo naładować i może dłuzej pracować, polecamy Ci lampkę LED-ową.

 

Sprawdź lampkę kempingową LED MT101 w naszej ofercie

Polecamy także nasz artykuł:

Oświetlenie kampingowe – jakie powinno być?