fbpx
0
Twój koszyk

Karta pamięci potrzebna? Podpowiadamy, jak ją wybrać

Potrzebujesz karty pamięci do swojego telefonu lub aparatu fotograficznego? A może do drona? Postaramy Ci się pomóc – podpowiemy, jakie są rodzaje kart pamięci, do czego nadają się poszczególne typy, a także o czym pamiętać, gdy chcesz wybrać kartę pamięci.

Jakie są rodzaje kart pamięci?

  • Karty SD (Secure Digital) – o pojemności do 2 GB;
  • Karty SDHC (Secure Digital High Capacity) -o pojemności do 32 GB;
  • Karty SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) – o pojemności do 2 TB;
  • Karty SDUC (Secure Digital Ultra Capacity) – o pojemności do 128 TB.

Prócz tego wszystkie te karty występują także w pomniejszonych wersjach (chodzi tu o wymiary karty) – microSD, microSDHC, microSDX, microSDUC.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty pamięci?

Klasa karty pamięci

Klasy prędkości w kartach pamięci wskazują na minimalną prędkość zapisu danych, podawaną w MB/s. Wyróżniane są cztery klasy: Class 2, Class 4, Class 6 oraz Class 10. Numeracja odpowiada wartościom transferu. O prędkości mówią też oznaczenia magistrali Ultra High Speed (UHS) – U1 (10 MB/s) oraz U3 (30 MB/s). Wartości te odpowiadają także prędkości odczytu danych (parametr ten może być również określony jako Read Speed).

Jest jeszcze jeden typ klasy prędkości w kartach pamięci, który pojawia się, gdy dana karta ma być wykorzystywana przy nagrywaniu filmów. Taka klasa prędkości zapisu oznaczana jest przez parametr V na karcie pamięci (V oznacza Video Speed Class). Mamy V6, V10, V30, V60 oraz V90. Jak powyżej, numer oznacza minimalną liczbę megabajtów na sekundę. Klasa V6 nadaje się do nagrywania filmów w jakości SD, a V90 jest polecana przy wysokiej rozdzielczości 8K.

Prędkość i klasy prędkości są ważne, gdyż to od nich zależy nie tylko to, jak szybko skopiujesz czy zarejestrujesz dany plik. Wpływają one na to, czy cały materiał nie zostanie uszkodzony (bo zapis był za wolny w stosunku do, dajmy na to, filmu 4K, i plik jest niemożliwy do odczytu albo w ogóle jest problem z jego utworzeniem). Z drugiej strony urządzenie powinno być w stanie wykorzystać prędkość karty.

Pojemność

Czyli to, ile różnego rodzaju danych możesz maksymalnie przechowywać na karcie. Wybór karty jest zatem związany między innymi z tym, do czego planujesz używać karty. Inaczej sytuacja będzie wyglądała, w przypadku wakacyjnych, amatorskich zdjęć, inaczej przy graniu na konsoli, a jeszcze inaczej przy bardziej profesjonalnych zastosowaniach.

Przy pojemności warto też dodać, że czasem zdarza się, że po sformatowaniu karty lub aktualizacji firmware’u może ona ulec zmniejszeniu. Sytuację tę da się jednak odwrócić, na przykład z pomocą specjalnego oprogramowania (SD Formatter) czy narzędzia do partycjonowania. Niższa pojemność może być również pokazywana, gdy dany czytnik kart pamięci nie jest kompatybilny z konkretnym rodzajem.

Bezpieczeństwo karty pamięci oraz jej wytrzymałość

Zarówno jeśli wykorzystujesz kartę do przechowywania dla celów prywatnych, jak i bardziej zawodowych, musisz mieć kartę, która jest solidna i z której dane nie wyparują na skutek awarii. Dlatego zadbaj o to, by była to karta z pewnego źródła i dobrej marki.

Karta może być również odporna na wstrząsy, a także promieniowanie ultrafioletowe, rentgenowskie czy magnetyczne. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy z kartą podróżować (i będziemy mieli prześwietlany bagaż na lotnisku) lub zabierać ją na bardziej ekstremalne wypady (na przykład w góry). Zasadniczo bardziej wzmocnione karty określane są jako High Endurance, ale zawsze lepiej upewnić się przy zakupie, czy oferują one ochronę przed konkretnym rodzajem zagrożenia. Zabezpieczenie zapewni także pudełeczko (etui) na kartę pamięci.

Dobrze, jeśli karta ma również specjalne szyfrowanie, na wypadek kradzieży czy przejęcia karty przez nieupoważnioną osobę.

Jaką kartę pamięci wybrać do telefonu, jaką do aparatu fotograficznego, a jaką do monitoringu?

Jeżeli chcesz kupić kartę pamięci do smartfona, pojawia się pytanie, po co będzie Ci ona potrzebna. Jeśli do przechowywania niewielkiej liczby zdjęć lub filmów, powinna wystarczyć karta microSDHC. Jeżeli natomiast chcesz nagrywania filmów 4K, potrzebuje karty pamięci microSDXC U3. Mówimy tu o smartfonach z system Android. Jeśli chodzi o iPhone’y, nie obsługują one kart pamięci SD i microSD i trzeba się wspierać innymi rozwiązaniami (chmura lub dysk zewnętrzny). Możesz również sięgnąć po specjalny czytnik. 

 

Jeżeli kupujesz kartę pamięci do aparatu fotograficznego, pojawia się pytanie, czy chcesz robić zdjęcia od święta, czy profesjonalnie lub choćby półprofesjonalnie (na przykład prowadzisz lub rozpoczynasz działalność z własnym studiem). W tym drugim wypadku potrzebna Ci będzie zdecydowanie karta z dużą pojemnością, ewentualnie kilka mniejszych kart (by nie trzymać całego materiału w jednym miejscu). Tu jednak musisz się liczyć z tym, że często będzie potrzebna umiejętność szybkiej wymiany. Istotna będzie także duża szybkość zapisu; między innymi z uwagi na robienie zdjęć seryjnych. Przy ich robieniu (gdy zajmujesz się fotografią ślubną czy dziennikarską) nie może być sytuacji, że sprzęt się zawiesi.

W przypadku karty pamięci do monitoringu, na przykład do umieszczenia w rejestratorze sieciowym (NVR) lub kamerze. Tutaj polecana będzie na pewno karta High Endurance. Jej klasa i pojemność powinny być dopasowane do tego, w jakiej rozdzielczości monitoring nagrywa (HD, FHD, 4K), przez jaki czas (całodobowo, 7 dni w tygodniu czy tylko przy wybranych sytuacjach) oraz z ilu kamer pochodzą nagrania. Karta pamięci High Endurance jest również sugerowana do wideorejestratora samochodowego.

Polecana karta pamięci do drona to karta microSD. Dobrze, by umożliwiała rejestrowanie filmów w wysokiej rozdzielczości (4K). Dlatego poleca się, by miała ona klasę prędkości możliwie najwyższą (U3 lub przynajmniej V30). Powinna być też wytrzymała i odporna na wstrząsy. Tu również poleca się korzystać z kilku kart, by nagrania nie przepadły wraz z rozbitym dronem.

A co z kartą pamięci do konsoli do gier? Dla Nintendo Switch odpowiednia jest przynajmniej karta microSDHC, ale jednak lepiej by była to microSDXC. W przypadku konsol pokroju PlayStation 4/5 albo Xbox One/X/S, dużo więcej sensu może mieć zakup zewnętrznego dysku SSD. A jeśli korzystasz jeszcze ze starszych konsol przenośnych Nintendo (DS, DSi, 2DS lub 3DS), poleca się wybór microSDHC.

Mamy nadzieję, ze ten przewodnik kupującego karty pamięci trochę Ci pomógł i ułatwi wybór odpowiedniej karty. Zapraszamy do naszej oferty, w której znajdziesz pamięci przenośne – karty pamięci oraz pendrive’y.

Sprawdź także artykuł:

Jak wybrać pendrive na wakacje i do szkoły lub pracy?