Wśród różnych dostępnych na rynku rodzajów kabli można znaleźć kable spiralne, z charakterystycznym designem. Jakie są ich zalety? Dlaczego warto po nie sięgnąć do użytku w domu, biurze czy nawet w samochodzie?
Czym jest kabel spiralny?
Kabel spiralny to typ kabla charakteryzujący się spiralnym kształtem. Może rozciągać się i kurczyć w pewnym zakresie bez utraty kształtu. Zbudowany jest zazwyczaj z jednej lub kilku grup izolowanych przewodów umieszczonych w osłonie (gumowej, z tworzywa sztucznego, a także w nylonowym oplocie). Można spotkać kable jednożyłowe lub wielożyłowe (z jednym lub wieloma przewodami), ekranowane (dla zminimalizowania zakłóceń) czy nawet zbrojone (dla ekstremalnych środowisk pracy).
Jakie są zalety kabla spiralnego?
- elastyczność – kable spiralne są niezwykle elastyczne. Dzięki temu można je łatwo rozciągać i zwijać. Zmniejsza się ryzyko uszkodzenia kabla. Nadają się doskonale do zastosowań, w których wymagana jest duża mobilność. A więc urządzeniach przenośnych lub w miejscach o ograniczonej przestrzeni (serwerownie, magazyny, przestrzeń biurowa czy w samochodzie lub kamperze).
- wytrzymałość – kable spiralne wykonane są z trwałych materiałów, które są odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne czy różne substancje. Mogą być zatem stosowane w trudnych warunkach środowiskowych.
- ochrona przed zakłóceniami – konstrukcja kabla spiralnego pomaga zminimalizować zakłócenia elektromagnetyczne (EMI) i radiowe (RFI). Zapewniają niezawodny przesył sygnałów i danych w środowiskach o wysokim natężeniu pola elektromagnetycznego czy dużej możliwej liczbie interferencji.
- kompaktowość – kable spiralne można łatwo zwijać i przechowywać. Umożliwiają zatem oszczędność miejsca oraz łatwe ich przenoszenie
Jak wybrać kabel spiralny?
Przede wszystkim zwróć uwagę na zastosowanie. Czy planujesz używać go w warunkach domowych? A może w pracy? Jakiej – biurowej, w IT, laboratorium…? A może chcesz go zabrać w drogę – do auta lub pociągu? Do przesyłania złożonych sygnałów (wideo oraz danych) najlepsze będa kable wielożyłowe.
Wybierz kabel o odpowiedniej długości – nie za długi i nie za krótki. Średnica kabla również powinna być dobrze wybrana – większa pozwala lepiej przesyłać dane, ale może też przełożyć się na cenę, wagę, objętość, a nawet mniejszą elastyczność.
Zwróć uwagę na złącza i wybierz je odpowiednie do sprzętów, do których chcesz podpiąć kabel.
Jeżeli zależy Ci nie tylko na przesyłaniu danych, ale także ładowaniu, upewnij się, że kabel je obsługuje. Sprawdź, jaka jest maksymalna prędkość przesyłu oraz maksymalny prąd ładowania.
Wybieraj też rzecz jasna kable wykonane z wysokiej jakości materiałów, odporne i wytrzymałe. Jeśli chodzi o przewody, powinny mieć odpowiednie dobre przewodnictwo i dużą wytrzymałość.
Sprawdź kable spiralne oraz wszystkie inne kable i przewody w ofercie Montis
Polecamy także inne artykuły, w których mowa jest o kablach:
- Jak wygląda kabel USB? Wszystko, co musisz wiedzieć
- Jakie przykładowe rodzaje przejściówek znajdziesz na rynku?
- Jaki kabel do Internetu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni kabel sieciowy
- O czym warto pamiętać, gdy wybierasz kabel zasilający do komputera?
- Jaki kabel sieciowy do światłowodu? Podpowiadamy wybór kabla ethernetowego
- DisplayPort czy HDMI? Które złącze warto wybrać? Porównanie i wskazówki
- Uszkodzony kabel – i co teraz? Jak naprawić uszkodzony kabel?
- Kable podróżne – jak je wybrać? Polecamy kable na wyjazdy wakacyjne i nie tylko
- Gdzie wyrzucać kable?
- Jak skutecznie ukryć kable? Kilka prostych porad