fbpx
0
Twój koszyk

Jaką ładowarkę wybrać do smartfona?

W domu, w pracy, w szkole, na wyjeździe na pewno przyda Ci się ładowarka. Dostarczy ona prądu dla Twoich urządzeń elektronicznych – smartfona i nie tylko. Wiele się jednak w tej materii pozmieniało i możesz spotkać już inne rodzaje ładowarek niż tradycyjna sieciowa. Jaką więc wybrać ładowarkę?

Rodzaje ładowarek, które możesz spotkać na rynku

Choć często ładowarkę dostajesz już z zakupem danego urządzenia, to nierzadko kupujesz nową. Stara albo zginęła lub uległa zniszczeniu. Najlepiej jest korzystać z ładowarek, które przeznaczone są dla urządzeń danego producenta. Czasem możesz jednak sięgnąć po odpowiedni zamiennik.

Zasadniczo masz obecnie do wyboru trzy typy:

 ładowarka sieciowa – to chyba najpowszechniej spotykany typ ładowarki. Wpinasz ją do gniazdka, a następnie podpinasz kablem ładującym do telefonu lub innego urządzenia (mówimy o nowych urządzeniach; w starszych telefonach ładowarka i kabel są najczęściej połączone na dobre jako jeden sprzęt);

  • ładowarka indukcyjna – to bardziej nowoczesny typ ładowarki, który umożliwia ładowanie kompatybilnego urządzenia mobilnego w sposób bezprzewodowy. Pamiętaj jednak, że ładowarka indukcyjna nie jest zupełnie bezprzewodowa i nadal musi być sama podpięta do źródła prądu.
  • ładowarka samochodowa – to rodzaj ładowarki, który szczególnie przyda się osobom dużo podróżującym. Możesz ją wpiąć do gniazda zapalniczki w samochodzie i ładować sprzęt podczas jazdy (ładowarka działa, gdy do stacyjki włożony jest kluczyk).

Jak wybrać ładowarkę?

Kompatybilność ładowarki z Twoim sprzętem i funkcjonalność

To zdecydowanie kluczowa sprawa. Nie chcesz przecież zakupić ładowarki, która nie będzie w stanie zasilić Twojego smartfona. Tyczy się to również tego, czy Twój smartfon obsługuje ładowanie bezprzewodowe lub szybkie ładowanie. Tu również pojawia się kwestia funkcjonalności. Niektóre ładowarki mogą mieć na przykład diody, które pokazują, że ładowarka pracuje, ewentualnie podwójne wejścia czy nawet wyświetlacz, na którym zobaczysz stan naładowania.

Natężenie i napięcie

Przekładają się one na moc ładowania. Im jest ona wyższa, tym szybciej telefon zostanie naładowany. Przyjmuje się, że powinna ona być wyższa lub przynajmniej równa jego mocy zasilania. Warto jednak pamiętać, że często deklarowane możliwości nie zawsze przełożą się na faktyczne, w danej chwili.

Bezpieczeństwo ładowarki oraz dobra jakość wykonania

Ładowarka powinna być bezpieczna. Nie może narażać sprzętu ani swojego otoczenia na awarie i uszkodzenia, na przykład związane z przepięciem czy przegrzaniem się. Musi być także wykonana z solidnego materiału i być odporną na uderzenia czy temperatury.

Sprawdź ładowarki w ofercie Montis