fbpx
0
Twój koszyk

Jaka ładowarka samochodowa? Jak ją wybrać?

Ładowarka samochodowa Montis w samochodzie

W podróży korzystasz ze smartfona, tabletu czy innych urządzeń ładowanych? W takim razie przyda Ci się dobra ładowarka samochodowa, montowana w gniazdku zapalniczki samochodowej lub porcie USB. Pozwoli ona na uzupełnianie energii, jeśli nie masz ze sobą powerbanku albo daleka droga do miejsca z gniazdkiem ściennym. W jaki sposób ją wybrać? Podpowiadamy Ci w niniejszym tekście.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki samochodowej do ładowania telefonu i nie tylko?

  • Moc – mierzona jest w watach (W) i określa, jak szybko ładowarka może ładować Twoje urządzenie. Wyższa moc ładowarki oznacza szybsze ładowanie, jest ona także polecana wtedy, gdy chcemy ładować kilka sprzętów jednocześnie. W przypadku smartfonów standardowa moc to 10-15 W, ale są również modele ładowarek, które mogą obsługiwać szybkie ładowanie z mocą 18 W lub więcej.
  • Napięcie wejściowe i napięcie wejściowe – to odpowiednio napięcie dostarczane do ładowarki z gniazda zapalniczki oraz dostarczane przez ładowarkę do podłączonego urządzenia. Standardowe napięcie wejściowe dla ładowarek samochodowych wynosi 12 V, ale niektóre ładowarki mogą obsługiwać wyższe napięcia. Najczęściej spotykane napięcia wyjściowe to z kolei 5 V i 3,3 V, kompatybilne z większością urządzeń elektronicznych (nowsze modele mogą obsługiwać także wyższe napięcia wyjściowe, co pozwala na szybsze ładowanie).
  • Liczba portów oraz ich rodzaje – typ portu ładowarki musi być kompatybilny z urządzeniami. Najczęściej spotykane typy portów to USB-A i USB-C (polecane do nowszych smartfonów). Większość ładowarek samochodowych ma dwa porty USB, ale dostępne są również modele z jednym lub trzema portami.
  • Dodatkowe funkcje – to na przykład wbudowany wyświetlacz (pokazuje poziom naładowania akumulatora), podświetlanie portów, możliwość ładowania bezprzewodowego czy inteligentne dopasowanie mocy (PPS czy Quick Charge).
Ładowarka samochodowa MT125 w samochodzie

Pamiętaj o bezpieczeństwie użytkowania ładowarki samochodowej

Upewnij się, że wybierasz solidną ładowarkę od renomowanego producenta i posiada ona certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak CE lub RoHS. Powinna mieć ochronę przed przeciążeniem, przegrzaniem lub przeładowaniem. Nie pozostawiaj także ładowarki podłączonej do gniazdka zapalniczki czy samochodowego portu USB, jeśli nie jest ona w tym momencie używana.