fbpx
0
Twój koszyk

Jak zabezpieczyć smartfon przed upałami? Podajemy wskazówki, jak chronić swój telefon przed przegrzaniem

Grafika przedstawiająca płonący smartfon

Upały są dotkliwe nie tylko dla ludzi w każdym wieku oraz zwierząt. Mogą one także zaszkodzić smartfonom Jeśli nie robisz sobie wakacji od telefonu, możesz chcieć poznać metody chronienia swojego sprzętu przed skutkami przegrzania. Sprawdź nasz tekst i dowiedz się, jak zabezpieczyć telefon przed upałem.

Co grozi smartfonowi latem?

Przede wszystkim smartfonowi latem grozi samo słońce. Wysokie temperatury mogą sprawić, że bateria smartfona się przegrzeje lub będzie szybciej się zużywać. W niektórych przypadkach promieniowanie słoneczne oraz temperatura w nagrzanym, zamkniętym pomieszczeniu czy pojeździe mogą również doprowadzić do stopienia się lub uszkodzenia wyświetlacza czy obudowy z tworzywa sztucznego.

Przy bardzo wysokich temperaturach może też dojść wolniejszej pracy telefonu czy wreszcie do awaryjnego samoczynnego wyłączania się smartfona. Czy przegrzany telefon może eksplodować? Sytuacje takie należą do rzadkości. Bardziej realistyczne jest już uszkodzenie baterii.

Jak chronić swój telefon przed wysokimi temperaturami?

Oto kilka sposobów, jak chronić telefon przed wysoką temperaturą:

  • Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia telefonu – nie zostawiaj go na słońcu, na przykład na stoliku czy desce rozdzielczej samochodu, szczególnie w upalny dzień i w godzinach, gdy promienie słoneczne są najmocniejsze. Jeśli musisz mieć z jakiegoś powodu umieszczony smartfon na uchwycie, postaraj się, żeby nie był on wystawiony bezpośrednio na słońce;
  • Nie ładuj smartfona w gorący czas – postaraj się naładować smartfon, gdy temperatura jest jeszcze w miarę niska, a już na pewno nie rób tego na zewnątrz, w pełnym słońcu;
  • Przechowuj go w chłodnym miejscu – staraj się nie nosić go blisko ciała, szczególnie jeśli Twoje kieszenie są ciasne.
  • Ogranicz użytkowanie i wyłącz nieużywane aplikacje – intensywne korzystanie generuje dodatkowe ciepło. Dlatego dobre jest wyłączenie zbędnych aplikacji w smartfonie czy niepotrzebnych funkcji (na przykład gier, jak również transmisji przy wykorzystaniu danych mobilnych), które zużywają dużo mocy smartfona i przekładają się na jego przegrzewanie się.
  • Zdejmij etui – daj smartfonowi odetchnąć – zdejmij etui dla lepszego przepływu powietrza;
  • Zastosuj odpowiednie etui – jeśli koniecznie chcesz nosić smartfon w etui, postaraj się, by miało ono siateczkę lub otwory, które będą ułatwiały cyrkulację powietrza. Powinno być także wykonane z lekkiego materiału. Polecane są jasne kolory, które będą odbijały światło. 
  • Unikaj nagłych zmian temperatury – nie wnoś go z upału do lodowatego pomieszczenia i odwrotnie – z bardzo zimnego wprost na słońce.
  • Sprawdzaj na bieżąco aktualizacje – możliwe, że wśród nich będzie rozwiązanie dla lepszego zarządzania chłodzeniem i temperaturą;
  • Monitoruj temperaturę smartfona – skorzystaj ze specjalnych aplikacji (Thermal Monitor vs. Temperature, Castro, AccuBattery, DevCheck Device & System Info), które pomogą Ci sprawdzać, jaka jest temperatura telefonu.

Przegrzanie smartfona. Co zrobić, kiedy smartfon się przegrzał?

Załóżmy, że doszło już do sytuacji, w której smartfon się przegrzał i awaryjnie wyłączył. Co teraz? Jak schłodzić przegrzany telefon?

Zacznijmy od tego, że nie należy go zaraz włączać. Daj mu czas ostygnąć. Koniecznie przenieś go ze słońca w chłodniejsze miejsce, ale unikaj gwałtownego chłodzenia. Nie wkładaj go do lodówki czy zamrażarki, nie stawiaj obok niego lodu. Jeśli miał etui, to je z niego zdejmij. Dopiero, gdy telefon osiągnie temperaturę pokojową, możesz go ponownie włączyć. Sprawdź, czy wszystkie funkcje działają prawidłowo – poobserwuj trochę jego pracę. Unikaj przez jakiś czas używania bardzo wymagających aplikacji (gier, ale nie tylko). Jeśli okaże się, że coś nie działa, zabierz smartfon do serwisu.

Zewnętrzne chłodzenie smarfona – czy ma sens?

Na rynku spotkać można także propozycję zewnętrznego chłodzenia smartfona, w formie etui z pasywnym radiatorem lub aktywnego wentylatora, który przyczepia się do obudowy. Pojawia się pytanie, czy jest to dobre i sensowne rozwiązanie. Można odpowiedzieć, że tak, ale tylko dla niektórych smartfonów i niektórych scenariuszy

Jeśli masz telefon, którego używasz dość oszczędnie, nie korzysta z wielu ciężkich aplikacji, to lepiej stosować normalne metody chronienia smartfona przed przegrzaniem. W przypadku graczy mobilnych czy używających smartfona do bardziej wymagających zadań, rozwiązanie takie może mieć więcej sensu. Pamiętaj jednak, że chłodzenie takie nie jest najwygodniejsze, a może być takie głośne czy drenujące baterię.

Niektórzy sugerują również alternatywę w postaci podkładki chłodzącej dla laptopa. To rozwiązanie jest polecane raczej dla schłodzenia przegrzanego telefonu. Do chłodzenia smartfona będzie zwyczajnie nieporęczne czy niespecjalnie efektywne.

 

Życzymy Ci, aby lato upłynęło spokojnie, bez przegrzewającego się smartfona!

Młoda kobieta w kapeluszu i okularach siedzi w nasłonecznionej kawiarni

Sprawdź wszystkie listwy przeciwprzepięciowe oraz nośniki pamięci w naszej ofercie