Pendrive jest nadal bardzo dobrym, fizycznym sposobem przechowywania różnego rodzaju materiałów zapisanych w pamięci flash: zdjęć, plików tekstowych, filmów, muzyki, gier. Może też posłużyć do instalacji systemu operacyjnego. Świetnie sprawdzi się zarówno na wakacjach, jak i w pracy czy w szkole lub na studiach. Jak wybrać dobry pendrive?
Zwróć uwagę na dostępną ilość pamięci, czyli pojemność pendrive’a
Gdy wybierasz pendrive, pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na to, jaka jest maksymalna pojemność. Z reguły powinno się wybierać możliwie jak najbardziej pojemne pendrive’y. Pamiętaj jednak, że czasem może wystarczyć Ci pendrive o mniejszej pojemności, liczącej na przykład 32 lub mniej GB. Wszystko zależy od tego, co, jak często i w jakich ilościach planujesz przegrywać i przechowywać.
Dowiedz się, jaką pendrive ma prędkość odczytu i zapisu
To od nich zależy to, jak szybko będzie można kopiować dane na pendrive’a i je potem odczytywać. Wiążą się one ze standardem USB, który pendrive obsługuje. Standard USB jest 3.1 Gen 1 lub Gen 2 czy 2×2 oferuje większą prędkość, a standard USB 2.0 mniejszą.
Pamiętaj też, że podawana prędkość odczytu i zapisu jest najczęściej deklarowanym maksimum. Często faktyczne prędkości odczytu i zapisy będą się różniły i zależały na przykład od tego, jak duże pliki są przesyłane. Nie zawsze musisz też wybierać bardzo szybki pendrive. Nie jest on niezbędny do kopiowania (na przykład) niewielkich dokumentów tekstowych.
Wybierz wytrzymały i solidny pendrive – jakość wykonania jest ważna
Pendrive powinien być solidny i odporny na wstrząsy czy uderzenia. Dodatkowo dobrze jeśli ma zatyczkę, która pozwala zakryć złącze USB.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Korzystając z pendrive’a (na wakacjach, podczas nauki, w pracy), pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo danych na pendrive zapewnia zamieszczone fabrycznie oprogramowanie. Do tego jest możliwość szyfrowania danych, na wypadek, gdyby pendrive został skradziony lub po prostu zginął.
Jeśli masz jakąś wątpliwość, co do komputera, do którego wpinasz pendrive’a, zachowaj ostrożność. Często poleca się, by po wpięciu do obcego komputera (na przykład w kawiarence internetowej) przeprowadzić formatowanie pendrive’a i dla pewności przeskanować programem antywirusowym. Pamiętaj też, że czasem (w miejscu pracy, ale nie tylko) mogą być specjalne procedury, które będą zabraniały podpinania pendrive’a jako potencjalnie niebezpiecznego.
Zobacz także:
Jak naładować telefon bez ładowarki? Opisujemy kilka sposobów (a także radzimy, na co uważać)
Jeszcze inna kwestia dotyczy możliwości nadpisywania danych. Chodzi tu o to ile razy możesz ponownie nagrać na pendrive informacje. Od razu pocieszamy, że mowa tu o tysiącach czy nawet dziesiątkach tysięcy, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu. Jednak warto mieć pamiętać o tym przy wyborze pendrive’a.
Nie zapomnij także o wygodzie użytkowania
Pendrive nie powinien być ani za duży, ani za mały – w tym drugim przypadku łatwo o zapodzianie go. Niektóre pendrive’y mają nietypowy kształt, możliwość wysuwania i chowania złączy, a nawet dwa ich rodzaje. Jest to dobre rozwiązanie, gdy chcesz zwiększyć kompatybilność swojego akcesorium. A jeśli mowa o kompatybilności pendrive’a, to sprawdź, czy ma on funkcję OTG. Dzięki niej możesz go podpiąć także do smartfona lub tabletu.
Możesz też spotkać się z uchwytem, który umożliwia zaczepienie pendrive’a jak breloka czy kluczach lub torbie. Niektóre mogą być spersonalizowane i na przykład mieć logo lub barwy ulubionego klubu piłkarskiego lub gry albo przypominać bohatera jakiegoś filmu.
Sprawdź pamięci przenośne (pendrive’y i nie tylko), które oferuje Montis
Polecamy również teksty:
Kable podróżne – jak je wybrać? Polecamy kable na wyjazdy wakacyjne i nie tylko
Jakim kablem podłączyć telefon do telewizora?