Wiele osób nie rezygnuje z aktywności fizycznej nawet zimą. Dla wielu jest to idealna pora na takie ćwiczenia. A jeszcze dla innych to dobra pora, by zacząć. Jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych, które można uprawiać jest bieganie. Wiele osób wybiera je, bo jest stosunkowo prostym sportem do uprawiania. Czy jednak bieganie zimą to faktycznie dobry pomysł? Czy jest jakiś ekwipunek, w który warto się zaopatrzyć, zanim wyruszy się w trasę? Poznaj kilka przydatnych rad i wskazówek.
Dlaczego warto biegać zimą?
Bieganie zimą zwiększa wytrzymałość oraz wydolność fizyczną organizmu. Sprawia, że mamy przyrost masy mięśniowej, dobrze wpływa na pracę układu krążenia.
Podczas zimowego treningu spalamy więcej kalorii, ponieważ organizm zużywa dodatkową energię na utrzymanie właściwej temperatury ciała. Zimowe bieganie to także sposób na walkę z niewielkim sezonowym pogorszeniem samopoczucia.
Ubiór i wyposażenie do biegania zimą
Polecamy zastosować zasadę trzech warstw. Pierwsza warstwa to bielizna termiczna, która odprowadza pot od ciała. Druga to odzież zapewniająca izolację termiczną. Trzecia, zewnętrzna warstwa powinna być wiatroodporna i wodoodporna, ale oddychająca.
Istotne są też czapka do biegania i opaska oraz rękawiczki, a także buty do biegania zimą, z membraną przecideszczową oraz wytrzymąłą podeszwą.
Przydatnym sprzętem jest też latarka nagłowna. Sprawdzi się ona, gdy biegasz rano czy późnym popołudniem lub po trasach słabo oświetlonych. Na rynku możesz spotkać czapki wyposażone w latarkę, natomiast my osobiście polecamy zakup odpowiedniej osobnej latarki nagłownej.
Latarki nagłowne w ofercie Montis Polska
Polecamy także artykuły:
Jaka latarka czołowa? Podpowiadamy, jak wybrać
Latarka akumulatorowa czy bateryjna – którą wybrać?
Wybierz najlepszą latarkę czołową na zimę
Prócz latarki koniecznie musisz także się zaopatrzyć w elementy odblaskowe.
Jak zacząć biegać zimą?
Trening biegowy zacznij od rozgrzewki, która powinna być dokładniejsza niż latem. Następnie wybierz trasę do biegania. Wybieraj ścieżki odśnieżone lub utwardzone, bez oblodzonych powierzchni. Podczas biegania nie zapominaj o nawodnieniu. Zimne powietrze jest zwykle bardziej suche, co może prowadzić do szybszej utraty wody z organizmu. Po treningu wypij ciepłą herbatę lub inny napój i jak najszybciej przebierz się w suche ubrania.
Zagrożenia związane z bieganiem w zimie
Zimą większe są również szanse na przeziębienie czy złapanie innych infekcji. Dlatego konieczne jest zadbanie o właściwą odzież. Jeśli czujesz się gorzej, coś Cię bierze – zrób sobie dzień przerwy. To samo tyczy się sytuacji, gdy odczuwasz zmęczenie po wcześniejszym treningu. Odradzamy także bieganie w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza.
Zimą podłoże jest także o wiele bardziej śliskie – mokre lub oblodzone. Musisz uważać, żeby się nie przewrócić – w najlepszym wypadku się lekko potłuczesz i ubrudzisz, ale w gorszym mogą być poważne kontuzje. Dlatego tak ważne są odpowiednie buty do biegania.
Mamy nadzieję, że nasz krótki tekst pomoże Ci w rozpocząc bieganie w zimowych warunkach. Może stanie się to Twoim ulubionym sposobem na spędzanie aktywnie czasu i może przeciągnie się również na inne pory roku. Życzymy Ci powodzenia!