Gdy wybierasz się na kemping, to o ile nie planujesz zupełnego powrotu do natury, będzie Ci potrzebne źródło prądu. Zasilisz nim potrzebne urządzenia i akcesoria. Równie ważne jest właściwe oświetlenie, dzięki któremu możesz poruszać się po zmroku oraz wykonywać różne czynności. W jaki sposób zadbać o prąd na kempingu oraz oświetlenie kempingowe?
Jak zadbać o prąd na kempingu?
Wiele zależy od tego, jak, czym, gdzie i z jakimi urządzeniami elektrycznymi wybierasz się na kemping.
Jeżeli jedziesz kamperem, to przygotuj się na to, że pojedynczy akumulator może nie być wystarczający dla uzupełnienia prądu. Będzie tak zwłaszcza, gdy chcesz zasilić dużo urządzeń – lodówkę, kuchenkę, suszarkę do włosów, laptopa, telewizor czy smartfon. Poleca się wówczas zabranie dodatkowego akumulatora.
Innym źródłem energii może być stacja zasilania z przetwornicą, która zamienia prąd stały na przemienny. Starszą, ale wciąż popularną alternatywą dla stacji jest agregat prądotwórczy. Działa on na gaz LPG, olej lub benzynę. Jego minusem jest głośna praca czy produkcja spalin. Dlatego coraz częściej poleca się stację, która jest cichsza i bardziej ekologiczna.
Ekologicznym źródłem prądu są również panele fotowoltaiczne (solarne). Można zamontować je na dachu kampera lub przed namiotem. Pamiętaj jednak, że ich działanie jest uzależnione od pogody. Do korzystaniu z paneli solarnych potrzebny będzie także regulator ładowania. Na rynku są obecnie dostępne regulatory PWM (starszy typ, lepszy do niewielkich paneli, do 180 W) lub bardziej nowoczesny MPPT (bardziej nowoczesny).
Jeżeli masz dużo urządzeń elektrycznych, a ich nieprzerwana praca jest bardzo ważna, polecane są także zasilacze awaryjne UPS.
Opisywane wyżej rozwiązania dotyczą przede wszystkim wycieczki pojazdem – kamperem lub z przyczepą kempingową. A które rozwiązania będą dobre, jeśli na kemping wybierasz się zwykłym samochodem, rowerem, pociągiem lub w inny sposob?
Teoretycznie najbardziej poręcznym ze sposobów zapewnienia prądu na kempingu w opisanym przykładzie jest stacja zasilająca. Może się jednak zdarzyć, że nawet najbardziej przenośny model nie będzie odpowiedni na naszą eskapadę – zwłaszcza jeśli to wycieczka piesza lub rowerowa. Pytanie jednak, czy wówczas wystarczającą alternatywą nie będzie klasyczny powerbank, który wystarczy do ładowania mniejszej elektroniki, jaką zwykle się na takie wycieczki zabiera (latarki, smartfona czy zegarka z GPS). Do samochodów polecane są także ładowarki samochodowe, które wpina się w gniazdo zapalniczki.
Szerzej piszemy o nich w artykule: Jaka ładowarka samochodowa? Jak ją wybrać?
Sprawdź także ładowarki samochodowe Montis Polska
Na polu kempingowym bardzo często można skorzystać ze słupków dystrybucyjnych (zwanych też rozdzielnicami kempingowymi). Możliwe jednak, że gniazda kempingowe nie będą kompatybilne – jest tak najczęściej, gdy jedziemy za granicę. Dlatego polecany jest inwerter lub adapter kempingowy (nawet kilka). Na wszelki wypadek zadzwoń wcześniej lub wyślij maila do zarządcy, żeby upewnić się, jakiego rodzaju słupki są na pollu oraz jaki rodzaj urządzeń można podłączać. Możliwe, że na miejscu uda się pożyczyć kabel lub adapter, ale jednak zawsze lepiej mieć własne urządzenia.
Cena za korzystanie z prądu na polu kempingowym może być wliczona w opłatę za korzystanie z pola lub dostaje się do niego dostęp za dopłatą. Może też być tak, że użytkownik dostanie indywidualny licznik, który pomoże zmierzyć ile konkretnie prądu zostało zużytego podczas postoju.
Prąd na kempingu – o czym jeszcze warto pamiętać?
Jeśli wypożyczasz lub kupujesz kamper zagraniczny, może się zdarzyć, że gniazdka nie będa pasowały do standardowych, dostępnych w Polsce. Dlatego na wszelki wypadek lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie adaptery (lub – jeśli jest to już Twój kamper – pomyśleć o wymianie gniazdek).
Bardzo przydatny będzie przedłużacz bębnowy, który umożliwi połączenie słupka lub innego źródła prądu. Poleca się go dlatego, że kabel na bębnie z kołowrotkiem łatwo się rozwija i zwija.
Polecamy nasze teksty:
Dlaczego warto wybrać przedłużacz bębnowy? Przypominamy o zaletach takiego sprzętu
Bezpieczne użytkowanie przedłużacza bębnowego
Czy przedłużacz ogrodowy trzeba rozwijać do użycia?
Sprawdź wszystkie przedłużacze elektryczne dostępne w ofercie Montis Polska
Na koniec warto zasugerować, że najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z kilku różnych rozwiązań (czyli na przykład akumulator + stacja zasilania lub panele + zasilacz awaryjne). Im więcej elektroniki i im bardziej jest ona niezbędna, tym bardziej złożony powinien być system elektryczny na kempingu. Jednak jeśli elektronika jest ograniczona, mamy możliwość korzystania z ładowania na polu kempingowym czy w miejscu, gdzie się zatrzymujemy, urządzeń do ładowania może być mniej. Zawsze warto przemyśleć każdy scenariusz wyjazdowy indywidualnie i dobrać odpowiedni sprzęt.
Właściwe oświetlenie kempingowe
Temat oświetlenia kempingowego szerzej omawiamy w artykule: Oświetlenie kampingowe – jakie powinno być?
Tutaj zamieszczamy natomiast kilka krótkich uwag:
- na oświetlenie kempingowe mogą zarówno składać się lampy, jak i latarki. Można wykorzystywać także solarne lampy lub reflektory, choć nie zawsze będą one najwłaściwsze (jedne mają ograniczoną moc, drugie są ciężkie i mało mobilne);
- wybierając oświetlenie campingowe należy kierować się mocą i zasięgiem oświetlenia, sprawdzić rodzaj zasilania lampy czy latarki (czy jest to lampa na akumulator, czy ma zasilanie bateryjne), a także czy jest ono odpowiednio lekkie i intuicyjne w użytkowaniu;
- najlepsze są latarki campingowe i lampy kempingowe wyposażone w diody LED (bardziej energooszczędne, dłuższa żywotność) oraz te wodooporne i wodoszczelne;
- ważne i przydatne są także dodatkowe funkcje lamp i latarek campingowych,na przykład możliwość włączenia czerwonego światła (do czytania map lub instrukcji po ciemku).
Sprawdź naszą wielofunkcyjną lampę kempingową MT101 oraz latarki nagłowne
Zachęcamy też do sprawdzenia naszego artykułu, w którym porównujemy różne popularne rodzaje lampek kempingowych – lampy LED oraz lampy gazowe:
Mamy nadzieję, że uda Ci się wybrać najlepszą elektrykę oraz oświetlenie kempingowe i spędzisz przyjemne wakacje!
Zainspiruj się także naszym innym wakacyjnym tekstem:
Jaki sprzęt elektroniczny zabrać na kemping? Polecamy produkty