fbpx
0
Twój koszyk

Czy sprężone powietrze do czyszczenia komputera jest bezpieczne?

Montis blog czy sprężone powietrze jesr bezpieczne sprężone powietrze w niebieskiej puszce

Sprężone powietrze w sprayu to jedno z najpopularniejszych rozwiązań do czyszczenia trudno dostępnych miejsc w urządzeniach elektronicznych, na przykład w komputerze. Czy używanie sprężonego powietrza to jednak metoda całkowicie bezpieczna? O czym warto pamiętać, gdy chcemy czyścić nim elektronikę?

Co zawiera pojemnik sprężonego powietrza?

Wbrew nazwie w puszkach ze sprężonym powietrzem nie ma zwykłego powietrza, rozumianego jako mieszanina tlenu i azotu. Zamiast tego znajduje się tam mieszanina gazów pędnych (propelentów), najczęściej zawierająca:

  • propan (C3H8),

  • butan (C4H10),

  • izobutan (C4H10) (izomer butanu).

W składzie mogą znaleźć się też środki zapobiegające gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych, substancje osuszające, a także (zależnie od marki) śladowe ilości środków zapachowych.

Dlaczego nie używa się zwykłego sprężonego powietrza?

Mieszanina gazów pędnych zapewnia wyższe ciśnienie niż sprężone powietrze. Gazy łatwiej się sprężają, co pozwala zmieścić więcej substancji w puszce. Zapewniają również bardziej stabilne ciśnienie podczas użytkowania

Drugi istotny powód to czystość. Gazy pędne są filtrowane i oczyszczane podczas produkcji. Nie zawierają cząsteczek kurzu czy innych zanieczyszczeń. Są również wolne od wilgoci, która mogłaby zaszkodzić elektronice

Potencjalne zagrożenia związane z czyszczeniem sprężonym powietrzem

Łatwopalność

Wymienione powyżej gazy są łatwopalne. Dlatego należy unikać ich stosowania w pobliżu otwartego ognia. Nie wolno wówczas palić papierosów, nawet w wersji elektronicznej. Pomieszczenie, w którym czyścisz, powinno mieć dobrą cyrkulację powietrza. Niektórzy sugerują nawet, że elektronikę czy inne przedmioty powinno się czyścić sprężonym powietrzem na zewnątrz.

Efekt zamrażania

Przy długotrwałym rozpylaniu lub trzymaniu puszki do góry nogami, gaz może gwałtownie się ochłodzić. Może to prowadzić do uszkodzenia delikatnych elementów elektronicznych czy powstania kondensacji na podzespołach.

MT100 sprężone powietrze Montis

Bezpieczne czyszczenie komputera przy użyciu sprężonego powietrza

  • Wszystkie składniki sprężonego powietrza muszą spełniać normy bezpieczeństwa dla produktów konsumenckich. Na puszce zawsze powinna znajdować się informacja o składzie i potencjalnych zagrożeniach

  • Komputer do czyszczenia musi być wyłączony i odłączony od źródła prądu (to samo tyczy się akcesoriów, jeśli je również chcemy czyścić, np. klawiatury) .

  • Zawsze trzymaj puszkę w pozycji pionowej.

  • Zachowaj odpowiednią odległość (około 15-20 cm) od czyszczonej powierzchni – nie psikaj bezpośrednio.

  • Rozpylaj krótkimi seriami, które powinny trwać 2-3 sekundy. Między seriami rób 10-15 sekundowe przerwy. W przypadku jednego komponentu (np. wentylatora) nie należy przekraczać łącznie 15 sekund rozpylania

  • Po około minucie ciągłej pracy powinno się zrobić przerwę (3-5 minutową), żeby puszka ze sprężonym powietrzem mogła wrócić do temperatury pokojowej

Jaka jest częstotliwość czyszczenia komputera sprężonym powietrzem?

Przyjmuje się, że użytkownicy domowi powinni czyścić komputer co 3-6 miesięcy (mowa o komputerze stacjonarnym; laptopa dobrze jest czyścić co 3-4 miesiące). Komputery w zakurzonych pomieszczeniach powinny być czyszczone co 2-3 miesiące, natomiast omputery w środowisku przemysłowym co miesiąc.

O czyszczeniu komputera warto pomyśleć zawsze, gdy zaczną pojawiać się podejrzane objawy: zacznie za głośno pracować, a jego temperatura będzie się podnosiła. Oczywiście mogą być to czasem symptomy gorszych przypadłości, niemniej często dobrze jest zacząć od sprawdzenia, czy komputer i jego podzespoły nie są po prostu zakurzone.

Alternatywne metody czyszczenia komputera

Prócz sprężonego powietrza do czyszczenia komputera możesz także wykorzystać elektryczne dmuchawy do kurzu lub małe odkurzacze do elektroniki.

Najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie to pędzelki antystatyczne. Idealnie sprawdzają się przy delikatnych powierzchniach, jednak przy grubych warstwach kurzu mogą być mniej efektywne.

Możesz spotkać także sprężarki powietrza z filtrami. Jest to już jednak rozwiązanie dla bardziej dla serwisów komputerowych, często bardzo duże i głośne, a przede wszystkim drogie (widełki cenowe zaczynają się od 300 PLN, a kończą na przeszło 1000 PLN).

Polecamy nasz artykuł, w którym szczegółowo opisaliśmy, jak powinno wyglądać bezpieczne czyszczenie komputera sprężonym powietrzem:

Jak czyścić komputer sprężonym powietrzem?

Sprawdź sprężone powietrze do czyszczenia komputera, które znajdziesz w ofercie Montis Polska