Koszty energii elektrycznej są wysokie, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W jaki sposób sobie z nimi radzić? Na pewno dobrze jest zidentyfikować urządzenia, które zużywają najwięcej prądu w domu. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jakie to sprzęty oraz co możesz z nimi zrobić, żeby te urządzenia elektryczne nie były tak kosztowne w gospodarstwie domowym.
Poznaj urządzenia, które zużywają najwięcej prądu w domu
Oto niektóre popularne urzdądzenia, które możemy uznać za powodujące większe zużycie energii.
Lodówka – to zdecydowanie jedno z głównych urządzeń zużywających energię. Jest o tyle zrozumiałe, że pracuje ona na okrągło.
Czajnik elektryczny
Zmywarka
Kuchenka elektryczna
Suszarka do ubrań, pralko-suszarka oraz pralka – tutaj dużo zależy na przykład od cyklu lub temperatury prania.
Sprzęt RTV oraz komputerowy – tu wszystko zależy od tego, jaki mamy sprzęt (z jakim ekranem, o jakich rozmiarach, jaki procesor itd.) – oszczędne, okazjonalne używanie nie generuje dużych kosztów, natomiast regularne długie seanse czy intensywna praca (montaż wideo, grafiki, streaming) lub rozrywka (gaming) mogą bardziej obciążać nasz sprzęt i powodowac więcej kosztów.
Ogrzewanie i klimatyzacja – urządzenia, które często uruchamiamy odpowiednio zimą lub latem, a które również niestety mogą generować koszty.
Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?
Oto kilka ogólnych rad. Oczywiście nie zawsze musisz czy możesz się ich trzymać, ale jednak dobrze jest postarać się przynajmniej niektóre z nich wdrażać.
Wybieraj urządzenia o klasie A – to sprzęty o najmniejszym zużyciu energii.
Wyłączaj urządzenia, których w danej chwili nie używasz – to chyba najprostsza porada, jakkolwiek warto wspomnieć o pewnym kruczku. Wszystko bowiem zależy od specyfiki urządzenia. Powiedzmy, że włączasz światło w pokoju, po czym musisz z niego wyjść, ale zaraz wrócisz. Jeśli masz żarowkę wolframową (starego typu) więcej sensu ma to, że nie wyłączysz światła, bo więcej prądu zużyjesz ponownie je uruchamiając. Problemu tego nie ma z nowoczesnymi żarówkami LED. Nawiasem mówiąc – raz jeszcze wychodzi korzyść z używania sprzętów energooszczednych
Wyłączaj tryb stand-by – tryb stand-by, czyli czuwania, pozwala na szybsze włączanie urządzenia i mniejsze zużycie energii. Jednak nadal energia ta jest zużywana, a moc urządzeń w trybie stan-by jest od 0,5 W do 35 W. Dlatego lepiej wyłączyć urządzenie niż je “usypiać”, ewentualnie wprowadzić w czuwanie tylko jeden sprzęt, a nie kilka w tym samym czasie.
Używaj urządzeń mądrzej – gotuj tyle wody, ile jest Ci potrzebne w danej chwili – to porada dotycząca czajnika elektrycznego. Susz w miarę możliwości ubrania na standardowej suszarce. Jeśli możesz, to wykorzystuj oświetlanie światłem naturalnym lub gotuj potrawy krócej. Podkreślamy – używaj mądrzej. Jeśli musisz gotować coś dłużej albo nie masz innego wyboru niż oświetlenie światłem sztucznym, to oczywiście zrób tak, żeby było dobrze dla Ciebie.
Regularne czyszczenie i konserwacja urządzeń – jeśli urządzenia czy znajdujące się w nich filtry lub inne elementy nie będą się zatykały przez brud i kurz, to będą pracowały spokojniej, nie będą generowały tyle prądu. Nie będą się tez psuły i nie będzie konieczności ich wymiany, co mogłoby też spowodowac dodatkowe koszty.
Sprawdź mierniki i programatory w naszej ofercie, które pomogą Ci ograniczyć zużycie prądu
Polecamy także teksty:
Jakie są rodzaje mierników zużycia energii? Krótki przewodnik
Jak ustawić programator czasowy? Prosta konfiguracja mechanicznego programatora