fbpx
0
Twój koszyk

Awaria prądu – co robić? Co zrobić, gdy nagle nastąpi wyłączenie prądu?

Awaria prądu świeczki

Pyk! Nagle wyłącza się komputer, klimatyzacja, lodówka, a przede wszystkim światło. Wygląda to na awarię prądu. Co zrobić? Nie panikować. A co poza tym? Podpowiadamy, jak zachować się przy awarii prądu w mieszkaniu, ale także, jak się przygotować na wypadek awarii. Przeczytaj, żeby odpowiednio przygotować się na przypadki braku prądu.

Nagła awaria prądu – co trzeba zrobić?

  • Sprawdź zasięg awarii – zacznij od sprawdzenia, czy dotknęła ona tylko Twoje mieszkanie, czy może pozostałe lub nawet całą dzielnicę. Jeśli wygląda na to, że awaria prądu jest znaczna, skontaktuj się z dostawcą energii. Na infolinii powinieneś szybko uzyskać potrzebne informacje dotyczące awarii i tego, kiedy zostanie usunięta.

  • Sprawdź bezpieczniki– jeśli awaria ogranicza się tylko do Twojego mieszkania lub domu, to bardzo możliwe, że to właśnie wybicie korków jest przyczyną. Wyłącz urządzenie lub urządzenia, które mogły wywołać przeciążenie i włoż je z powrotem. Jeśli nie są one wybite lub ich włożenie nie pomogło, to oznacza, że awaria może być poważniejsza.

  • Wezwij pomoc – jeśli przypadek awarii zasilania przekracza Twoje możliwości, zadzowń na pogotowie energetyczne. Numer pogotowia energetycznego to 991.

  • Zabezpiecz urządzenia elektryczne – gdy zasilanie wróci, nagły skok prądu może je uszkodzić. Dlatego odłącz na wszelki wypadek takie urządzenia, jak komputer, telewizor czy sprzęt audio. Wyłącz także oświetlenie – zostaw jednak jedną lampę włączoną, żeby było wiadomo, kiedy zostanie przywrócona energia.

  • Przygotuj alternatywne awaryjne źródło światła – może to być latarka (najlepsze będą latarki nagłowne, które zwalniają do pracy obie ręce), lampka (jak nasza wielofunkcyjna MT101), a także klasyczne świeczki, które przydadzą się do oświetlenia pomieszczeń (pamiętaj jednak o zachowaniu bezpieczeństwa, aby uniknąć poparzenia czy pożaru).

  • Oszczędzaj energię elektryczną – przede wszystkim chodzi tu o smartfon – wyłącz Wi-Fi, Bluetooth i inne aplikacje zużywające dużo energii. Korzystaj z niego tylko w istotnych przypadkach i nie marnuj na niepotrzebne aktywności. Będzie Ci on potrzebny do kontaktu ze światem oraz innycch

  • Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich – jeśli wygląda na to, że awaria ma trwać dłużej, a warunku są szczególnie niesprzyjdające (na przykład jest głęboka zima), to ile masz taką możliwość, rozważ przeniesienie się do kogoś (znajomi czy mieszkająca w pobliżu rodzina). Zabierz wtedy ze sobą niezbędne leki, dokumenty i inne ważne rzeczy. Jeśli w pobliżu mieszkają osoby starsze lub chore to podczas awarii zasilania warto do nich zajrzeć i upewnić się, że wszystko w porządku.

  • Zabezpiecz żywność i wodę – najbardziej newralgicznym urządzeniem, które może ucierpieć od awarii prądu, będzie lodówka. Na szczęście nie zacznie rozmrażać się od razu. Zamknięta utrzyma niską temperaturę przez około 4 godziny, a pełna zamrażarka może pozostać sprawna nawet przez dwie doby. Unikaj jednak niepotrzebna otwierania drzwiczek. Jeśli mieszkasz w budynku, w którym jest elektryczna pompą wodna, licz się z tym, że może zabraknąć bieżącej wody. Dlatego, gdy tylko zorientujesz się, że doszło do awarii, napełnij wodą kilka pojemników (do celów spożywczych, ale i do mycia).

Mężczyzna z zapalniczką sprawdza bezpieczniki

Jakie mogą być przyczyny braku energii? Czy i jak można im zapobiec?

Przyczyny awarii prądu mogą być różne. Nie na wszystkie możesz mieć wpływ. Jest tak, gdy doszło do awarii w elektrowni czy rozdzielni, cyberataku albo przyczyną jest uszkodzenie linii na (przykład przy pracach budowlanych). W takich wypadkach możesz jedynie liczyć na to, że dostawca prądu będzie mógł szybko uporać się z problemem.

Czasem jednak możesz zapobiec niektórym sytuacjom. Jedną z najbardziej powszechnych jest przeciążenie domowej sieci energetycznej (to właśnie ono wybija korki). Rozwiązaniem będzie właściwe zarządzanie energią w domu, przejście na energooszczędne urządzenia, a także przede wszystkim unikanie jednoczesnego włączania wielu urządzeń o dużym poborze prądu (szczególnie w okresie ekstremalnych temperatur). Regularnie dokonuj także przeglądów instalacji domowej. Możliwe, że (jeśli korzystasz z wielu urządzeń o dużej mocy) konieczne będzie zwiększenie ustalonego poziomu mocy. W tym celu musisz skontaktować sie z dostawcą energii, a jeśli chcesz zmienić instalację na trójfazową (przeznaczoną dla większego zużycia) musisz także porozumieć się z właścicielem budynku.

Sprawdź także nasze artykuły:

Kontrola zużycia prądu dla większej oszczędności. Kilka wskazówek oraz urządzeń, które mogą Ci się przydać

Mierniki zużycia energii. Jak wybrać najlepszy watomierz do monitorowania kosztów prądu?

Jak ustawić programator czasowy? Prosta konfiguracja mechanicznego programatora

Jakie urządzenia i akcesoria warto mieć na wypadek awarii prądu?

Najczęściej polecanym urządzeniem, które pomoże, gdy pojawi sie awaria zasilania, jest agregat prądotwórczy. Zasila się go gazem, benzyną lub olejem. Jego moc powinna wystarczyć do zasilania przynajmniej najbardziej potrzebnych sprzętów. Na pewno powinna być nieco wyższa (plus minus 20%) niż ta, ktora jest w teorii potrzebna (pozwoli to uniknąć przeciążeń). Jeśli zużycie prądu jest dość przeciętne wystarczy agregat jednofazowy. Natomiast jeśli regularnie używasz urządzeń, które pobierają więcej energii (chodzi także o klimatyzację), lub ogrzewasz dom prądem, lepszym wyborem będzie agregat prądotwórczy trójfazowy. Agregat powinien także mieć automatyczny stabilizator napięcia (AVR; Automatic Voltage Regulator). Dzięki niemu podięte urządzenie nie zostanie uszkodzone przez skoki napięcia. Jeśli dany model nie ma AVR, możesz podłączyć do niego zewnętrzny stabilizator napięcia, do którego następnie podepniesz zasilane urządzenia. Dla większej mobilności wybierz agregat na kółkach.

agregat prądotwórczy

Stacja zasilania jest coraz częstszą alternatywą dla agregatu prądotwórczego. Jest ona bardziej ekologiczna i cichsza i lżejsza. Lepiej nadaje się także do użytku wewnętrznego (agregat jest raczej polecany na zewnątrz). Jej moc jest jednak z w porównaniu z agregatem mniejsza. Należy także pamiętać o jej regularnym ładowaniu. Można to zrobić na różne sposoby, zależnie od modelu.

Jako urządzenie polecane na wypadek awarii prądu w mieszkaniu polecane są też zasilacze UPS. Dzięki nim nawet przy awarii prądu podpięte urządzenia nie wyłączą się gwałtownie. Możesz spokojnie zaspisać dane w komputerze czy podjąć inne działania.

Coraz częściej warto mieć pod ręką także solidny i pojemny powerbank. Przyda się on nie tylko w podróży czy podczas wycieczki. Dzięki niemu można poładować smartfona, jeśli nie zdążyło się tego zrobić przed awarią. Dbaj o to, żeby powerbank był zawsze gotowy do użycia – jeśli jest rozładowany po wojażach, czym prędzej uzupełnij go energią.

Powyżej przedstawiliśmy urządzenia zasilania awaryjnego. Poza tym warto się również zaopatrzyć w urządzenia na baterie, przede wszystkim radio. Obok smartfona będzie dobrym źródłem informacji o awarii prądu (poleca się słuchanie lokalnych stacji).